ebook Trzynasta opowieść
3.95 / 5.00 (liczba ocen: 225189)

Trzynasta opowieść
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
najlepsza cena! w ostatnich kilku dniach
E-book - najniższa cena: 23.90
Audiobook - najniższa cena: 26.90
wciąż za drogo?
-11% 23.90 zł
37.11 złpremium: 23.94 zł Lub 23.94 zł
25.99 zł Lub 23.39 zł
39.99 zł Lub 35.99 zł
-20% 23.99 zł
30.51 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (8)
Inne proponowane

Wspaniała uczta dla miłośników „Cienia wiatru” Zafona i wszystkich, którzy nie wahają się poddać magii książek. Opowieść o tragicznych losach rodziny naznaczonej śmiercią i szaleństwem, o miłości na skraju nienawiści, o bolesnej, nieuniknionej stracie i o rozpaczy, której nie leczy upływ czasu.

Był sobie kiedyś dom zwany Angelfield.
Mieszkały w nim siostry bliźniaczki.
Czy wierzycie w duchy?
No to posłuchajcie…

Posiadłość Angelfield to dziś jedynie zgliszcza, ruina, o której mało kto pamięta. Ale dawniej ta podupadła dziś rezydencja była okazałym domem zamożnej i ekscentrycznej rodziny – przebiegłej manipulatorki Isabelle, jej porywczego brata Charliego i dzikich, nieokiełznanych bliźniaczek, Emmeline i Adeline. Do dziś Angelfield, choć niewiele już z niego zostało, skrywa przerażający sekret…
Czy młoda biografka Margaret Lea zdoła odkryć tajemnicę tej wspaniałej niegdyś posiadłości i zamieszkających ją pokoleń jednego rodu oraz mroczny związek łączący domostwo ze sławną autorką bestsellerów Vidą Winter?
Gdy Margaret podąża tropem historii z przeszłości, z cienia wyłania się jej własny bolesny sekret, któremu prędzej czy później będzie musiała stawić czoło…

Rekomendacje: 

Koniecznie sięgnijcie po Trzynastą opowieść i pozwólcie, żeby porwał was jej mroczny klimat i misternie utkana sieć długo skrywanych tajemnic. Dla miłośników książek o książkach i gotyckich powieści, to pozycja obowiązkowa! - Alina Z. - Tea Books Lover

Setterfield serwuje nam bajkę z porzuconymi dziećmi, powieść gotycką z przerażającą rodzinną posiadłością i szalonymi krewnymi oraz opowieść o duchach ze znikającymi książkami i dziewczyną we mgle. Pięknie napisana powieść z szybką fabułą, atmosferą i dowcipnym dialogiem. Autorka zapewniła lekturę, która zadowoli każdego miłośnika książek. - Paulina Kaleta - Reading My Love

