Genialna przyjaciółka
3.69 / 5.00 (liczba ocen: 2214)

Genialna przyjaciółka
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Uwaga! E-book dostępny w różnych wydaniach.
Okładka, opis i nazwa wydawnictwa dotyczą jednego z nich.
E-book - najniższa cena: 15.90
Audiobook - najniższa cena: 17.90
wciąż za drogo?
-15% 15.90 zł
-21% 17.90 zł
28.35 złpremium: 18.90 zł Lub 18.90 zł
18.90 zł
29.25 złpremium: 19.50 zł Lub 19.50 zł
25.18 zł
25.20 zł Lub 22.68 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane
"Czasem zdarzają się jeszcze genialni pisarze. Nigdy nie zapomnę chwili, w której odkryłem Elenę Ferrante". Jonathan Franzen

"Ferrante udało się to, co poza Umbertowi Eco nie udało się we Włoszech po wojnie żadnemu z wielkich pisarzy mężczyzn - ani Primowi Leviemu, ani Italowi Calvinowi, ani włoskim noblistom poetom, Salvatoremu Quasimodo i Eugeniowi Montalemu, oraz dramaturgowi Dario Fo. Zyskała wielką popularność wśród światowej publiczności". Juliusz Kurkiewicz, Gazeta Wyborcza

Sześćdziesięcioletnia Elena Greco dowiaduje się, że Lila, jej przyjaciółka z czasów dzieciństwa, zniknęła bez śladu. Elena przypuszcza, że przyjaciółka wprowadziła w życie swoje odwieczne pragnienie zniknięcia ze świata, w którym żyła, usunąwszy przedtem wszelkie ślady swego istnienia. Chcąc znaleźć wytłumaczenie dla tego gestu, Elena postanawia opowiedzieć niezwykłą historię ich przyjaźni. I tu rozpoczyna się podróż w przeszłość, która przeniesie czytelnika w lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku, na przedmieścia Neapolu.

Niezwykła opowieść o przyjaźni i dążeniu do wyrwania się z rzeczywistości zdominowanej przez biedę, ciemnotę i przemoc.
Genialna przyjaciółka od Elena Ferrante możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Elena Ferrante to pseudonim. Nikt nie wie, kto naprawdę napisał cykl powieści, zaczynających się od powieści Genialna przyjaciółka. Nie wiadomo, czy jest to autor, czy autorka. Niektórzy podejrzewają nawet, że jest to projekt grupy autorów. Z drugiej strony powieść jest osadzona bardzo mocno w realiach Neapolu tuż po wojnie, więc są mocne powody, podejrzewać iż autorka (autor) to osoba z Neapolu i to niemłoda. Książka została też sfilmowana. Włosko-amerykański serial stał się przebojem HBO.

Przebrnąć przez tę powieść nie jest łatwo. Utwór ma strukturę pamiętnika, w którym wydarzenia opowiadane są w kolejności chronologicznej. To pomaga w zachowaniu porządku zdarzeń, ale jest nudne. Chyba że ktoś bardzo lubi porządek. Początkowo historia dwóch dziewczynek nie budzi wielkich emocji. Elena i Lilia chodzą do szkoły, konkurują ze sobą, a na co dzień żyją w biednej dzielnicy Neapolu. W tle mamy faszystów i komunistów, a więc problemy, które we Włoszech po wojnie były wciąż żywe.

Ponieważ dziewczynki pochodzą z biednego środowiska, w sposób naturalny zmierzają ku tradycyjnej ścieżce kobiet włoskich. Szybkie małżeństwo, dzieci i codzienna walka o byt. Jednak niekoniecznie tak musi się stać. Narratorka, dostrzeżona przez nauczycielkę, dostaje się do gimnazjum, apotem liceum. Zaś jej przyjaciółka usiłuje się wyrwać z biedy poprzez szybkie małżeństwo. Lilia wychodzi za mąż za zamożnego Stefano. Dopiero po ślubie wychodzi na jaw jego uzależnienie od bogatej, lecz podejrzanej rodziny Salara. Obydwie przyjaciółki nie są szczęśliwe, choć każda z innego powodu.

Akcja kończy się zamążpójściem Lilii. Jednak fabuła jest szersza, bowiem zaczyna się w chwili, gdy obie bohaterki są po sześćdziesiątce i Lilia pewnego dnia znika. To sugeruje, że pojawią się kolejne tomy powieści. Genialna przyjaciółka to dopiero początek długiej opowieści. Warto przebrnąć przez ciężki początek. W miarę czytania książka wciąga coraz bardziej. Na czytelniku bardzo dobre wrażenie robi dbałość o realia, bo to jest decydujący czynnik prawdopodobieństwa fabuły.

