Swoją drogą
3.8 / 5.00 (liczba ocen: 1265)

Swoją drogą

Kategoria:  /
Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail damy Ci znać,
kiedy oferta będzie dostępna.
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Inne proponowane
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

"Historia jak z filmu, która wydarzyła się naprawdę

„Zabiorę cię w dowolne miejsce na świecie. Pod jednym warunkiem – decyzję, dokąd chcesz lecieć i po co, musisz podjąć już, w tej chwili”.

Ta propozycja dała początek trzem niezwykłym podróżom.

Trzydziestolatek z korporacji uciekający od codziennej rutyny do afrykańskiej dżungli. Młoda kobieta mierząca się ze swoimi największymi obawami w świecie ortodoksyjnego islamu. Dojrzały mężczyzna, który postanawia wreszcie odwiedzić miejsca, o jakich marzył przez czterdzieści lat.

Wyprawy na drugi koniec świata zmuszą całą trójkę do konfrontacji z własnymi lękami, złudzeniami i szansami, które zmarnowali. Kim będą po zakończeniu podróży? Wrócą do starego życia czy pójdą inną drogą?"

Swoją drogą od Tomasz Michniewicz możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Pan sobie jeździ, zobaczy kawałek świata, zdjęcie zrobi, napisze parę słów, potem posiedzi na słonku, kawę wypije...Bajka, nie życie. Każdy by się z panem zamienił w jednej chwili. Podróżnik Tomek Michniewicz, wielokrotnie w swoim życiu słyszał te słowa. Postanowił sprawdzić, czy faktycznie tak jest, że każdy zamieniłby się z nim miejscami. Wybrał trzy bliskie mu osoby i każdej z nich powiedział: Zabiorę cię w dowolne miejsce na świecie. (...)Dokąd tylko chcesz. Przeżyjesz to, o czym od zawsze marzyłeś, zobaczysz miejsca,które zawsze chciałeś zobaczyć. (...) Ale zdecydować musisz teraz, w tym momencie. Decyduj. Zapisem tych trzech niezwykłych wypraw jest książka Swoją drogą. Opowieść o trzech podróżach po inne życie.

Trzy osoby, trzy odmienne charaktery, trzy różne kierunki i cele wyprawy. Marcin, księgowy, "potrzebuje wyzwania, sytuacji, w której będzie musiał dać sobie radę.(...) Chce poczuć, że żyje. Wybiera Afrykę i Kamerun. Dla Marianny podróże to odpoczynek, basen, leżak, czasem zwiedzanie. Arabia Saudyjska do której wyjeżdża w ramach "projektu" Tomka, daleka jest od jej wyobrażeń o przyjemnych podróżach. Ostatnia, to wyprawa do Nowego Orleanu i Delty Missisipi, miejsca w którym brzmią dźwięki jazzu i bluesa.

O każdym z odwiedzanych miejsc Tomek Michniewicz opowiada z ogromną pasją. Czytamy o pigmejach Baka, o niewolnictwie, o znaczącej roli czarów w Afryce, o pose, larwach jednego z chrabąszczy, które wysmażone, obtoczone w chili i odpowiednio przyprawione smakują jak "fasola z masłem orzechowym", a te które przyrządzają Baku lepiej połykać w całości. Wędrujemy ulicami Dzielnicy Francuskiej Nowego Orleanu, zapuszczamy się w zagłębie muzycznych klubów, szukamy aligatorów na bagnach położonych niedaleko miasta.
Największe wrażenie zrobiła na mnie wyprawa do Arabii Saudyjskiej, kraju ortodoksyjnego islamu, który nam w Polsce kojarzy się jednoznacznie ze zniewoleniem kobiet i terrorystami. Jak słusznie zauważa autor winę za nasze postrzeganie islamskiej kultury ponoszą media, które pokazują nam ekstrema , wyrwane fragmenty, a nie cały obrazek. To wsiąka w nas, zapamiętujemy te urywki, bo drażnią nas, niepokoją. Potem nieświadomie dajemy się oszukać własnym skojarzeniom. (...) Patrzymy poprzez nie na świat. I bardzo się mylimy.

Podróżnik podczas wypraw uważnie przygląda się swoim towarzyszom podróży, sprawdzając, czy faktycznie obrany kierunek jest spełnieniem ich marzeń i na ile podróż marzeń zmieni ich dotychczasowe życie.
Książka Tomka Michniewicza zgodnie z tytułem to opowieść o trzech podróżach, w rzeczywistości tych wypraw jest cztery. Tę ostatnią odbywa sam autor, podróż w głąb siebie. Obserwując swoich bliskich zaczyna zdawać sobie sprawę, jak wysoką cenę płaci za spełnianie swoich marzeń, którymi są podróże. To powieść o dojrzewaniu, szukaniu swojej drogi w życiu, w której podróże nie zawsze stanowią jednak doskonały sposób na odnalezienie tej właściwej życiowej ścieżki.

Swoją drogą Tomka Michniewicza książka, która poszerza horyzonty, na wielu poziomach. Pisarz przybliża nam miejsca z naszego punktu widzenia obce, często nieprzyjazne, pozwala poznać je "od środka", zmieniając nasze postrzeganie obcych cywilizacji. Podróże umożliwiają nam nie tylko na spojrzenie dookoła siebie, ale i na siebie, na własne życie, na nasze relacje z bliskimi. Otwierają oczy na rzeczy, których do tej pory nie dostrzegaliśmy albo nie chcieliśmy dostrzec. Pomagają podjąć decyzję, zrobić pierwszy krok i spełnić marzenia. Wybrać swoją drogę.
Oocena: 5/6

czytaj więcej
©Cuddle up with a good book
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Lubię książki podróżnicze ale ta jest specjalna, pozwala spojrzeć na wiele spraw z dystansem. Uzmysłowić sobie w jakich ograniczonych ramach żyjemy na codzień, jak łatwo wpadamy w stereotypy i oceniamy innych.
    Przeczytałem wszystkie książki Tomka Michniewicza i żałuje tylko że jest ich tak mało. Podróżowanie pozwala nabrać dystansu do wielu spraw, co prawda "zaliczyłem" w swoich podróżach dopiero 24 kraje ale wydaje mi się że rozumiem też Tomka i jego rozterki nad życiem podróżnika.

Warto zerknąć