ebook Prześniona rewolucja. Ćwiczenia z logiki historycznej
3.9 / 5.00 (liczba ocen: 591) Ilość stron (szacowana): 205

Prześniona rewolucja. Ćwiczenia z logiki historycznej
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 20.93
wciąż za drogo?
25.53 złpremium: 15.32 zł Lub 15.32 zł
-29% 20.93 zł Lub 18.84 zł
23.92 zł Lub 21.53 zł
25.12 zł 10 zł na konto
29.90 zł
21.70 zł
22.98 zł
23.02 zł
23.92 zł
25.42 zł
25.53 zł
25.53 zł
29.90 zł
Inne proponowane

Kim naprawdę jesteśmy i kim chcemy być? Eseje o „skradzionej” rewolucji – wielkiej XX-wiecznej przemianie polskiego społeczeństwa, zepchniętej współcześnie na margines naszej wspólnej świadomości.

W Polsce w latach 1939–1956 dokonała się rewolucja społeczna. Okrutna, brutalna, narzucona z zewnątrz, ale jednak rewolucja. Ta rewolucja niesłychanie głęboko przeorała tkankę polskiego społeczeństwa, tworząc warunki do dzisiejszej ekspansji klasy średniej, czyli mieszczaństwa, do najgłębszej być może od wieków zmiany mentalności Polaków: odejścia od mentalności określonej przez wieś i folwark ku tej zdeterminowanej przez miasto i miejski sposób życia. Ta rewolucja pozostaje jednak nieobecna w świadomości społecznej.

„To książka o wydarzeniach, które nas ukształtowały, a o których wolimy nie pamiętać. Filozof bada naszą zbiorową amnezję, poddając psychoanalizie traumy najnowszej historii: okupację z Zachodu i rewolucję ze Wschodu, zagładę Żydów i likwidację ziemiaństwa, wyparte winy i nieopowiedziane krzywdy. «Prześniona rewolucja» to rzadkie w polskiej humanistyce połączenie głębokiego namysłu nad kulturą i literaturą z trzeźwą analizą kwestii politycznych i ekonomicznych – mocna lektura, która każe na nowo przemyśleć «polską duszę». Andrzej Leder wyjaśnia, dlaczego polska klasa średnia po 1989 roku tak polubiła sushi i jaki to ma związek z Zagładą i komunizmem”.

Agnieszka Graff

Prześniona rewolucja. Ćwiczenia z logiki historycznej od Andrzej Leder możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Prawdę pisząc, to chyba każdy z nas szuka, szukał lub będzie szukał w sobie, obok siebie czy to po rodzinie, że szlachetnie urodzonym jest i basta! Posiadać własny herb to rzecz raczej w dziejszych czasach przyjemna jest. Tyle tylko, że ta sarmacka proweniencja w przypadku prawie wszystkich chętnych to niczym nieuzasadniona tęsknota za tym co i tak prawdopodobnie do naszej przeszłości nigdy nie należało. "Prześniona rewolucja",o której pisze pan Andrzej, wybiła, że tak się wyrażę najpierw Żydów a później ziemiaństwo, ergo herbowych w rzeczy samej. Dzisiejsze mieszczaństwo, czyli prawie sto procent polskiego człowieka to w prostej linii potomkowie chamów. To dobra książka rzucająca interesujące spojrzenie na to co wyrabiamy ze sobą dziś. Tłumaczy narodu wybory i jego kompleksy. Nie czyta się tego łatwo, ale przecież prawda o sobie łatwa nigdy nie jest. Polecam tę lekturę!

  • Awatar

    Napisana bardzo przystępnym językiem praca naukowa, traktująca o czymś ważnym. Czymś, co wypieramy poza granice postrzegania, czymś, co uznajemy za nieistniejące, nieistotne, bo nie zdarzyło się za naszego życia i nas nie dotyczy. A może jednak? Warto przeczytać, warto pomyśleć o konsekwencjach opisanych zmian. Nie po to, by szukać winnych, ale by zrozumieć, kim jesteśmy i dlaczego tacy jesteśmy. Nie musimy się zgadzać z autorem, ale warto znać jego argumenty.

Warto zerknąć