Ocena: 4/6 czytaj więcej
©Autorski przewodnik kulturalny
Śledząc opinie innych czytelników na wszelakiego rodzaju portalach, zauważyłam że twórczość Eleny Ferrante budzi bardzo skrajne uczucia. Na każdą opinię postrzegającą Sagę Neapolitańską za literaturę wybitną, przypada taka, która uważa ją za dzieło niesłusznie wychwalane i nie warte poświęconego czasu. Z obawy, że i dla mnie samej lektura okaże się raczej gorzkim rozczarowaniem, zwlekałam z sięgnięciem po Genialną przyjaciółkę od Wielkanocy (i to zeszłego roku). Ale może dobrze się złożyło, bo dzięki temu zapoznałam się z powieścią Eleny Ferrante w absolutnie wyjątkowych okolicznościach przyrody - wylegując się na plaży, na Majorce; i prawdopodobnie dzięki temu na dłużej utkwi mi w pamięci.

Elena Greco nie jest zaskoczona wiadomością o zniknięciu Lili. Przyjaciółka z dzieciństwa od dawna powtarzała, że pewnego dnia zniknie, nie pozostawiwszy po sobie żadnego śladu i kobieta jest przeświadczona, że po prostu wcieliła ona powyższy plan w życie. Wiadomość sprawia jednak, że Elena zaczyna wspominać początki ich przyjaźni, cofając się pamięcią do lat 50, na przedmieścia Neapolu - czasów, kiedy obie znajdowały się dopiero na początku życiowej drogi.

Genialna przyjaciółka nie należy do powieści, której fabułę można zarysować w kilku zdaniach, a to dlatego, że nie jest ona przeładowana akcją czy jakimiś znaczącymi wydarzeniami. Elena Ferrante przedstawia po prostu pewien fragment z życia swojej bohaterki, a dokładniej rzecz ujmując jego początek - lata zdobywania edukacji i dorastania. A że dla samej fabuły nieistotne jest to czy autorka jest równocześnie bohaterką tej historii, pozwólcie, że pominę ów kwestię milczeniem. Czy opowieść tego rodzaju może być interesującą lekturą? Okazuje się, że tak, chociaż rozumiem, że nie jest to opinia pod którą każdy czytelnik mógłby się podpisać. Co więc przekonało mnie w prozie Eleny Ferrante?

Genialna przyjaciółka przedstawia czytelnikom bardzo nieoczywisty a przez to fascynujący obraz przyjaźni pomiędzy Eleną a Lilą - przyjaźni, która w dużej mierze opiera się na rywalizacji i w której dostrzec można odcienie zazdrości i zawiści; a która mimo to wydaje się szczerą i silną więzią. Chociaż Elena Ferrante porusza wiele innych wątków to właśnie ten motyw przewija się najczęściej i to chyba on najbardziej zapada w pamięci. Warto jednak sięgnąć po „Genialną przyjaciółkę” także przez wzgląd na przedstawione w powieści realia. Ferrante w ciekawy i niezwykle przekonujący sposób przybliża świat powojenny, gdzie przeszłość wciąż rzutuje na kontakty międzyludzkie a ludzie walczą z tym by wyrwać się z przypisanych im grup społecznych.

Skłamałabym twierdząc, że zakochałam się w prozie Eleny Ferrante od pierwszych stron. Byłam nieco zaskoczona prostotą języka i nieoczywistym sposobem narracji - z tendencją do anegdot i powrotem do przerwanego wątku dopiero po kilku rozdziałach. Genialna przyjaciółka, trochę na przekór oczekiwaniom czytelników, przedstawia wielu, nie zawsze istotnych dla fabuły bohaterów i porusza wątki, które wydają się bardziej typowe dla dram w telenowelach. Tyle, że w trakcie lektury przywykłam do pióra Ferrante i liczby postaci (a ich spis znacznie wszystko ułatwił) i po prostu dałam się oczarować neapolitańskiemu klimatowi.

Ciężko mi jednoznacznie powiedzieć jaka grupa czytelników będzie usatysfakcjonowana lekturą. „Genialna przyjaciółka” budzi tak sprzeczne emocje, że najlepiej chyba przekonać się samemu czy należycie do grona jej zwolenników czy też przeciwników. Ja tymczasem powoli szykuję się już do lektury Historii nowego nazwiska i liczę, że i tym razem się nie zawiodę.

