ebook Horyzont zdarzeń
3.79 / 5.00 (liczba ocen: 1882)

Horyzont zdarzeń
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 16.45
Audiobook - najniższa cena: 20.30
wciąż za drogo?
23.16 złpremium: 14.94 zł Lub 14.94 zł
16.45 zł Lub 14.81 zł
27.81 złpremium: 17.94 zł Lub 17.94 zł
17.94 zł Lub 16.15 zł
18.90 zł
19.90 zł
21.50 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (8)
Inne proponowane

Drugi tom kultowej sagi historycznej Remigiusza Mroza!
Historia o wielkiej miłości, niespodziewanych sojuszach i fali okrucieństw, która zalała Europę.

Staszek i Maria poszukują bezpiecznej przystani na Zachodzie, podczas gdy Bronek stara się przebić na Kresy do ukochanej Anieli. Podróże braci przez tereny ogarnięte wojną wystawią na próbę ich odwagę i oddanie, a zakończą się
w sposób, którego żaden z nich się nie spodziewa.
Christian Leitner tymczasem rusza w pościg za dwójką zbiegów z Rawicza, chcąc za wszelką cenę ująć tych, którzy splamili jego honor…

Horyzont zdarzeń od Remigiusz Mróz możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
W pierwszym tomie tej serii tyle się wydarzyło i w tak zawrotnym tempie, że po otwarciu drugiego tomu, pierwsze co mnie zdziwiło, to data - to dopiero październik 1939 roku.

Staszek i Maria niestety nadal zmuszeni są do ucieczki w obawie o życie dziewczyny. Bez grosza przy duszy i bez fałszywych dokumentów, z którymi zaczynali ucieczkę, postanawiają niezwłocznie wyruszyć w dalszą podróż na zachód. Ich fałszywa tożsamość niestety została spalona, a w konsekwencji tego, zyskali również oboje zatwardziałego wroga. No i tak oto drogi Stanisława przecinają się z trzecim głównym bohaterem tej powieści. Kapitan Christian Leitner wyrusza w pogoń za zbiegami nie tylko z obowiązku służbowego, ale przede wszystkim z uwagi na swój honor. Został nie tylko oszukany przez parę Polaków i wyprowadzony w pole, ale również pozostawili go nieprzytomnego w ratuszu, co z pewnością nie wpłynęło dobrze na jego ego.

W tym samym czasie Bronek Zaniewski wraz z towarzyszami broni udaje się w zupełnie odwrotnym kierunku, czyli na wschód. No i tak oto zgrabnie i zupełnie nie postrzeżenie autor przemyca w treści podtytuł kolnego tomu czyli Horyzont zdarzeń. Jeden z braci ucieka na zachód, drugi na wschód, a pomiędzy nimi wspólny wróg.
Bronek postanawia też odnaleźć swoją ukochaną Anielę, a Armia Czerwona, która staje mu na drodze wydaje się być tylko drobnym szczegółem.

Autor postanawia wzbogacić drugi tom tej serii o kolejną bardzo istotną postać Kapitana Obelta, który dowodził wcześniej Bronkowi, a teraz trafia do niemieckiej niewoli. Natomiast powieść zyskuję kolejny czwarty i cenny punkt widzenia.

Mnie osobiście, bardzo podobała się ta forma powieści, a cztery punkty widzenia sprawiają, że książka nabiera tempa i niesamowitej dynamiki, z czego chyba już słynie Pan Remigiusz Mróz.
Czytelnik natomiast nie może się nudzić, bowiem wraz z Marią i Staszkiem trafia do Francji, by zaraz z Bronkiem wyruszyć w straszliwą podróż wagonem bydlęcym na wschód. Pomiędzy tym wszystkim pojawia się kontrowersyjna postać niemieckiego kapitana Leitnera i niezwyciężony polski Kapitan Obelt, który na przekór ogromnym staraniom wroga, nadal żyje.

