Witajcie w Rosji
3.42 / 5.00 (liczba ocen: 2220)

Witajcie w Rosji
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 16.79
wciąż za drogo?
17.99 złpremium: 11.99 zł Lub 11.99 zł
15.59 zł
16.79 zł Lub 15.11 zł
19.99 zł
19.99 zł Lub 17.99 zł
16.77 zł
18.00 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Prowokacja. Skandal. Nowa literatura.

Długo oczekiwana i zaskakująca książka Dmitrija Glukhovsky’ego, autora międzynarodowego bestsellera Metro 2033.
W kilkunastu błyskotliwych opowiadaniach Glukhovsky wprawną ręką kreśli alegoryczny portret swojej ojczyzny: państwa, w którym korupcja sięga szczytów władz, kraju współrządzonego przez oligarchów i podporządkowanego ich interesom. Witajcie w Rosji to iście wybuchowa mieszanka: fikcja miesza się tu z rzeczywistością, satyra i ironia sprawiają, że nie wiadomo, czy śmiać się, czy płakać, a wszystko to w ulubionej przez Glukhovsky’ego konwencji science fiction.

To wyjątkowa książka, dotykająca ważnych problemów współczesnej Rosji w sposób niezwykle oryginalny, dosadny i nad wyraz trafny.

Być może pierwsza od wielu lat próba uczciwego opowiedzenia o Rosji widzianej oczami nowego pokolenia.

Witajcie w Rosji od Dmitry Glukhovsky możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Dmitry Glukhovsky to postać znana polskim czytelnikom głównie z Metra 2033, Metra 2034 oraz powieści Czas zmierzchu. Wszystko utrzymane w klimacie fantastyki, więc należało się właściwie spodziewać, że Witajcie w Rosji również będzie książką fantastyczną. Tyle, że jest to także pewne fantastyczne zaskoczenie.

Przede wszystkim inna jest forma – Witajcie w Rosji to zbiór opowiadań. Każde z nich jest jak fragment układanki, dopiero razem tworzą obraz całości, a jednocześnie każde jest bytem osobnym, niepowiązanym z innymi. Jak należało się spodziewać – pojawiają się elementy „nie z tego świata”, np. obce formy życia na ziemi, ale Witajcie w Rosji to rzecz zaledwie ocierająca się o fantastykę, tak naprawdę to rosyjska rzeczywistość widziana oczami autora.

Glukhovsky zabezpiecza się umieszczając na początku formułkę: „Wszystkie nazwiska bohaterów oraz nazwy organizacji, firm i państw, które występują w tej książce zostały wymyślone”, po czym swobodnie obnaża paradoksy rosyjskiego świata. Dostaje się Prezydentowi, urzędnikom państwowym, biznesmenom, firmie Gazprom, rosyjskiej telewizji i Kościołowi prawosławnemu. Nielegalne interesy, wszechobecna korupcja, walka o władzę, sławę i pieniądze, media uległe wobec rządzących, masowe ogłupianie ludzi, fikcyjność systemu demokratycznego, w końcu sprowadzenie jednostki ludzkiej do roli trybika w maszynie.

Rzecz intrygująca, ciekawa, szczera, o ile czytelnik nie da się zwieść wstawkom o UFO i odwiedzinach nieżyjącego cara. Bzdurą jest bowiem twierdzenie, że nie można traktować poważnie książki, w której kler okazuje się inną formą życia, opuszczającą ziemię w obliczu zagrożenia. Glukhovsky stosuje coś w rodzaju kiepskiej zasłony dymnej, od czytelnika zależy co w tej książce zobaczy – „zielone ludziki” czy współczesną Rosję. Choć w tym przypadku „zielone ludziki” dla wielu z pewnością są opcją wygodniejszą.
Polecam!

Ocena: 6/6
czytaj więcej
©Okiem Wariatki
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Wprowadzenie do nieco przewrotnego cyklu opowiadań, opisującego z przymrużeniem oka rosyjską rzeczywistość. Ironiczny opis relacji pomiędzy Pierwszym i Drugim w Rosji. Warto przeczytać i wprowadzić w swoje życie nieco przewrotnego humoru :)

 • Awatar

  Dmitry Glukhovsky jako twórca political fiction - niemożliwe? A jednak!!! Świetnie napisana książka autora hitowego Metro 2033, opisująca przywary rosyjskiego społeczeństwa i rosyjskiej polityki. Wszystko ubrane w humorystyczny płaszczyk, który odsłania to co najistotniejsze czytelnikowi orientującemu się w historii nowożytnej i bieżących wydarzeniach zza wschodniej granicy. Zdecydowanie polecam.

 • Awatar

  To jest zbiór metafor o mentalności, historii i przekleństwie Rosji oraz homo sovieticus.
  Nie dla każdego. Lubisz Topora. Polubisz Glukhovskiego.

 • Awatar

  "Rosja to nie kraj, Rosja to stan umysłu". A Glukhovsky swoją książką w metaforyczny, prześmiewczy sposób potwierdza tę teorię i obnaża słabości narodu i obecnej władzy. Polecam.

Warto zerknąć