ebook Sklepy cynamonowe
4.11 / 5.00 (liczba ocen: 7650) Ilość stron (szacowana): 87

Sklepy cynamonowe
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - polecana oferta: 3.41
Audiobook - najniższa cena: 12.56
3.71 złpremium: 2.39 zł Lub 2.39 zł
2.97 zł
3.40 zł
3.41 zł
3.49 zł Lub 3.14 zł
3.99 zł
4.00 zł Lub 3.60 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (21)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

E-book w różnych wydaniach, wydania zawierają inną ilość opowiadań. Proszę dokładnie czytać opisy po wejściu do księgarnii.

Jeden z najgłośniejszych debiutów dwudziestolecia międzywojennego! Opowiadania pełne lęków, obsesji, fantazji i pełnych ekspresji obrazów na poły mitycznego galicyjskiego miasteczka.

Sklepy cynamonowe to tytuł zbioru, tytuł opowiadania w zbiorze oraz nazwa miejsca, które pojawia się w toku narracji tego opowiadania. Sklepy te usytuowane są w centrum miasteczka, w którym mieszka główny bohater. Zbiór opowiada dzieje rodziny kupieckiej z małego galicyjskiego miasteczka, w którym bez trudu dostrzec można podobieństwo do Drohobycza, rodzinnego miasta pisarza. Dziejom tym autor nadał walory mityczne, czemu sprzyja Schulzowski sposób obrazowania − nierzadko wizyjny, oniryczny (np. częsty motyw labiryntu). Jest to więc „rzeczywistość zmitologizowana, przetworzona przez wyobraźnię, artystycznie zdeformowana i wzbogacona wszystkimi możliwymi odniesieniami czy aluzjami do innych dzieł literackich, do wielkich mitów, do innych, bardziej egzotycznych dziedzin rzeczywistości”.

Sklepy cynamonowe od Bruno Schulz możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Nie wiedziałam czego mogę się spodziewać sięgając po Sklepy cynamonowe autorstwa Brunona Schulz. Nie wiem też czy to presja czasu czy zbytnio wakacyjne rozluźnienie spowodowało, że raczej nie mam w sobie tych ogromnych ochów i achów, o których już po lekturze czytam o tej książce.

Sklepy cynamonowe Bruno Schulz to nic innego jak zbiór opowiadań wzbogaconych o jego twórczość jako grafika. Akcja tych opowiastek dzieje się w niewielkim galicyjski miasteczku, które raczej nie przypadkowo przypomina do złudzenia rodzinny Drohobycz Schulza.
Są to raczej specyficzne opowiadaniach w których to mam wrażenie brakuje chronologii, a jedyne co je łączy to narrator czyli Józef. Najdziwniejsze , że jest on czasami młodym chłopcem lub mężczyzną a nawet i dzieckiem. Świat owych opowiadań widziany jest właśnie jego oczami i w zależności od dojrzałości narratora czytelnik różnie spogląda na jego rodzinę czy rodzinne miasto.
Łatwo można dostrzec, że postać ojca jest w nich najistotniejsze a wręcz patriarchalna A pozostali członkowie rodziny stanowią wypełniające tło.

W tym momencie mogłabym zacząć rozpływać się nad geniuszem tej książki, no ale cóż nie będę zbytnio odbiegać od moich osobistych uczuć tylko dlatego, że zdecydowana większość czytelników jest na ogromne TAK. Tutaj są moje epilogi i nie istotne w jakich okolicznościach się we mnie obudziły, ale co w danym momencie czułam po lekturze.

No i niestety Sklepy cynamonowe raczej zbyt długo nie zagościły w mojej głowie a przyjemność z czytania była raczej średnia lub poprawna. Natomiast fakt, że odrobinę mnie to irytowało, sprawił też, że raczej miałam przeciętną ochotę na kontynuowanie lektury.
Dobrnęłam jednak do końca i przyznaję szczerze że coś z pewnością ma ta książka w sobie i nie skreślam tej pozycji też tak do końca. Podejrzewam nawet, że przyjdzie taki czas żeby się nad nią pochylić i pokontemplować jeszcze raz ale wakacje i słoneczna pogoda raczej mnie rozpraszały i nie umiałam odebrać tej pozycji w taki sposób jak inni zadowoleni czytelnicy.


Pozdrawiam serdecznie.
Zaczytana Joana

Ocena: 3/6
©Bookieciarnia
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Tytułowe opowiadanie - absolutne arcydzieło, odpływałem podczas lektury.
  Skuszony, przeczytałem cały zbiór. I trochę się rozczarowałem. Niby
  "magia", niby ten sam świat. Niby ten wspaniały język. Ale to jednak nie "Sklepy Cynamonowe". Trochę szkoda.

  Mimo to klasyka godna absolutnego polecenia. Każdy powinien się zapoznać choć z tym jednym sztandarowym opowiadaniem.

 • Awatar

  Schulz wszystko wykrzywia, mitologizuje, wynaturza. Nie jest to beletrystyka, ale dość specyficzna spoetyzowana fantastyka. Ode mnie 4/5.

Warto zerknąć