Ocena: 4+/6 czytaj więcej
©Złodziejka książek
Opowieść o wielkiej mocy przyjaźni na tle Neapolu, który powoli podnosi się społecznie i gospodarczo z tragicznych skutków II wojny światowej. Dwie osobowości z pozoru kompletnie różne od siebie, przyciągają się jak ogień i woda. Przepiękna i barwna historia, która oczaruje każdego!

Polecić książkę można każdemu, zawsze i wszędzie. Najlepiej u dentysty. Sytuacja jest wręcz idealna, gdy specjalistka również podziela naszą miłość do czytania. Jak to się odbywa? Zazwyczaj gdy czekam na działanie środka przeciwbólowego wyliczam ulubione, ostatnio przeczytane książki, niedawne premiery, pozycje ulubionych autorów. Kiedy już usiądę wygodnie w fotelu i zamilknę na pewien czas, do głosu dochodzi pani dentystka. Ostatnio wśród wielu tytułów padło nazwisko Eleny Ferrante i książek z serii ‘Genialna przyjaciółka’.

Powieść zaczynamy w chwili, gdy Elena Greco ma już ponad sześćdziesiąt lat. Dowiaduje się, że jej najserdeczniejsza przyjaciółka Lila zaginęła bez śladu wymazując po drodze wszelkie ślady swojej obecności. Elena decyduje się spisać historię ich wieloletniej przyjaźni. Cofa się w swoich wspomnieniach aż do okresu ich dzieciństwa w lata 50-te do Neapolu, który powoli podnosił się społecznie i gospodarczo z tragicznych skutków II wojny światowej.

Z początku obawiałam się, że ‘Genialna przyjaciółka’ okaże się nudnym tasiemcem, telenowelą brazylijską bez końca ale jednak nie. Historia może nie wciąga nas od pierwszych stron ale powoli otula nas swoim specyficznym klimatem. Wnikamy w zaściankowe społeczeństwo dla którego wyznacznikiem życia jest ciężka praca, w której nie ma miejsca na naukę. Autorka wyraźnie podkreśliła kontrasty między ludźmi z tej samej dzielnicy, biednych i bogatych, wykształconych i tych, którzy ukończyli jedynie kilka klas szkoły podstawowej. Sąsiedzi Eleny to ludzie dumni, dla których konflikty częściej kończą się rozlewem krwi ale również zdeterminowani w próbach poprawy swojej sytuacji materialnej.

“Czy to w górę, czy w dół, zawsze pociągało nas to, co nas przerażało, co wprawdzie istniało przed nami, ale zdawało się czekać od zawsze właśnie na nas.”

Na tle jednej z biedniejszych dzielnic Neapolu Elena Ferrante wspaniale wykreowała dwie bardzo wyraźne postacie. Lena i Lila różnią się od siebie jak ogień i woda. Elena jest grzeczną, pracowitą i świetnie uczącą się dziewczynką, podczas gdy Lila jest cicha, arogancka, dumna i niezwykle bystra jeśli tylko jej na tym zależy. Ma silny charakter i wywiera ogromny wpływ nie tylko na Lenę ale również na swoje otoczenie. Lila jest piękna i zbuntowana, Lena ma w wieku dojrzewania problemy ze skórą, a na dodatek musi nosić okulary. Dziewczyny od najmłodszych lat rywalizują między sobą pod względem nauki, a gdy wchodzą w wiek nastoletni również na płaszczyźnie uczuciowej. Z drugiej strony skrycie zazdroszczą sobie nawzajem różnych rzeczy i nierzadko ta zazdrość jest dla jednej i drugiej motywacją do zmiany czy nawet wiary w siebie i swoje możliwości. Dorastając razem z przyjaciółkami obserwujemy ich trudne życie i pierwsze miłości, ich małe dramaty ale również chwile radości i spokoju. W międzyczasie każda z nich zrozumie, że najważniejsze w życiu jest być po prostu sobą i powoli realizować swoje marzenia.

“Wiedziałam - a może tylko miałam nadzieję - że żadna forma nie będzie nigdy w stanie ograniczyć Lili, wcześniej czy później znowu ją rozbije.”

