Bóg urojony
ebook: mobi (kindle), epub (ipad), pdf

średnia ocena: 3.90 / 5.00
liczba ocen: 183800
Ilość stron (szacowana): 708
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
49.90 złpremium: 29.94 zł
35.00 zł
39.92 zł
42.42 zł
49.90 zł
Pozostałe księgarnie
38.92 zł
39.90 zł
39.92 zł
41.75 zł
43.04 zł
44.91 zł
45.00 zł
49.90 zł
49.90 zł
49.90 zł
Opis:

W „Bogu urojonym” Dawkins nie pisze (przynajmniej nie bezpośrednio) o biologii. "Bohaterem" jego książki jest religia i relacje między nauką a wiarą. Dawkins z całą mocą swojej wiedzy, talentu i intelektu wprost i bezpośrednio odrzuca religię i wszelkie jej roszczenia (między innymi, a może przede wszystkim, urojenie teistów, że to religia jest źródłem moralności). Zaczyna od tego, że ukazuje fałsz założeń logicznych wierzeń religijnych, a potem między innymi pisze o ewolucyjnych korzeniach teizmu. Dawkins nie oszczędza bogów we wszelkich ich postaciach - kieruje ostrze swej krytyki zarówno przeciw cierpiącemu na obsesję seksualną krwawemu tyranowi Starego Testamentu, jak i przeciw znacznie łagodniejszemu (acz wciąż nielogicznemu) "Boskiemu Zegarmistrzowi", odkryciu oświeceniowych myślicieli. Rozpoczyna swą krytykę od logicznej wiwisekcji najczęściej przywoływanych argumentów za istnieniem Boga i na ich podstawie wykazuje, że jakakolwiek Istota Najwyższa jest bytem w najwyższym stopniu nieprawdopodobnym. W kolejnych rozdziałach możemy przeczytać o tym, w jaki sposób religia - a raczej wszelkie religie (rozróżnienie między krzyżem, gwiazdą Dawida a półksiężycem ma dla Dawkinsa znaczenie drugorzędne) staje się obfitą pożywką dla wojen, niewyczerpanym źródłem bigoterii i dyskryminacji oraz narzędziem upośledzenia dzieci. Fascynującą lekturę stanowią rozdziały, w których Dawkins - tym razem jako biolog - poddaje miażdżącej krytyce dorobek nowych kreacjonistów, czyli (pseudo)naukowe ataki na ewolucjonizm. Wniosek Dawkinsa jest jednoznaczny - religia (której kreacjonizm i różne teorie "inteligentnego projektu" są nieodrodnymi dziećmi) jest nie tylko nielogiczna. Jest szkodliwa, czasem wręcz śmiertelnie niebezpieczna, a obowiązkiem uczonego i humanisty jest zwrócić na ten fakt uwagę. Religie dość już narobiły zła, konkluduje Richard Dawkins, pora by wreszcie nauka zajęła należne jej miejsce.

Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Sięgnąłem po nią, kiedy Pan Bóg był dla mnie bardzo niewygodny ze względu na prowadzone życie. Znalazłem w niej to wszystko czego szukałem, czyli wygodne argumenty, dzięki którym mogłem uciszyć sumienie i żyć jako wyzwolony ateista. Czas jednak poddał je weryfikacji, ukazując ich naiwność i błędy. Niestety byłem już totalnie uwikłany w grzech, a powrót do Boga i Kościoła nie był prosty. Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto szuka wymówki by porzucić wiarę, a szczególnie niewygodny sakrament spowiedzi i zmarnować sobie życie.

  • Awatar

    o przeczytania skłoniły mnie recenzje. Trochę się zawiodłam. Spodziewałam się czegoś więcej po tej książce. Za bardzo naukowa i za mało przystępna dla czytelnika.

  • Awatar

    Bardzo głośna i swego casu popularna książka. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że nie jest to beletrystyka. Książka bardzo ciekawa i wciągająca w lekturze - przede wszystkim w aspekcie socjologicznym. Niemniej jednak nie próbowałbym jej używać jako argumentu merytorycznego w dyskusji o religii.

Inne proponowane
Warto zerknąć