Witajcie w Rosji
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.44 / 5.00
liczba ocen: 1363
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
26.90 zł
16.90 zł
22.50 zł
22.87 zł
22.87 zł
Pozostałe księgarnie
20.18 zł
22.33 zł
22.51 zł
24.21 zł
24.21 zł
24.21 zł
24.21 zł
26.90 zł
26.90 zł
26.90 zł
26.90 zł
Opis:

Prowokacja. Skandal. Nowa literatura.

Długo oczekiwana i zaskakująca książka Dmitrija Glukhovsky’ego, autora międzynarodowego bestsellera Metro 2033.
W kilkunastu błyskotliwych opowiadaniach Glukhovsky wprawną ręką kreśli alegoryczny portret swojej ojczyzny: państwa, w którym korupcja sięga szczytów władz, kraju współrządzonego przez oligarchów i podporządkowanego ich interesom. Witajcie w Rosji to iście wybuchowa mieszanka: fikcja miesza się tu z rzeczywistością, satyra i ironia sprawiają, że nie wiadomo, czy śmiać się, czy płakać, a wszystko to w ulubionej przez Glukhovsky’ego konwencji science fiction.

To wyjątkowa książka, dotykająca ważnych problemów współczesnej Rosji w sposób niezwykle oryginalny, dosadny i nad wyraz trafny.

Być może pierwsza od wielu lat próba uczciwego opowiedzenia o Rosji widzianej oczami nowego pokolenia.

Recenzje blogerów
Dmitry Glukhovsky to postać znana polskim czytelnikom głównie z Metra 2033, Metra 2034 oraz powieści Czas zmierzchu. Wszystko utrzymane w klimacie fantastyki, więc należało się właściwie spodziewać, że Witajcie w Rosji również będzie książką fantastyczną. Tyle, że jest to także pewne fantastyczne zaskoczenie.

Przede wszystkim inna jest forma – Witajcie w Rosji to zbiór opowiadań. Każde z nich jest jak fragment układanki, dopiero razem tworzą obraz całości, a jednocześnie każde jest bytem osobnym, niepowiązanym z innymi. Jak należało się spodziewać – pojawiają się elementy „nie z tego świata”, np. obce formy życia na ziemi, ale Witajcie w Rosji to rzecz zaledwie ocierająca się o fantastykę, tak naprawdę to rosyjska rzeczywistość widziana oczami autora.

Glukhovsky zabezpiecza się umieszczając na początku formułkę: „Wszystkie nazwiska bohaterów oraz nazwy organizacji, firm i państw, które występują w tej książce zostały wymyślone”, po czym swobodnie obnaża paradoksy rosyjskiego świata. Dostaje się Prezydentowi, urzędnikom państwowym, biznesmenom, firmie Gazprom, rosyjskiej telewizji i Kościołowi prawosławnemu. Nielegalne interesy, wszechobecna korupcja, walka o władzę, sławę i pieniądze, media uległe wobec rządzących, masowe ogłupianie ludzi, fikcyjność systemu demokratycznego, w końcu sprowadzenie jednostki ludzkiej do roli trybika w maszynie.

Rzecz intrygująca, ciekawa, szczera, o ile czytelnik nie da się zwieść wstawkom o UFO i odwiedzinach nieżyjącego cara. Bzdurą jest bowiem twierdzenie, że nie można traktować poważnie książki, w której kler okazuje się inną formą życia, opuszczającą ziemię w obliczu zagrożenia. Glukhovsky stosuje coś w rodzaju kiepskiej zasłony dymnej, od czytelnika zależy co w tej książce zobaczy – „zielone ludziki” czy współczesną Rosję. Choć w tym przypadku „zielone ludziki” dla wielu z pewnością są opcją wygodniejszą.
Polecam!

Ocena: 6/6
©Okiem Wariatki
Komentarze dotyczące oferty:
 • Awatar

  Dmitry Glukhovsky jako twórca political fiction - niemożliwe? A jednak!!! Świetnie napisana książka autora hitowego Metro 2033, opisująca przywary rosyjskiego społeczeństwa i rosyjskiej polityki. Wszystko ubrane w humorystyczny płaszczyk, który odsłania to co najistotniejsze czytelnikowi orientującemu się w historii nowożytnej i bieżących wydarzeniach zza wschodniej granicy. Zdecydowanie polecam.

 • Awatar

  To jest zbiór metafor o mentalności, historii i przekleństwie Rosji oraz homo sovieticus.
  Nie dla każdego. Lubisz Topora. Polubisz Glukhovskiego.

 • Awatar

  "Rosja to nie kraj, Rosja to stan umysłu". A Glukhovsky swoją książką w metaforyczny, prześmiewczy sposób potwierdza tę teorię i obnaża słabości narodu i obecnej władzy. Polecam.

Inne proponowane
Warto zerknąć