Elena Ferrante posiada niesamowity, barwny styl. Jej powieść czyta się lekko i z prawdziwą przyjemnością. Opisy Neapolu są plastyczne, a postacie i ich emocje naszkicowane z niesamowitą precyzją. Czy to są jej prawdziwe wspomnienia, czy może bardzo realistycznie przedstawiona fikcja? Cóż, tego nie wie nikt. Elena Ferrante to pseudonim pod którym, jak niektórzy spekulują, kryje się grupa pisarzy. W każdym razie, kobieta czy mężczyzna, osoba odpowiedzialna za stworzenie Ferrante znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie według tygodnika ‘Time’.

‘Genialną przyjaciółkę’ polecam każdemu, kto ma ochotę na spokojną, refleksyjną lekturę okrojoną odrobiną nostalgii. To przepiękna i ponadczasowa powieść o przyjaźni i poszukiwaniu własnej drogi.

Ocena: 5/6
czytaj więcej
©Projekt: Książka
"Genialna przyjaciółka" niewątpliwie ma w sobie coś wyjątkowe, choć mało kto będzie zdolny to dostrzec. Powieść obyczajowa osadzona jest w biednej neapolitańskiej dzielnicy, w latach 50-tych i 60-tych, co rzuca cień na niełatwą i wymagająca przyjaźń dwóch głównych bohaterek. Mimo wszystko autorce udaje się utrzymać zainteresowanie czytelnika, który dzięki rozdrabnianiu się narratorki nad obrazami i wydarzeniami czuję się jak postronny obserwator.

Lili znika, nie pozostawiając po sobie śladu. Jej najlepsza przyjaciółka Elena - jedyna, która mogłaby zrozumieć taką decyzję - kategorycznie zabrania szukać zaginionej. Zaczyna za to opowiadać historię ich przyjaźni od najmłodszych lat, pełnych biedy, przemocy, niesprawiedliwości losu i utraconych nadziei. Według wielu, Lili posiada zdolność nadawania zwyczajnym rzeczom niepowtarzalnego wydźwięku, co jedna rzadko kto aprobuje. Elena opisuje siebie jako tą drugą, gorszą, której bardziej zależy, która bardziej się stara i poświęca. Nurtuje pytanie, która z nich jest tak naprawdę genialna… W całej tej przedstawionej biedocie - wewnętrznej i intelektualnej - pojawiają się jednak przebłyski, ciepłe gesty i zwroty akcji dające siłę w niesprawiedliwej walce o lepsze jutro. Nazwać "Genialną przyjaciółkę" powieścią pesymistyczną było by błędem. Jest jednak na tyle realna, że momentami chce się odwrócić wzrok.

Książka Ferrante nie przekonała mnie na tyle, że przetrwać kolejne tomy, ale osoby lubujące się w trudnych charakterach i skomplikowanych reakcjach międzyludzkich, pełnych przeciwności, zainteresują się momentalnie. Moją uwagę zwrócił/-a jednak sam/-a autor/-ka, kimkolwiek jest - i to nie dlatego, że za wszelką cenę chcę poznać tajemniczą tożsamość. Publikować pod pseudonimem, usuwając się w cień, zwłaszcza w obliczu sporej popularności całej tetralogii, uważam za wyraz wyjątkowego ukłonu w stronę literatury, której z resztą w samej powieści pełno. Kimkolwiek jest Elena Ferrante, jak każdy ma prawo do bycia pozostawioną w spokoju - zwłaszcza, że "Genialną przyjaciółką" nic złego nikomu nie robi. Trudno mi polecić powieść, która - może z braku zrozumienia i 'wczucia się' - nie wywarła na mnie szczególnego wrażenia, jako prezent dla wyjątkowej przyjaciółki nada się jednak świetnie.

Ocena: 3/6 czytaj więcej
©paratexterka
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Gorąco polecam ! Niesamowity opis przyjaźni dwóch dorastających dziewczynek i Włoch , a przede wszystkim Neapolu, w połowie 20 wieku. Jak Elena, narratorka książki, chcemy zostać najlepsza przyjaciółka Liny, która fascynuje i przyciąga do siebie jak magnez. Trzymałam kciuki za ich przyjaźń, miłości, naukę w szkole, martwiłam się ich niepowodzeniami i chętnie dołączyłabym do ich przygód, rozmów, niedoli i sukcesów na ulicach Neapolu. Książka jest pełna refleksji o życiu, jego wartości, wadze różnych wyborów i ich konsekwencjach.
    Przeczytałam jednym tchem !

Warto zerknąć