Pan Remigiusz w tej części nie tylko fenomenalnie buduj napięcie i dynamikę powieści, ale jednocześnie sprawia, że bohaterowie oczywiście są już moimi przyjaciółmi. Natomiast co mnie najbardziej zaskoczyło to fakt że zaczęłam bardziej skupiać się i wypatrywać kolejnych fragmentów w tej powieści o postaci Kapitana Leitnera. Zaskakująco zaciekawiła mnie ta postać i jestem bardzo zainteresowana jego dalszymi losami.

Ocena: 6/6
©Epilog - zaczytana Joana
Miałam ten komfort czytelniczy, że obie części Parabellum czekały na moim czytniku, gdy więc tylko skończyłam Prędkość ucieczki westchnęłam głęboko i niezwłocznie zaczęłam czytać Horyzont zdarzeń. Mróz tak zakończył pierwszą część serii, że po prostu nie było innej możliwości.

Horyzont zdarzeń rozpoczyna się w tym miejscu, gdzie skończyła się Prędkość ucieczki, zatem tym razem nie mamy nawet chwili na relaks, bowiem od razu zostajemy wrzuceni w wir wydarzeń i możemy śledzić dalsze losy tych ukochanych i tych znienawidzonych bohaterów. Jest październik 1939 roku. Staszek i Maria muszą uciekać. Po schwytaniu pary przez Leitnera, który mimo braku obciążających dowodów uważa, że coś tu śmierdzi, młodzi są w nie lada tarapatach. Podali się za Austriaków, sęk w tym, że… Staszek nie zna niemieckiego! Na genialny (i ratujący im życie) pomysł wpada jak zwykle Maria. Wydaje się, że para jest względnie bezpieczna… do czasu. Schwytany razem z nimi Holzer ma swoje własne plany, a Leitner jest coraz bardziej podejrzliwy. Choć chciałby wierzyć Marii… to znaczy Ginie.

W końcu ich fałszywa tożsamość zostaje spalona i młodzi uciekają jak najdalej od Rawicza, w którym przebywali, zostawiając za sobą nieprzytomnego i przywiązanego do własnego krzesła Leitnera. Jednak to nie koniec niebezpieczeństw. Maria i Staszek mają do pokonania ponad 1000 kilometrów, nie mają za to grosza przy duszy. A Leitner rusza w pościg…

Tymczasem Bronek wraz z towarzyszami broni próbuje odbić z rąk Niemców kapitana Obelta. Żołnierz wpadł w łapy brutala Blankenburga, który z sadystyczną radością wypróbowuje na nim wszelkie bolesne metody przesłuchań. Na razie bezskutecznie, bowiem bohaterski kapitan znosi to wszystko prawie w milczeniu.

A nieszczęścia chodzą parami… Wkrótce Polacy mają kolejny problem – na teren ich kraju wkraczają Rosjanie. Mieszkańcy wiosek odwiedzonych przez wrogie wojska prześcigają się w strasznych opowieściach i licytacji kto jest gorszy, brutalniejszy – Niemcy czy Rosjanie? Kraj, o ile to możliwe, ogarnia jeszcze większy strach. Króluje śmierć, gwałt oraz przemoc. Nie wiadomo już komu ufać. Pojawiają się zdrajcy i szabrownicy.

W tych ciężkich chwilach mamy okazję ponownie zaobserwować losy Marii, Staszka, Holzera, Leitnera, Bronka, Obleta, Blankenburga i innych. Mróz postawił znów na szybką akcję oraz kilka suspensów. Daję słowo, że był momenty, gdy siedziałam z niezbyt mądrą miną i cisnącym się na usta: że co?! Część drugą połknęłam chyba jeszcze prędzej niż pierwszą, a autor porzucił swych bohaterów w takim momencie, że mogę tylko zakrzyknąć: kiedy kolejny tom?!

Ocena: 5/6
©tanayah czyta
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć