ebook Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli
3.99 / 5.00 (liczba ocen: 4150)

Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - polecana oferta: 27.70
Audiobook - najniższa cena: 27.97
wciąż za drogo?
30.60 złpremium: 19.74 zł Lub 19.74 zł
-6% 27.70 zł
27.90 zł
27.97 zł Lub 25.17 zł
28.22 zł Lub 25.40 zł
26.44 zł
27.88 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (11)
Inne proponowane

Stanisław Winny, ojciec nowonarodzonych dziewczynek, opłakuje ukochaną żonę, patrząc z lękiem w przyszłość – ma bowiem pod opieką nie tylko bliźniaczki, ale również dwóch synków.

Bracia Stanisława oraz jego rodzice, Bronisława i Antoni, jednoczą swoje siły w obliczu tragedii. Kilka tygodni później nadchodzą kolejne dramatyczne wydarzenia – pewnego upalnego lipcowego dnia wybucha wojna…

Długie lata I. wojny światowej i epidemia grypy hiszpanki boleśnie doświadczają ród Winnych. Tym bardziej cenią oni pokój i dobrobyt, które niesie ze sobą dwudziestolecie międzywojenne, chociaż przewrotny los nie szczędzi Winnym życiowych doświadczeń. Z rosnącym niepokojem obserwują, jak wielkimi krokami nadchodzi kolejna wojenna zawierucha.

Ałbena Grabowska

Popularna i ceniona pisarka, która swoje niezwykłe imię, oznaczające kwitnącą jabłoń, zawdzięcza bułgarskim korzeniom. Z wykształcenia lekarka, doktor nauk medycznych ze specjalizacją w neurologii i epileptologii. Popularność wśród czytelników zawdzięcza przede wszystkim bestsellerowej sadze Stulecie Winnych. Potencjał tej epickiej opowieści dostrzegli również filmowcy i w 2018 roku rozpoczęto realizację serialu w gwiazdorskiej obsadzie. Na antenie TVP zostały wyemitowane już dwie 13-odcinkowe serie, a kolejną, trzecią, widzowie będą mogli obejrzeć wiosną 2021 roku. Prócz Stulecia Winnych spod pióra Ałbeny Grabowskiej wyszły, trylogia Alicja w krainie czasów, kryminał Ostatnia chowa klucz, książka Tam, gdzie urodził się Orfeusz oraz wciągające powieści Lot nisko nad ziemią, Coraz mniej olśnień i Lady M. (Wydawnictwo Zwierciadło). Mieszka z trójką dzieci oraz trzema kotami w Brwinowie.

Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli od Ałbena Grabowska możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Żywych lepiej bronić, nie umarłych.
Jeśli ktoś tobie coś ofiaruje, miłość, przyjaźń, ba, nawet pieniądze... Bierz... Nie umiesz wziąć - nie umiesz dać...
Jeśli ktoś szczęścia dla siebie nie pragnie, rozsiewa wokoło smutek i rozgoryczenie.
Fascynująca od początku do końca. Od pierwszych słów, aż po te ostatnie. A skoro jest to rodzinna saga wiadomym jest, że na pierwszym tomie się nie skończy. I jeśli o mnie chodzi już czekam na kolejne, jednak po kolei.
W modzie, jaka nastała na pisanie, czasem o wszystkim i o niczym, napisać powieść to nie sztuka. Sztuką jednak jest sprawić, że poruszeni do żywego nie będziemy potrafili zatrzymać się w biegu uciekając przed Ruskim, który o świcie wdarł się do domu, uspokoić skołatanych myśli, gdy obejście stanęło w ogniu i żadna siła nie jest w stanie go ochronić, czy wreszcie zadbać oto, aby serce na skraju szaleństwa znalazło, choć chwilę, aby uspokoić rytm.
Ałbena Grabowska nie ma „pisarz” wpisanego w rubryce zawód, jedynie lekarz neurolog-epileptolog, nie zmienia to jednak faktu, że jako lekarz w profesji pisarza spełnia się doskonale. Jej Stulecie Winnych dotyka do żywego. W Roku Pańskim 1914 rozpoczyna się opowieść, która nie ma sobie równych, rodzinna historia, która swój początek bierz na progu wybuchu I wojny światowej, jednocześnie w roku tym przychodzą na świat, Maria i chwilę później Anna, siostry Winne. Przez jakiś czas Anna czuje się winna, że przy porodzie umiera jej matka, zyskuje też pewien dar, którym będzie zaskakiwała nie tylko starszą od siebie o kilkanaście godzin siostrę, ale wszystkich, którzy będą się z nią stykać. (…)

