ebook Ciernista róża
3.56 / 5.00 (liczba ocen: 2888)

Ciernista róża
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 19.80
Audiobook - najniższa cena: 17.40
wciąż za drogo?
-39% 19.80 zł Lub 17.82 zł
33.00 zł
33.00 zł Lub 29.70 zł
33.00 zł
33.00 zł
Inne proponowane

Przed własną pamięcią nie da się uciec, a zbrodni – ukryć na zawsze... Charlotte Link znów wciąga czytelników w śledztwo, które odkrywa coraz mroczniejsze sekrety z przeszłości...

Karin Palmer, była nauczycielka z Berlina, ogarnięta chęcią zmiany dotychczasowego życia, decyduje się wyjechać na angielską wyspę Guernsey, gdzie przed laty spędziła cudowne wakacje. Na miejscu okazuje się niestety, że pokój, który zarezerwowała, został oddany komu innemu i kobieta nie ma się gdzie podziać. Przez przypadek trafia do uroczego domu z ogrodem pełnym róż, który należy do 71-letniej Beatrice Shaye. Karin ulega urokowi staruszki, jej pięknego ogrodu i eleganckiego, przytulnego domu. Między kobietami szybko nawiązuje się serdeczna przyjaźń mimo dzielącej je różnicy wieku. Ich rozmowy stają się coraz bardziej intymne i szczere. Beatrice powoli zaczyna opowiadać o przeszłości. Nie mówi jednak wszystkiego. Ale w chwili, gdy policja zacznie znajdować zwłoki kolejnych zamordowanych osób, Beatrice będzie musiała komuś zaufać. Jej wybór pada na Karin...

Ciernista róża od Charlotte Link możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Czasami ludzie wolą nosić w sobie ból, niż zmierzyć się z pustką, która po nim zostaje.
Chwile szczęścia w życiu się zdarzają, ale nigdy nie zostają w nim na długo.
Pewne wspomnienia są jak klej błyskawiczny, nie sposób się ich pozbyć. choćby nie wiem co. A czasami po prostu łatwiej jest o nich opowiedzieć niż z nimi walczyć, gdy uparcie cisną się na pierwszy plan.
W końcu i tak nigdy nie wiadomo, co nas czeka, i dlatego życie jest takie niepokojące.
Kiedy poznaje się kogoś nowego, zmienia się całe życie. Podobnie jak kiedy się kogoś traci (…).
Każdy powinien kogoś mieć - bo wtedy wszystko jest po prostu lepsze. Tak zwana wolność łudzi zwodniczym czarem, ale w pewnym momencie staje się pustką, przerostem formy nad treścią.
Karin Palmer ma zdecydowanie dość swojego życia u boku apodyktycznego męża. Bez głębszego zastanowienia przylatuje na angielską wyspę Guernsey. Poznaje tam 71-letnią Beatrice, z którą szybko nawiązuje nić porozumienia. Jednak spokój kobiety zakłóca tragiczne zabójstwo Helene – wieloletniej współlokatorki staruszki i zarazem dawnej żony niemieckiego nazisty. Czy jej śmierć może mieć cokolwiek wspólnego z zapomnianą już przeszłością?

Jak nietrudno wywnioskować ze wstępu – od Ciernistej róży oczekiwałam naprawdę całkiem sporo. Pędzącej akcji, mocno wyczuwalnego napięcia i zaskakujących zwrotów akcji. I niestety tym razem się zawiodłam. Co już od początku rzuciło mi się w oczy, to niemal zupełny brak akcji. Autorka zajmuje się przede wszystkim czasami II Wojny Światowej i sytuacją na wyspie Guernsey, które dokładnie opisuje. I nie byłoby w tym naprawdę nic złego, gdyby nie to, że liczyłam na kryminał. Dobry kryminał, a nie powieść obyczajową z rozbudowanym tłem historycznym i zbrodnią w tle. Z przestępstwem, które jest nierozbudowanym dodatkiem do lektury niemal na zakończeniu i którego sprawcę wcale nie tak trudno wskazać. Bez zabawy w tropienie zabójcy, bez mieszania tropów i śladów. A szkoda.

Z pewnymi rzeczami człowiek nigdy nie może się pogodzić. Można je tłumić, odpychać od siebie, ale to nie znaczy, że człowiek się z nimi uporał.

Ciężko mi negatywnie oceniać jedną z moich ulubionych pisarek, ale tym razem po prostu czuję się zawiedziona. Jako obyczajówka książka wcale nie jest zła – niektóre sekrety z czasów wojennych nawet i mnie - niezbyt entuzjastycznego wielbiciela historii - całkiem zainteresowały. Spodobał mi się delikatny i lekki wątek miłosny, a także niezwykle dokładny sposób przedstawienia bohaterów. Jak na dłoni można wręcz zobaczyć charakter głównych postaci; ich przeszłość i charakter, osobowość i motywy postępowania.

Ciernista róża to moim zdaniem najsłabszy kryminał Charlotte Link, jaki przeczytałam. Książka może zainteresować wielbicieli historii, którzy lubią poczytać o realiach życia codziennego w czasach II Wojny Światowej na jednej z Wysp Normandzkich, ale niekoniecznie czytelnika oczekującego mocnych wrażeń.

Ocena: 4/6
©Caroline Livre
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    I znów zagadka z przeszłości splatająca się z losami wspólczesnych bohaterów. Jakkolwiek jest to przewidywalny schemat u tej autorki, książka jest dobrze napisana, trzyma w napięciu, powoli odkrywa połączenia między wątkami, a czyta się lekko i jednym ciągiem. Polecam.

Warto zerknąć