Od zwierząt do bogów

średnia ocena: 4.35 / 5.00
liczba ocen: 2273
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Opis:

Interdyscyplinarna, przekrojowa książka popularnonaukowa obejmująca historię ludzkości od wyewoluowania gatunku homo sapiens we wschodniej Afryce aż po multitechnologiczną rewolucję XXI wieku.

Siedemdziesiąt tysięcy lat temu homo sapiens był niewiele znaczącym zwierzęciem żyjącym w pewnym zakątku Afryki. W ciągu następnych tysiącleci wyrósł na pana całej planety i postrach ekosystemu. Dziś stoi na progu osiągnięcia statusu boga, gotów dostąpić nie tylko wiecznej młodości, lecz także boskich władz tworzenia i niszczenia.
Jak to się stało, że homo sapiens podbił świat i zdominował planetę, a jego zachowania i idee stały się decydujące dla losów Ziemi?
Autor zabiera nas w podróż do przeszłości i wraca do korzeni ludzkości, aby wyjaśnić najbardziej nurtujące pytania, które dotyczą naszych dziejów:
– Czym tak naprawdę jest pieniądz – czyżby jedyny pomost między kulturami?
– Dlaczego staliśmy się tacy grubi?
– Czy może być coś nienaturalnego w ludzkich zachowaniach z punktu widzenia biologii?
– Skąd się wziął patriarchat w tak wielu kulturach?
– Czy kapitalizm jest religią?
– Które wydarzenia najbardziej wpłynęły na losy ludzkości? Czy na pewno wojny, podboje i koalicje? A może raczej udomowienie zwierząt, wynalazki, ideologie i religie?

Komentarze dotyczące oferty:
 • Awatar

  Swietna książka, bardzo interesująca, ale...tłumacz uzywa jakiś dziwnych wyrazów jak np. "płacidło" - domyślam się zamiast "srodek płatniczy". Jest wiecej takich dziwolagów. Korektorka też tego nie zauwazyła. A może to Googla translator tłumaczył?

 • Awatar

  To jest niesamowita, wcigajaca ksiazka, w ktorej autor probuje odpowiedziec na pytnia dotyczace ewolucji od samego jego poczatku istniena na ziemi ? jak to sie stalo ze czlowiek zawladnal ziemia? jaki wplyw ma zdolnosc opowiadania histtorii na rozwoj i pozycje czowieka? czy mowa jest jego najwiekszym wynalazkiem? czy moze krwawo walczyl o swoje miejsce ? czy kapitalizm i religie to to samo ? czy bogowie i ludzie sa sobie bliscy? czy czlowiek bawi sie w boga i uzyska zycie wieczne ? Polecam i z niecieprliwoscia czekam na tlumaczenie drugiej pozycji tego autora, ktora juz ukazala sie po angielsku !

 • Awatar

  Jestem świeżo po przeczytaniu tej książki i tak na gorąco jedyne co mogę zrobić, to gorąco polecić ją wszystkim tym którzy chodź raz zastanowili się nad tym co stanowi/stanowiło o naszej wyższości jako gatunku, jak doszliśmy do tego miejsca w którym obecnie jesteśmy i dokąd to wszystko nas prowadzi, a raczej może prowadzić. Książka jak każda pozycja ma mocniejsze i nieco słabsze fragmenty, ale każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dodatkowo nie mamy tu do czynienia ze zwykłym laniem wody, snuciem przypuszczeń i teorii na zasadzie "Mi (czyt. autorowi) wydaje się że..." tylko wszystko jest podparte mniej lub bardziej świeżymi ustaleniami ze świata nauki, do których prowadzi cała masa przypisów. Masa tekstu, masa ciekawych zagadnień, masa informacji na temat nas samych, masa trafnych spostrzeżeń, a wszystko to spięte w jedną całość w ciekawy i uporządkowany sposób, co sprawia że czytanie jest czystą przyjemnością. Nie jest to podręcznik akademicki, ale absolutnie nie jest to jego wadą. Gorąco zachęcam do lektury.

 • Awatar

  Fantastyczna książka. Przypominająca o tym, że wszystko co nas otacza jest jedynie wytworem naszych wspólnych wyobrażeń. Polecam

Inne proponowane
Warto zerknąć