ebook Kurtyna
4.06 / 5.00 (liczba ocen: 20954)

Kurtyna
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 13.12
wciąż za drogo?
empik#EMPIK GO BOOK
empik#EMPIK GO BOOK
15.80 złpremium: 10.19 zł Lub 10.19 zł
13.12 zł Lub 11.81 zł
15.29 zł
15.80 zł Lub 14.22 zł
16.99 zł
13.12 zł
13.22 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Mistrz dedukcji schodzi ze sceny. Wzywa na pomoc swego Watsona. Kiedyś w Styles zaczynali karierę, teraz chce tutaj rozwiązać ostatnią zagadkę morderstwa… które dopiero ma zostać popełnione.

Książka, którą można czytać jako wciągający kryminał oraz jako przypowieść wykraczającą daleko poza zobowiązania powieści detektywistycznej. Najlepiej spuścić kurtynę na codzienność i przy filiżance dobrej kawy lub herbaty zagłębić się w lekturze.
Prawdziwa uczta dla miłośników dobrej literatury!

Kurtyna od Agatha Christie możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Mężczyzna wybiera sobie żonę i jego obowiązkiem jest opiekowanie się nie do śmierci. Jej śmierci albo jego.
Kurtyna jest ostatnią z cyklu o słynnym detektywie Herculesie Poirot. Powieść rozpoczyna się w pociągu, którym kapitan Hastings podróżuje do pensjonatu w Styles na zaproszenie Herculesa Poirot. To ten sam pensjonat, w którym Poirot z Hastingsem rozwiązali pierwszą zagadkę, a mały Belg rozwinął swoje umiejętności detektywistyczne.

Po przybyciu na miejsce, Hastings zastaje Poirota w bardzo złym stanie zdrowia, artretyzm przykuł go do wózka, choruje na serce i jasnym jest, że fizycznie bardzo niedomaga. To bardzo przykry widok dla Hastingsa. Pocieszającym jest jednak fakt, że bystrość umysłu Poirota pozostaje niezmieniona. Opowiada Hastingsowi historię pięciu różnych morderstw, które pozornie nie mają ze sobą związku. Za każdą zbrodnią stoi inny motyw, zostały dokonane w różnych miejscach i wszystkie są rozwiązane. Ale Poirot odkrywa, że ogniwem je łączącym jest jedna osoba. On lub ona zawsze w jakiś sposób jest związana albo z ofiarą albo zabójcą. Czy możliwe jest, że osoby zostały niewinnie skazane? Co więcej, ta postać jest obecnie gościem pensjonatu. Poirot wie kto jest mordercą i uważa, że w Styles będzie znów popełniona zbrodnia. Prosi Hastingsa o pomoc w jej zapobiegnięciu. Z racji niemocy fizycznej, Poirot nie może śledzić wszystkiego co dzieje się w pensjonacie, więc Hastings ma zostać jego oczami i uszami. Rozpoczyna się wyścig z czasem.
Który z gości pensjonatu może być mordercą?

Przez całą powieść kiedy już wydaje nam się, że wiemy kto jest zbrodniarzem, że jest to oczywiste, Christie zaskakuje nas zwrotem akcji. Zakończenie niektórym może wydawać się naciągane, ale dla mnie jest to doskonałe pożegnanie z Poirotem. Żeby nie zdradzać Wam zakończenia zachęcam do lektury.

Poza wątkiem kryminalnym mamy też wątek miłosny, rodzinny i trochę komedii. Błyskotliwe riposty i sarkazm Poirota pozostają jak zawsze na wysokim poziomie. Jego przenikliwy umysł sprawia, że wady schodzą na dalszy plan. Owszem, belgijski detektyw jest zarozumiałym bufonem, ale jego wdzięk sprawia, że przymykamy oko na to zachowanie.
Podobno Christie nie lubiła swojego bohatera, dzięki któremu stała się tak sławna. Jednak książka-pożegnanie nie schodzi poniżej poziomu, do którego przyzwyczaiła nas w poprzednich dziełach. Sądzę, że Christie odetchnęła z ulgą pisząc ostatnie zdanie powieści. Należy jej jednak oddać, że pomimo niechęci do głównego bohatera potrafiła znów stworzyć powieść wartką, zawiłą i bez oczywistego rozwiązania.

Przygodę z Poirotem rozpoczęłam dopiero w tym roku od Morderstwa w Orient Expressie. Przeczytałam kilka powieści,a po lekturze obecnej na pewno przygoda się nie zakończy. Pomimo tego, że kurtyna już opadła i Poirot już nie rozwiążę żadnej zbrodni, pocieszający jest fakt, że zawsze można wrócić do jego wcześniejszych przygód.

Ocena: 4/6
©Czytanie na śniadanie
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć