ebook Kto sieje wiatr
3.67 / 5.00 (liczba ocen: 1497)

Kto sieje wiatr
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 22.02
wciąż za drogo?
31.62 złpremium: 20.40 zł Lub 20.40 zł
26.52 zł Lub 23.87 zł
34.00 zł Lub 30.60 zł
22.02 zł
26.50 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)
Inne proponowane

Następne śledztwo Pii Kirchoff i Olivera von Bodensteina. Budowa farmy wiatrowej może wywołać wielkie kontrowersje – o śmiertelnie niebezpiecznych skutkach...

Kolejny świetny kryminał z górami Taunus w tle. Tym razem akcja toczy się wokół śledztwa związanego z farmą wiatrową, przeciwko której protestują okoliczni mieszkańcy. Pia Kirchhoff i Oliver von Bodenstein muszą znaleźć winnych śmierci dwóch osób, a krąg podejrzanych ciągle się poszerza...

Kto sieje wiatr od Nele Neuhaus możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Przeciętność jest najlepszym kamuflażem.
Kłamstwo jest jak choroba, którą łatwo się zarazić.
Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę, czyli ten, kto wprowadza zamieszanie i niepokój, prędzej czy później poniesie zwielokrotnione skutki swojego działania. Poppapraniec myśli, że można by tym krótkim przysłowiem streścić los niemal każdego przestępcy, który, wprowadziwszy mniejsze lub większe zamieszanie, obrywa potem od życia, trochę mniej dotkliwie od wymiaru sprawiedliwości. Neuhaus zaś tą frazą ciekawie nawiązuje do głównego wątku historii – planu budowy farmy wiatrowej – wokół którego krążą inne tematy. Jest ich zdecydowanie więcej niż w poprzednich tomach z cyklu, ale to nie zmienia istotności tajemniczej sprawy morderstw, która niezmiennie frapuje odbiorcę najbardziej.

Poppapraniec jest wiernym fanem kryminałów coraz popularniejszej ostatnio Niemki głównie ze względu na to, jak podchodzi ona do kreślenia bohaterów swoich historii. Są to postaci, w których prawdziwość czytelnik nie wątpi nawet przez chwilę, borykające się z bliskimi mu problemami, równie często doświadczane przez życie. Neuhaus, przypisując swoim bohaterom wygląd i charakter, kieruje się stereotypami. Całe szczęście nie są oni na wskroś stereotypowi, autorka bowiem wzbogaca ich osoby o indywidualne cechy, dzięki którym tak łatwo zapamiętujemy, kto jest kim, jaką pełni rolę i jaka jest jego historia. Poppaprańcowi bardzo podoba się, że Neuhaus potrafi obdarzyć intrygującymi losami szarego człowieka, z którym mijamy się na ulicy, nakreślić jego obraz w taki sposób, że czytelnik z miejsca nawiązuje z nim nić porozumienia i potrafi postawić się w jego sytuacji, dzięki czemu łączy go z nim silna więź emocjonalna. Każdy ma swoje sekrety, którymi dzieli się wyłącznie z odbiorcą, każda decyzja wynika z klarownie przedstawionego sposobu patrzenia na świat, charakteru i doświadczeń życiowych. Warto podkreślić, że ci skomplikowani (przez co jeszcze bardziej realni) bohaterowie zajmują w powieści różne role, a dopracowany portret psychologiczny to cecha nie tylko pierwszoplanowych Bodensteina i Kirchhoff, bowiem swoje indywidualne rysy mają również postaci drugoplanowe, a jest ich cała galeria.

Jak poppapraniec zauważył we wstępie, Kto sieje wiatr jest kryminałem bardziej zaangażowanym politycznie i społecznie niż poprzednie z serii. Sięgnięcie przez pisarkę po tematykę globalnego ocieplenia jest zaskakujące i stanowi odskocznię od tematów poruszanych we wcześniej twórczości. Poppapraniec wyobraża sobie, jak dokładny research musiała przeprowadzić autorka, zanim zasiadła do pisania tej powieści, ale pragnie też zaznaczyć, że wysiłek poświęcony na zdobywanie wiedzy o zagadnieniach związanych z globalnym ociepleniem wpłynął na lekkość, z jaką Nele Neuhaus porusza się obranej tematyce. Wątek farmy wiatrowej został poprowadzony z dbałością o realizm, co potrafi wyczuć nawet czytelnik posiadający znikomą wiedzę w tej kwestii. Gdyby zabrakło wiarygodności, cała historia z pewnością nie byłaby tak wciągająca, nie wzbudzałaby tylu emocji i przede wszystkim nie potrafiłaby zaintrygować odbiorcy, który podskórnie wyczułby, że coś w tej opowieści jest nie tak. Osadzenie historii kryminalnej wokół tak rozbudowanego tematu globalnego ocieplenia znacznie wpływa na atrakcyjność książki, nawet jeżeli odbiorca nie jest tą tematyką jakoś szczególnie zainteresowany.

Warsztat Nele Neuhaus z każdą kolejną powieścią jest coraz bardziej rozwinięty, co przejawia się choćby w tym, że autorka nie ma problemu z połączeniem w jedną fascynującą opowieść wielu wątków, doskonale wie, jakie chwyty zastosować, żeby w wybranym tempie stopniowo budować napięcie, a styl historii jest bardzo lekki w odbiorze, między innymi dzięki komunikatywnemu językowi i barwności opisów. Kto sieje wiatr to rozbudowany, zaangażowany społecznie kryminał, który wraz z odkrywaniem kolejnych sekretów wciąga coraz bardziej, do momentu kulminacyjnego, kiedy emocje sięgają zenitu. Poppapraniec może zapewnić, że rozwiązanie wątku kryminalnego wcale nie jest łatwe do odgadnięcia, zaś lawirowanie między różnymi sprawami, mylnymi tropami i sprzecznymi zeznaniami wespół z bliską czytelnikowi parą funkcjonariuszy zapewni wiele emocji, dzięki czemu kolejny tom serii na długo zapadnie w pamięci. Wspaniała lektura! Poppaprańca niezmiernie intryguje, co dla swoich fanów przygotowała Neuhaus w Złym wilku.

Ocena: 5/6
©Poppapraniec
Komentarze dotyczące oferty:
 • Awatar

  Ach, jakoś ciężko mi ten wiatr wiał. Tematyka mocno wkurzająca, bo nie znoszę ekoterroryzmu, a tu wokół niego zbudowana cała ogromna intryga.
  Na dodatek nie do końca ekokrętacze zostali ujawnieni i chociaż dla potrzeb fabuły książki przykładnie i z hukiem ukarani. Obrońcy klimatu! Brrrr!

  Kto tu jest eko? Ci co chcą budować farmy wiatrowe czy wręcz przeciwnie? Ochrona środowiska czy pieniądze? Morderstwo czy wypadek? A potem kolejne...
  A poza tym Oliver też ma jakieś takie problemy ze sobą, że go nie lubiłam w tym tomie. Dobrze, że Pia ratowała honor K11 z Hoffheim.
  I jak zwykle mnóstwo podejrzanych, motywów, ukrytych zależności. Każdy po kolei jest podejrzany i uniewinniony. Ta strona warsztatu Nele nie budzi zastrzeżeń.

  Kolej na "Złego wilka".
  Ale tematyka też niełatwa, a odkrycie Netflixa nie generuje czasu na czytanie ????wręcz przeciwnie. W czasie czytania "Kto sieje..." obejrzałam Designated Survivor i The Crown. Oba świetne i dlatego też Nele przegrywała bitwę o mój wolny czas.

 • Awatar

  „Kto sieje wiatr” to piąty tom cyklu, którego bohaterami jest para sympatycznych detektywów: Oliver von Bodenstein i Pia Kirchhoff. Tak jak inne części, można czytać oddzielnie, jako zamkniętą całość.

  Śledząc burzliwe perypetie głównych postaci i rozwiązywane przez ich zespół sprawy, można jednocześnie zauważyć, jak rozwijał się warsztat autorki. W każdym kolejnym tomie Nele Neuhaus wydaje się pisarką bardziej dojrzałą, tworzącą coraz ciekawsze intrygi i zaskakujące zakończenia, co w przypadku kryminałów jest jedną z najważniejszych zalet.

  Tym razem detektywi muszą rozwiązać zagadkę dwóch morderstw, które powiązane są z walką o środowisko naturalne. Gdy w malowniczym zakątku gór Taurus toczy się walka między właścicielami koncernu stawiającego wiatrakowe farmy i zbuntowanymi mieszkańcami, wcześniej czy później musi dojść do dramatycznych zdarzeń. Okazuje się jednak, że skutki tej wojny są znacznie bardziej tragiczne niż można byłoby się spodziewać.
  Oliver i Pia wkraczają na terytorium pełne rodzinnych tajemnic, niesnasek między sąsiadami i niespodzianek, które pociągają za sobą nieodwracalne skutki.
  Stawienie czoła tym wydarzeniom nie jest łatwe, tym bardziej, że wciąż na jaw wychodzą nowe szczegóły.

  Akcja jest wartka, pełna nagłych zwrotów i nowych epizodów, co sprawia, że trudno oderwać się od lektury. Napięcie podnoszą też niejednoznaczne postacie i związane z nimi niedopowiedzenia. Smaczku całości dodaje poszerzający się krąg podejrzanych. Wszystko to sprawia, że fabuła niezmiennie trzyma czytelnika w napięciu, które rozładowuje dopiero zaskakujące zakończenie.

  Całość czyta się szybko, lekko i przyjemnie. Na pewno jest to relaksująca lektura, ale nie tylko, gdyż autorka podejmuje w swej powieści ważny temat zmian klimatycznych, dbałości o środowisko naturalne i intrygujących powiązań między światem polityki i biznesu. To problematyka jak najbardziej aktualna i dająca do myślenia.
  BEATA IGIELSKA

Warto zerknąć