Cała recenzja na blogu: Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli

Ocena: 5/6
©Żółta karteczka
Bohaterem zbiorowym sagi jest rodzina Winnych. W tomie pierwszym poznajemy ich tuż przed wybuchem Pierwszej Wojny Światowej, a żegnamy w momencie wybuchu kolejnej. Obserwujemy ich radości i troski w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Ałbena Grabowska postanowiła umieścić akcję swojej powieści na wsi, co bardzo mnie cieszy, bo pokazuje życie chłopskiej rodziny w bardziej współczesnym, ale też mniej ludycznym świetle niż można sobie wyobrażać. Członkowie rodziny Winnych to w dużej mierze osoby przyzwoite, pracowite, kochające swoją ziemię i dbające o rodzinę. Bohaterowie sagi splątani są silną rodzinna więzią, której nie są wstanie zniszczyć okoliczności historyczne, jakie raz po raz wkradają się do bezpiecznego i szczęśliwego świata rodziny Winnych.

Książkę czyta się z przyjemnością. Język opisu jest bardzo plastyczny i dzięki temu zaczynamy sobie wyobrażać, jak wyglądali poszczególni członkowie rodziny. Czytelnik czuje się bliżej swoich bohaterów. Z przyjemnością sięgnę po kolejny tom sagi, oby nie okazał się dla mnie rozczarowaniem.

Ocena: 6/6
©Domowa Księgarnia
Tak, tak, tak i jeszcze raz TAK.
Sagi rodzinne to zdecydowanie te książki, które lubię najbardziej. Tu zawsze na pierwszym miejscu znajduje się rodzina i miłość, a na drugim planie jest wszystko inne co sprawia, że ten typ literatury nigdy mi się nie nudzi. Stulecie Winnych autorstwa Pani Ałbeny Grabowskiej jest tego najlepszym przykładem i jednocześnie jedną z najwybitniejszych powieści tego gatunku literackiego. To nie tylko przepiękna opowieść o rodzinie Winnych ale i sensacja z odrobiną kryminału, gdzie nie tylko króluje rodzinna miłość i przyjaźń lecz również zazdrość i zdrada. Jakby tego było mało to wszystko dzieje się na tle najważniejszych wydarzeń w historii Polski ostatniego stulecia.


Cała saga Stulecie Winnych to niesamowita opowieść o polskiej rodzinie Winnych na przełomie stu lat XX wieku. Wszystko zaczyna się wraz z wybuchem I wojny światowej i kończy na czasach współczesnych.
No ale po kolei.

Pierwszy tom tej sagi nosi znamienity podtytuł Ci którzy przeżyli i w wielkim skrócie nawiązuje do ciężkich lat dla tej rodziny podczas I wojny światowej oraz niestety bolesnej w konsekwencjach epidemii grypy hiszpanki. Powieść zaczyna się w momencie, gdy na świat przychodzą dwie bliźniaczki w rodzinie Winnych - Maria i Anna. Ich dzień urodzin będzie też niestety dniem śmierci mamy dziewczynek.
Jest czerwiec 1914 roku, Stanisław Winny opłakując śmierć żony z ciężkim sercem patrzy w przyszłość swojej rodziny, bowiem oprócz osieroconych bliźniaczek ma jeszcze dwóch synów. Najbliższa rodzina zarówno bracia jak i rodzice Stanisława stawiają czoło tragedii i nie pozostawiają go bez pomocy. Na horyzoncie natomiast pojawia się widmo straszliwej wojny, która zaczęła ogarniać cały kraj. Rodzina Winnych jednoczy siły, ale nawet w najśmielszych snach nie jest w stanie przewidzieć co złego przewidział dla nich los.

