ebook Gorzko
3.46 / 5.00 (liczba ocen: 155)

Gorzko
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - polecana oferta: 26.95
26.95 zł Lub 24.26 zł
31.99 zł
31.99 zł Lub 28.79 zł
26.93 zł
27.19 zł
29.00 zł
31.99 zł
Inne proponowane

Odważna powieść o tym, że do najtrudniejszej walki staje się każdego dnia…

Życiu Teresy możemy się przyjrzeć z bliska. Opowieścią wciąga w swój świat, do swojej rodziny, Miasteczka, akademickiego pokoju, aż w końcu do Miasta. Ciągle ucieka przed kimś, przed czymś. Szuka miłości i wsparcia. Wszystko znajduje u babci Dobrzyckiej, dumnej arystokratki spod Wilna. Z jej historii i wspomnień czerpie nie tylko radość, ale też siłę na utarczki z matką, siostrami i codziennością. Chciała być najlepsza, wyrwać się z rodzinnej mieściny, by móc coś osiągnąć. Nie tylko ona ma taki cel, jej współlokatorki z uczelnianego lokum również. Każda z dziewczyn uciekała i wybijała się ponad przeciętny studencki tłum: Lucka żarliwością w swojej wierze i skromnością, Lidka bezczelnością, szaleństwem i bezgraniczną miłością. A Teresa? Uporem, wytrwałością w poszukiwaniu choć odrobiny zrozumienia i ciepła drugiego człowieka. Najpierw mamy, babci, potem ojca, sławnego koszykarza, i szkolnej miłości, dla której poświęciła wszystko, co miała, i na którą czekała przez kilkanaście lat.

 

Studia wyzwoliły Teresę z małomiasteczkowości. Do Miasta uciekła od niespełnionej szkolnej miłości, wstydu związanego z pierwszym razem, osądami matki i plotkami na swój temat. Wiedziała, wręcz była pewna, że wróci w rodzinne strony dopiero wtedy, kiedy będzie już kimś i na tyle silna, żeby zmierzyć się ze swoją przeszłością. Nowego spojrzenia, śmiałości, obycia wśród ludzi nabrała dopiero przy swoich współlokatorkach. Każda z nich, choć była całkiem inna, tworzyły mocny i zgrany kolektyw. Razem bawiły się, żartowały, smuciły, wspierały. Wśród studentów Teresa w końcu mogła być sobą, jednak na czas powrotu do domu ciepła i zrozumienia dla młodzieńczych miłości, pasji i szaleństw szukała w babcinych włościach. Tam znajdowała bezpieczeństwo, którego tak bardzo jej brakowało wśród najbliższych – matki, która zawiodła swoją rodzicielkę, ojca chowającego się przed problemami ze swoim Komarem w komórce i nieanielskich bliźniaczek.

Po dziesięciu latach, jednym nieudanym małżeństwie, poronieniu, obronie doktoratu i rozpoczęciu kariery zawodowej Teresa decyduje się na powrót. Jest pewniejsza siebie, niezależna, wolna. Na szkolny zjazd jednak udaje się z pewną dozą nieśmiałości i obawą, iż zagojone z czasem rany mogą zostać rozdrapane przez dawną miłość...

Barbara Kosmowska (ur. 1958) swoimi wierszami debiutowała w liceum w czasopiśmie „Na przełaj”. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie obroniła także rozprawę doktorską o pisarstwie Zofii Urbanowskiej. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Historii Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu na Wydziale Filologiczno-Historycznym w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Ponadto jest kuratorem społecznym i radną rodzinnego Bytowa.Pierwsza powieść Kosmowskiej zatytuowana Głodna kotka ukazała się w 2000 roku. Rok po tym debiucie prozatorskim wydany został Teren prywatny, który wygrał konkurs literacki Dziennik Polskiej Bridget Jones organizowany przez wydawnictwo Zysk i S-ka. Poza sukcesami kolejnych książek dla dorosłych czytelników autorka podbija serca także najmłodszych. Za sprawą Buby pisarka została m.in. laureatką konkursu Uwierz w Siłę Wyobraźni, a także była nominowana do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY. Opowieść dla dzieci Pozłacana rybka została natomiast wyróżniona tytułem Książki Roku 2007 oraz otrzymała I nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, nad którym patronat sprawuje Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gorzko od Barbara Kosmowska możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć