ebook Warszawa 1944. Tragiczne Powstanie
4.21 / 5.00 (liczba ocen: 365) Ilość stron (szacowana): 675

Warszawa 1944. Tragiczne Powstanie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w tym miesiącu
E-book - najniższa cena: 39.19
wciąż za drogo?
44.80 zł
47.59 zł Lub 42.83 zł
-17% 39.19 zł
-5% 47.56 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Inne proponowane
Jedna z najlepszych książek historycznych ostatnich lat. Imponująca rozmachem, wielością wykorzystanych źródeł i znakomitym pisarskim rzemiosłem opowieść o 63 dniach Powstania Warszawskiego.
 

Książka o Powstaniu Warszawskim, wplecionym w ogólną historię drugiej wojny światowej, napisana wnikliwie i z rozmachem. Oparta na imponującej dokumentacji m.in. z archiwów prywatnych prof. Władysława Bartoszewskiego, ale też niemieckich i brytyjskich.
Powstanie warszawskie – błędna kalkulacja, romantyczny zryw czy bohaterska walka o wolność, której efektem było zrównanie z ziemią stolicy Polski? Dziś pytania i wątpliwości są chyba żywsze niż kiedykolwiek. Alexandra Richie przedstawia historię tych 63 dni z historii Warszawy na podstawie zeznań świadków i uczestników walk. Skrupulatnie zebrane dokumenty i świadectwa oraz przenikliwe refleksje uznanej historyczki pozwalają spojrzeć na powstańczy zryw z nowej perspektywy. Richie ukazuje powstanie w kontekście działań wojennych na arenie międzynarodowej, krytycznie ocenia postawę aliantów i błędy polskiego dowództwa. Nie feruje jednak łatwych sądów, a jej talent pisarski sprawia, że „Warszawę 1944” czyta się niczym trzymającą w napięciu powieść.

„Najlepsza książka o powstaniu, jaką miałem w ręku. Autorka imponuje erudycją, wplata powstanie warszawskie w historię powszechną drugiej wojny światowej, sprawnie wykorzystuje źródła, jest doskonale zorientowana w stanie badań i przede wszystkim znakomicie opowiada”. - Prof. Włodzimierz Borodziej

„Rzetelnie i wnikliwie przygotowana książka ukazująca tragizm powstania warszawskiego i krytycznie oceniająca postawę aliantów w sierpniu 1944 roku”. - „Kirkus Reviews”

 

Warszawa 1944. Tragiczne Powstanie od Alexandra Richie możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Temat powstania warszawskiego jest mi bliski od zawsze, stąd trudno przejść obojętnie obok tak wybitnej pod każdym względem publikacji pióra Alexandry Richie. Jej Warszawa 1944. Tragiczne powstanie to książka, której poznanie dotknęło mnie do żywego.
Do niedawna miałem wrażenie, że na temat tego powstania powiedziano już wszystko lub prawie wszystko, ale jak dobrze wiemy, „prawie” stanowi istotną różnicę. Do niedawna też Powstanie ‘44 Normana Daviesa traktowałem, jako najlepszą i najciekawszą książkę poświęconą tej tematyce, musiało jednak minąć dziewięć lat, aby rok 2014 przyniósł książkę, która obecnie nie ma sobie równych.
Dziękuję autorce za tak wyjątkowe spojrzenie na ten trudny, ale jakże ważny temat, jakim jest powstanie warszawskie w oczach Polski, ale też całego świata. Świeże, bogate źródłowo, ale też wyjątkowo trafne. Wstrząsające i pozbawione tabu. Otwarcie i bez kompleksów dotykające jakże wielu aspektów, które do tej pory, jeśli nie były w cieniu to zupełnie o nich zapomniano. A jednak w całokształcie analizy każdy z poruszonych tematów ma niebagatelną wartość poznawczą.
I tutaj pojawia się coś, z czego sam również wcześniej nie zdawałem sobie sprawy. Trzy istotne wydarzenia na arenie wojennej końca lipca 1944 roku, które sprawiły, że wybuch powstania warszawskiego nie mógł zacząć się w gorszym momencie. Pojedynczo znaczą niewiele, wszystkie trzy razem w rzeczowej analizie autorki w odniesieniu do teatru działań wojennych nie mogły zostać pominięte. (...)

Cała recenzja: Warszawa 1944. Tragiczne Powstanie

Ocena: 6/6
©Żółta karteczka
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    To była moja pierwsza książka o tematyce wojennej i przyznam, że czytałem ją z dużym zainteresowaniem. Pomimo tego, że nie jestem molem książkowym, to jednak opowiadanie z powstania, wciągnęło mnie na tyle, że z ogromna chęcią, każdego wieczora kładłem się w łóżku i strona za stroną wertowałem książkę. Na prawdę gorącą polecam.

Warto zerknąć