ebook Prześniona rewolucja. Ćwiczenia z logiki historycznej
3.85 / 5.00 (liczba ocen: 789) Ilość stron (szacowana): 205

Prześniona rewolucja. Ćwiczenia z logiki historycznej
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 21.90
Audiobook - najniższa cena: 32.81
wciąż za drogo?
23.74 złpremium: 15.32 zł Lub 15.32 zł
21.90 zł
22.90 zł
25.42 zł
29.89 zł Lub 26.90 zł
20.99 zł
25.53 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Kim naprawdę jesteśmy i kim chcemy być? Eseje o „skradzionej” rewolucji – wielkiej XX-wiecznej przemianie polskiego społeczeństwa, zepchniętej współcześnie na margines naszej wspólnej świadomości.

W Polsce w latach 1939–1956 dokonała się rewolucja społeczna. Okrutna, brutalna, narzucona z zewnątrz, ale jednak rewolucja. Ta rewolucja niesłychanie głęboko przeorała tkankę polskiego społeczeństwa, tworząc warunki do dzisiejszej ekspansji klasy średniej, czyli mieszczaństwa, do najgłębszej być może od wieków zmiany mentalności Polaków: odejścia od mentalności określonej przez wieś i folwark ku tej zdeterminowanej przez miasto i miejski sposób życia. Ta rewolucja pozostaje jednak nieobecna w świadomości społecznej.

„To książka o wydarzeniach, które nas ukształtowały, a o których wolimy nie pamiętać. Filozof bada naszą zbiorową amnezję, poddając psychoanalizie traumy najnowszej historii: okupację z Zachodu i rewolucję ze Wschodu, zagładę Żydów i likwidację ziemiaństwa, wyparte winy i nieopowiedziane krzywdy. «Prześniona rewolucja» to rzadkie w polskiej humanistyce połączenie głębokiego namysłu nad kulturą i literaturą z trzeźwą analizą kwestii politycznych i ekonomicznych – mocna lektura, która każe na nowo przemyśleć «polską duszę». Andrzej Leder wyjaśnia, dlaczego polska klasa średnia po 1989 roku tak polubiła sushi i jaki to ma związek z Zagładą i komunizmem”.

Agnieszka Graff

Prześniona rewolucja. Ćwiczenia z logiki historycznej od Andrzej Leder możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Prawdę pisząc, to chyba każdy z nas szuka, szukał lub będzie szukał w sobie, obok siebie czy to po rodzinie, że szlachetnie urodzonym jest i basta! Posiadać własny herb to rzecz raczej w dziejszych czasach przyjemna jest. Tyle tylko, że ta sarmacka proweniencja w przypadku prawie wszystkich chętnych to niczym nieuzasadniona tęsknota za tym co i tak prawdopodobnie do naszej przeszłości nigdy nie należało. "Prześniona rewolucja",o której pisze pan Andrzej, wybiła, że tak się wyrażę najpierw Żydów a później ziemiaństwo, ergo herbowych w rzeczy samej. Dzisiejsze mieszczaństwo, czyli prawie sto procent polskiego człowieka to w prostej linii potomkowie chamów. To dobra książka rzucająca interesujące spojrzenie na to co wyrabiamy ze sobą dziś. Tłumaczy narodu wybory i jego kompleksy. Nie czyta się tego łatwo, ale przecież prawda o sobie łatwa nigdy nie jest. Polecam tę lekturę!

  • Awatar

    Napisana bardzo przystępnym językiem praca naukowa, traktująca o czymś ważnym. Czymś, co wypieramy poza granice postrzegania, czymś, co uznajemy za nieistniejące, nieistotne, bo nie zdarzyło się za naszego życia i nas nie dotyczy. A może jednak? Warto przeczytać, warto pomyśleć o konsekwencjach opisanych zmian. Nie po to, by szukać winnych, ale by zrozumieć, kim jesteśmy i dlaczego tacy jesteśmy. Nie musimy się zgadzać z autorem, ale warto znać jego argumenty.

Warto zerknąć