Początkowo powieść toczy się wokół całej rodziny Winnych, by potem głównie skupić się na osieroconych bliźniaczkach. Dziewczynki dorastają otoczone miłością rodziny i swoją wzajemną bliźniaczą więzią. Ania i Mania są zawsze razem ale to właśnie Ania urodziła się ze specjalnym darem, którego początkowo rodzina wydaje się nie zauważać bądź lekceważyć.

Pani Ałbena stanęła na wysokości zadania i stworzyła niesamowitą sagę rodzinną z całą gamą postaci, począwszy od rodziców i dziadków poprzez wujków i ciotki, by dobrnąć oczywiście do dzieci i wnuków. Ja osobiście początkowo byłam zła na Stanisława za jego wydawało mi się słabość, uwielbiałam od samego początku babcię Bronisławę i oczywiście pokochałam dziewczynki Manię i Anię. Jednak to, co najbardziej mnie uwiodło i niesamowicie zaskoczyło, to dziadek Antoni. Początkowo drobny pijaczek, nie zawadzający nikomu i też nie przyciągał zbytnio mojej uwagi, ale podczas wojennych tragedii okazał się wspaniałym bohaterem i obrońcą rodziny.

Niesamowita saga, wspaniała rodzina, cała gama uczuć oraz wartka akcja z niespodziewanymi jej zwrotami to doskonały przepis na arcydzieło literackie i wieczory pełne emocji. Właśnie to wszystko zagwarantowała czytelnikom Pani Ałbena Grabowska w pierwszym tomie swojej wciągającej sagi Stulecie Winnych, Ci, którzy przeżyli.
Czyta się ją dosłownie jednym tchem, a minus który oczywiście i z zaskoczeniem nagle dostrzegłam, jest taki, że tak szybko się skończyła.

Pani Ałbena Grabowska nie tylko skradła moje serce ale zagarnęła wieczory i noce.
To powieść, w której jeśli się nie zakochacie, to z pewnością bez opamiętania oddacie jej kilka wieczorów lub zarwanych nocy. No i nareszcie moje ulubione zdanie, jak ja uwielbiam je pisać, otóż Stulecie Winnych to jedna z najpiękniejszych powieści, którą miałam przyjemność czytać!
POLECAM bardzo gorąco i obiecuję pełen wachlarz emocji!


Pozdrawiam serdecznie
Zaczytana Joana

Ocena 6/6
©Epilog - zaczytana Joana
Pierwsza część opowieści rozgrywa się w latach 1914-1939.
Winni mieszkają w podwarszawskim Brwinowie. Bronisława i Antoni wychowują pięciu synów. Stanisław jest "cichy, refleksyjny i zagłębiał się w swoim świecie", Władzio łagodny, szeptał matce do ucha, że kocha ją najbardziej na świecie, Kajtek wesoły, uwielbiający psoty i ucieczki przed odpowiedzialnością, Roman, nie ma za grosz wyobraźni i wyznaje zasadę "co na sercu, to na języku", i Stefek. Pasją Bronisławy jest czytanie, a Antoni to utalentowany zdun, który często zagląda do kieliszka, jednak w obliczu zagrożenia oddałby życie za swoich bliskich.
Opowieść rozpoczyna się słodko-gorzko. Na świat przychodzą bliźniaczki Stanisława i Kasi, rudowłose Maria i Anna. Niestety w czasie porodu matka umiera. Staszek zostaje sam z czwórką dzieci i gospodarką. Kolejny cios pada bardzo szybko - wybuch I wojny światowej. Kolejny kataklizm, z któremu będą musieli stawić czoła, to pandemia grypy hiszpanki. Winni muszą być razem, wspierać się, pomagać sobie.

