ebook Dwunastu
3.99 / 5.00 (liczba ocen: 61304) Ilość stron (szacowana): 592

Dwunastu

Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail
lub korzystając z konta na Facebooku

damy Ci znać, kiedy oferta będzie dostępna.
EMPIK#EMPIK CW
EMPIK#EMPIK CW
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Inne proponowane

Druga część bestsellerowej trylogii „Przejście” stawianej obok „Bastionu” Stephena Kinga i „Drogi” Cormaca McCarthy’ego. Na Ziemi zaczyna się prawdziwe piekło. Zarażeni – zwani wirolami – atakują każdego napotkanego człowieka, Amerykę ogarnia epidemia. Niedobitki chronią się za wysokimi murami w odciętych od świata koloniach. Spełnia się największy koszmar – teraz to wampiry stanowią przyszłość, a cywilizacji ludzkiej zagraża zagłada…

97 lat wcześniej Ameryka pogrążyła się w chaosie i śmierci. W rezultacie nieudanego eksperymentu naukowego, zwanego Projektem Noe, prowadzonego w tajnej bazie wojskowej w Kolorado, na wolność wydostaje się dwunastu niebezpiecznych skazańców zarażonych wirusem, który przemienia ludzi w wampiry…
Ocalałych przy życiu trzymają tylko resztki i nadziei. Muszą przetrwać, by uratować ludzkość: wytropić Dwunastu, unicestwić ich, zniszczyć główne kryjówki dysponującego gigantyczną przewagą wroga. Jak dotąd wszelkie wysiłki ludzi okazywały się bezskuteczne, być może nie bez powodu. Zachowanie wiroli zmienia się. Czyżby stopniowo stawali się nieśmiertelni? Tropy prowadzą do otoczonego zasiekami miasta w stanie Iowa, nazywanego Ojczyzną, którym rządzi naczelnik Horace Guilder i czerwonoocy. Przed wybuchem epidemii Guilder był zastępcą dyrektora Departamentu Broni Specjalnych, odpowiedzialnym za Projekt Noe. Śmiertelnie chory Guilder, chcąc odzyskać zdrowie, wykonuje polecenia Dwunastu: trzyma ludzi w lochach, używając ich do niewolniczych prac i jako karmy dla wiroli. Kilkunastoletnia Amy – obdarzona nieśmiertelnością Dziewczyna Znikąd – jest ostatnią nadzieją ludzkości. Tylko ona, również ofiara eksperymentu, potrafi przeniknąć do umysłów Dwunastu i odkryć przerażające tajemnice Ojczyzny…

Dwunastu od Justin Cronin możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Myślę, że odnalezienie Dwunastu może się okazać trudniejsze, niż początkowo sądziliśmy.

W wyniku nieudanego projektu naukowego tajnej bazy wojskowej Amerykę ogarnia zagłada. Z centrum badawczego wydostaje się dwanaście "obiektów", którzy pod wpływem zainfekowania wirusem zamieniają się w zmutowane, krwiożercze bestie przypominające wampiry. Bestie, które doprowadzają do zagłady ludzkości. Resztka ocalałych kryje się przez wirolami za wysokimi murami tworząc kolonie. Jednak jak długo można się ukrywać? Zasoby się kończą, paliwo się kończy, nie umiera jedynie nadzieja. Ludzie zaczynają organizować oddziały, które przywrócą wiarę w to, że bestie można pokonać. Aby tego dokonać należy odnaleźć Dwunastu - tych, od których zaczęło się to szaleństwo krwi, mordu i degradacji człowieczeństwa. Odważni, pełni wiary i nadziei wojownicy muszą zmierzyć się nie tylko z wirolami, ale ze złem naczelnika Horacego Guilder'a, który sprawuje krwawe, brutalne, oparte na wyzysku, gwałtach i zabójstwach rządy nad Ojczyzną.

Dwunastu to drugi tom Trylogii Przejścia. Bardzo nierówny tom, dlatego tak ciężko sprecyzować, czy w finalnym rozrachunku się podobał, czy niekoniecznie. Zdecydowanym atutem powieści jest sam pomysł, gdzie bohaterowie, poznani w Przejściu muszą zmierzyć się nie tylko z wirolami, odnaleźć i unicestwić Dwunastu, ale także pokonać czyste zło jakim jest naczelnik. Ojczyzna koordynowana przez Gulidera przywodzi na myśl obozy koncentracyjne, a nie próbę scalenia ludzkości. Koszmar tortur i wyzysku człowieka przeraza i porusza. Niesamowite jest to, że w obliczu klęski zawsze znajdzie się jednostka, która na tej klęsce chce się wzbogacić i zaspokoić własne, egoistyczne pobudki.

Jednym z największych atutów Dwunastu jest rewelacyjna kreacja postaci. A tych tutaj pod dostatkiem (może nawet ciut za dużo). Danny, Lila, Grey oraz poznani w Przejściu Peter, Amy, Alicia, Sara, ich historie hipnotyzują i wzruszają. Moim zdaniem stanowiły najważniejszy budulec fabuły, która teoretycznie miała opierać się na akcji... I tutaj dochodzimy do sedna mojego wahania. Sam koncept dotarcia do źródła zarażenia i unicestwienia Dwunastu był logiczny. Jednak przez połowę powieści przenosimy się do roku zerowego czyli momentu, od którego wszystko się zaczęło. Teoretycznie miał być to tom o walce z Dwunastoma a w praktyce przez trzysta stron dostajemy alternatywną wersję Przejścia. Dopiero od około połowy uczestniczymy w wydarzeniach, które faktycznie powinny zdominować ten tom, czyli próbę unicestwienia "wirolowego szefostwa". Wpływa to na dynamikę powieści, ponieważ te emocje już zostały nam ofiarowane w pierwszym tomie, a teraz czekamy na walkę, pułapki, rozlew krwi, bitwy, potyczki, podchody. A kiedy się w końcu pojawiają są takie... mdłe, niewiarygodne, przygaszone przez zbyt obszerne opisy, zbędne dialogi i niepotrzebne retrospekcje. Akcja po prostu kuleje. I to jest największy mankament powieści, bo nie czytamy z zapartym tchem, ale lekko poziewujemy. Brniemy dalej, bo oczywiście chcemy poznać wynik starć, ale, i to kolejny spory minus, finał tej historii jest mocno niesatysfakcjonujący... Bo wracamy tak naprawdę do punktu wyjścia.

Cronin może poszczycić się naprawdę dobrym piórem, które wiarygodnie kreśli profil bohaterów, w ciekawy, wnikliwy i jednocześnie subtelny sposób pochyla się nad czynnikami, które miały wpływ na kształtowanie się ludzkiej psychiki, wszelkie traumy, żale i potknięcia dzieciństwa.

Dwunastu to dobra, ale słabsza od Przejścia powieść fantastyczna, w której zażarty bój toczy ze sobą dobro i zło. I jedno i drugie wyjdzie z tej bitwy okaleczone, ale przeżyje... Miasto luster, czyli ostatni tom Trylogii Przejścia, wyjaśni nam, do kogo będzie należeć ostateczne zwycięstwo.

Ocena: 3+/6
©Tylko skończę rozdział
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć