ebook Egzekutor
3.66 / 5.00 (liczba ocen: 367)

Egzekutor
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 13.93
Audiobook - najniższa cena: 10.95
wciąż za drogo?
13.93 zł 20% rabatu
-19% 15.92 zł Lub 14.33 zł
19.90 zł
19.90 zł Lub 17.91 zł
15.91 zł
16.92 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Inne proponowane

Niejednoznaczne, kontrowersyjne oblicze polskiego bohaterstwa podczas II wojny światowej. Szczera spowiedź człowieka, który w imię patriotyzmu i walki z okupantem w wieku kilkunastu lat został katem.

Stefan Dąmbski jako 16-letni żołnierz AK został egzekutorem – wykonywał wyroki na polskich kolaborantach, Niemcach, Ukraińcach, a później także na przedstawicielach nowej władzy. Jego spisana pod koniec życia spowiedź wciąż budzi kontrowersje. Z jednej strony jest świadectwem skrajnego poświęcenia dla Ojczyzny, z drugiej – pozbawionym emocji samooskarżeniem mordercy. Stawia pytanie o cenę wojennego bohaterstwa i granice patriotyzmu. Z biegiem lat jej antywojenne przesłanie zyskuje na znaczeniu.

„Zniżyłem lufę i równocześnie pociągnąłem za spust. Byle nie w głowę – pomyślałem – jak ona będzie wyglądać w trumnie. Długa seria... i koniec wszystkiego! Jadzia Pierożanka przestała istnieć... I dlaczego? Było to pytanie, które dręczyło mnie później tygodniami”.

Egzekutor od Stefan Dąmbski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Zawsze miałem się za delikatnego i uważałem, że moje ręce są lepsze do pieszczenia kobiet niż do noszenia karabinu.
Została pani skazana na karę śmierci za zdradę Państwa Polskiego, wyrok zostanie wykonany natychmiast. Daję pani dziesięć minut na modlitwę i pożegnanie się z rodziną.
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Zgadzam się z każdym słowem pana Tomka. Książka robi piorunujące wrażenie na czytelniku. Nie daje o sobie zapomnieć i zmusza do przemyśleń i dyskusji. Nie chcę tu przedstawiać swojego zdania. Każdy powinien to przeczytać, ale koniecznie z wypowiedziami historyków i rodzin na końcu książki.
  Nie podoba mi się jednak to, że "Ezgzekutor" nie jest wydrukowany w całości. Przy ciekawych opisach spotykamy [...]; co dla mnie jest niezwykle irytujące.

 • Awatar

  Zastanawia mnie jaki był zamysł autora tych "wspomnień"? Czy chciał zaszokować, czy naprawdę jego sumienie zamęczało go, nie pozwalając dalej żyć.
  Książkę czyta się jak krótką powieść sensacyjną. Jednak, to czego doświadczamy na stronach Egzekutora przeraża, bo nie do takiego obrazu żołnierza AK jesteśmy przyzwyczajeni. Czy to prawda, czy może tylko fikcja literacka autora? Tego się już nie dowiemy. Pewne światło na całość tych wspomnień, rzucają listy zamieszczone na końcu książki.
  Zapraszam do lektury i szczerze ją polecam, bo warto.

Warto zerknąć