Jesteśmy świadkami wzlotów i upadków poszczególnych członków rodziny. Poznajemy ich tajemnice, marzenia, miłości i sekrety. Smucimy się z nimi, jak i radujemy, choć tych szczęśliwych dni i chwil jest dużo mniej. Jednych darzymy sympatią i życzymy im jak najlepiej, inni mają sporo za uszami, więc traktujemy ich z dystansem i ganimy za złe, czy też niegodne zachowanie, a niektórych potępiamy.

Niezwykle chwytliwym zabiegiem, który szalenie przypadł mi do gustu, było wplecenie prawdziwych postaci żyjących w tym okresie. Przecierałam oczy ze zdumienia jak subtelnie i ciekawie autorka postawiła ich na drogach życia Winnych.

Fascynująca saga rodziny Winnych z dramatycznymi wydarzeniami XX wieku w tle - tak głosi zapowiedź na okładce. Myślę, że Stulecie Winnych, to doskonała lektura na leniwe wakacje w hamaku, albo jakiejś spokojnej okolicy, w wiejskim domku. Co nie znaczy, że w innych okolicznościach przyrody nie będzie równie dobrze smakować. W tę historię się wsiąka, ona nas otula. Zaciekawiona, co też czeka Winnych w kolejnych latach, szybko sięgnęłam po drugą część.

Ocena: 5/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Przedstawianie historii rodzinnych na przestrzeni wieków stało się w ostatnim okresie dość popularne wśród autorów powieści. Za produkcję książkowych „Klanów” wzięli się także polscy autorzy, czego przykładem może być cykl zatytułowany „Stulecie Winnych” autorstwa Ałbeny Grabowskiej, składający się z trzech tomów.

  Postanowiłem sprawdzić czy przypadnie mi do gustu taka rodzinna saga i zabrałem się do lektury pierwszego tomu tego cyklu, zatytułowanego Stulecie Winnych. Ci którzy przeżyli”. Nie zwracając zbytnio uwagi, że powieść ta należy bardziej do kategorii literatury kobiecej, zapragnąłem zagłębić się w świat rodziny Winnych, których autorka umieściła w okresie przypadającym na lata 1914-1939.
  Autorka nie oszczędzając swych bohaterów, doświadczając ich wszelakimi nieszczęściami nie zdobyła jednak mojego zachwytu. Powieść tę potraktowałem jako najzwyklejsze w świecie pociągowe czytadło, z którego w żaden sposób nie można niczego wynieść. Czytając tę książkę, kolejny raz udowodniłem sobie, że mężczyźnie nie zawsze jest łatwo odebrać literaturę przeznaczoną dla kobiet. Dla mnie wszystko w tej powieści jest zbyt banalne, ckliwe i naiwne.

 • Awatar

  Rewelacyjna książka. Oderwać sie nie można. Polecam wszystkim!

 • Awatar

  Wciągnęłam jednym tchem. Cudowna. Nie mogłam się oderwać :) DRugim tchem zaraz potem wciągnęłam drugi tom. Polecam czytelnikom lubiącym sagi rodzinne napisane w fascynujący sposób. Ostrzegam, że cięzko się od nich oderwać

 • Awatar

  Wciągająca saga rodzinna. Mnóstwo poruszających wydarzeń i zwrotów akcji i bohaterowie budzący sympatię. Natychmiast zaczynam czytać tom drugi i niecierpliwie będę czekać na zapowiedziany trzeci.

 • Awatar

  Jakiś czas temy przeczytałam uroczą trylogię dla młodzieży i miałam to szczęście, że pierwszy tom wpadł mi w ręce, gdy na rynku były już wszystkie trzy. Wspominam o tym, gdyż właśnie skończyłam czytać pierwszy tom nowej sagi Pani Ałbeny Grabowskiej i niestety tym razem przeżywam męczarnie w oczekiwaniu na tom numer dwa, który podobno ukaże sie dopiero w 2015 roku.

  „Stulecie Winnych” to przepiękna saga rodzinna na tle burzliwych wydarzeń Polski na początku XX wieku. Autorka cudownie wplotła losy fikcyjnych bohaterów w wydarzenia historyczne oraz spotkania z autentycznymi postaciami.
  Losy Bronisławy i Antoniego Winnych w tej powieści zaczynają się niestety od tragedii rodzinnej, bowiem ich synowa umiera podczas porodu bliźniaczek. Syn Stanisław pogrąża się w żalu po stracie żony nie radzi sobie z sytuacja. Zostaje nagle sam nie tylko z dwójką małych dziewczynek ale i dwoma niewiele starczymi synami, którzy rozpaczają po stracie ukochanej mamy. W obliczu tragedii rodzinna Winnych jednoczy się i stawia jej czoło ale zarówno dla nich jak i wszystkich mieszkańców Brwinowa, los przynosi kolejne powody do zmartwień. Wybuch pierwszej wojny światowe oraz epidemia hiszpanki poddaje ich kolejnym próbom. Na szczęście pojawia się dwudziestolecie międzywojenne, które jest znacznie przychylniejsze dla członków tej rodziny i wprowadza w ich życie wiele zmian. Kiedy wszystko zaczyna się powoli i szczęśliwie układać, pojawiają się niestety niepokojące pogłoski o zbliżającej się kolejnej wojnie.
  Właśnie dlatego kocham sagi rodzinne, ponieważ mam w nich wszystko w jednym. Tym razem też się nie zawiodłam i otrzymałam dokładnie to czego się spodziewałam po tego typu literaturze. „Stulecie Winnych” to cudownie ciepła opowieść o miłości i więzach rodzinnych na tle burzliwej historii naszego kraju. Jest tu dosłownie wszystko rodzina i jej kolejne pokolenia, przyjaźń, miłość, nienawiść, historia , przygoda oraz moralne dylematy i wątpliwości czy wybory z nimi związane. To książka w której się zakochacie a rodzinna Winnych stanie się wam tak bliska jakbyście w niej byli, kochali, nienawidzili i przeżywali wszystko razem z nimi.
  Ponad to Pani Ałbena podarowała mi kolejny prezent a mianowicie cudownie wplotła postaci rzeczywiste w życie fikcyjnych bohaterów. Zrobiła to tak cudownie i przebiegle że przez chwilę zastanawiałam się czy to fikcja czy odnaleziony pamiętnik pewnej polskiej rodziny. Uwielbiam takie mistrzowskie połączenia i od dzisiaj jestem ogromną wielbicielką Pani Albeny Grabowskiej. Niestety ma tez do niej jedne malutki żal, ponieważ skazała mnie teraz na długi i ciągle przedłużający się okres oczekiwania na kolejne losy mich przyjaciół Winnych.

  Zatem z pewnością nie mogę polecić tej książki z czystym sumienie, ponieważ nie wolno mi skazać nikogo na katusze oczekiwania kolejnego tomu.
  Pokochacie tę książkę i zaprzyjaźnicie się z cudowną rodziną Winnych.

 • Awatar

  Saga rodzinna, w której ludzkie losy przeplatają się z wydarzeniami XX wieku. Ta książka jest po prostu cudowna, wzruszająca, momentami czyta się ją z zapartym tchem. Świetny styl, bardzo dobra kreacja postaci, wiele interesujących wątków sprawia, że jest to książka z rodzaju tych, które bardzo długo zostają w pamięci. U mnie absolutnie ścisła czołówka wszystkich książek ostatniej dekady!


  Poniższy komentarz raczej nie dotyczy tej książki.

Warto zerknąć