Trzynasta opowieść od Diane Setterfield możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Każdy ma jakąś historię. To jest tak jak z rodziną. Możesz nie wiedzieć, kim jesteś, mogłaś ją stracić, ale ona mimo to istnieje. Możesz ją porzucić, możesz się od niej odwrócić, ale nie możesz powiedzieć, że jej nie masz. To samo dotyczy własnej historii.
Bywa, że ludzka twarz i ciało wyrażają tak dokładnie tęsknotę serca, że można w nich czytać jak w książce.
Przywiązujemy taką wagę do naszego życia, że zwykle uważamy, iż jego historia zaczyna się wraz z naszymi narodzinami. Przedtem nie było nic, a potem ja się urodziłam... Ale to nie tak. Życie ludzkie nie jest kawałkiem sznurka, który można wydzielić z węzła innych i równo rozłożyć. Rodziny są jak sieci. Nie sposób dotknąć jej w jednym miejscu, nie poruszając całej reszty. Nie można zrozumieć części, jeśli nie ma się pojęcia o całości.
Wszyscy tęsknią za stanem bliźniaczości. Zwykli ludzie, niebędący bliźniakami, szukają bratniej duszy, biorą sobie kochanków, wchodzą w związki małżeńskie. Udręczeni swoją niekompletnością, dążą do tego, by stać się częścią pary.
Ludzie znikają, kiedy umierają. Ich głosy, śmiech, ciepło ich oddechu. Ich ciało. A w końcu także kości. Wygasa żywa pamięć o nich. To okropne i naturalne zarazem. Niektórzy jednak unikają tego unicestwienia. Bo istnieją nadal w książkach, które piszą. Możemy ich odkryć na nowo. Ich usposobienie, ton ich głosu, ich nastroje. Pisanym słowem mogą nas rozgniewać albo uszczęśliwić. Mogą pocieszyć. Mogą wprawić w zakłopotanie. Mogą odmienić. Mogą to wszystko, chociaż są martwi. Jak muszki zastygłe w bursztynie, jak zwłoki zamarznięte w lodzie, to, co zgodnie z prawami natury powinno było przeminąć, przez cud atramentu na papierze zostaje zachowane. Jest w tym coś z magii.
Jest coś takiego w słowach. We wprawnych rękach, zręcznie pokierowane biorą cię w niewolę. Owijają się jak pajęczyna wokół członków, a kiedy już cię tak spętają, że nie możesz się ruszyć, przebijają ci skórę, wnikają w krew, paraliżują myśli. W tobie odprawiają swoje czary.
Czy znacie to uczucie, kiedy zaczynacie czytać nową książkę, nim zdążyły ustać drgania membrany wywołane przez poprzednią? Odkładacie tę poprzednią, lecz jej myśli i wątki - nawet postaci - przyczepiły się do włókien waszego ubrania i kiedy otwieracie nową, one są jeszcze z wami.
Jako ogromna miłośniczka książek, mam coś wspólnego z główną bohaterką Margaret. Książki tak ją absorbują, że zawsze siada, żeby nie przewrócić się i nie zranić, bo jest pogrążona w opowieści. Margaret pracuje w księgarni swojego ojca, czytając XIX-wieczne powieści i od czasu do czasu pisze biografie nieznanych postaci literackich. Najbardziej ekscytującą rzeczą w życiu Margaret jest rodzinny sekret, który odkryła jako dziecko i naznaczył ją jak bliznę.

Pewnego dnia otrzymuje list z prośbą o pomoc jako biograf od Vidy Winter, autorki tak doniosłej, że kilkunastu biografów podjęło już próbę napisania jej historii życia (i nie udało się). Vida opowiedziała ich już wiele, ale dopiero teraz jest gotowa powiedzieć prawdę. Podczas współpracy, która odbywa się głównie w bibliotece marzeń każdego miłośnika książek, udaje im się przepracować obie ich historie, wraz z niewielką obsadą oddanych sług i jednym sprytnym kotem w teraźniejszości oraz z obsadą bliźniaków, duchów i jedną przebiegłą guwernantką.

Jest to list miłosny do książek, w szczególności gotyckich opowieści, które mają ukryte tajemnice, które musisz odkryć, takich jak Jane Eyre.

Jeśli jesteś fanem sag rodzinnych, rozległych posiadłości i kochasz dobrą historię o rodzeństwie, na pewno Cię wciągnie. Jeśli jesteś miłośnikiem książek i przypadkiem podobała ci się właśnie Jane Eyre, ta książka jest dla Ciebie.

Setterfield serwuje nam bajkę z porzuconymi dziećmi, powieść gotycką z przerażającą rodzinną posiadłością i szalonymi krewnymi oraz opowieść o duchach ze znikającymi książkami i dziewczyną we mgle. Pięknie napisana powieść z szybką fabułą, atmosferą i dowcipnym dialogiem. Autorka zapewniła lekturę, która zadowoli każdego miłośnika książek.

Ocena: 6/6
©Reading My Love
Chociaż wiele osób uważa Trzynastą opowieść Diane Setterfield za nowość, jest to tytuł obecny na polskim rynku wydawniczym już od 15 lat. Pierwsze wydanie nie zdobyło jednak takiej popularności, na jaką ta powieść zasługuje - sama trafiłam na nią dopiero 8 lat później. Trafiłam i przepadłam, całkowicie oczarowana jej stylem, gotyckim klimatem i literackimi nawiązaniami. Niedawno Wydawnictwo Albatros, być może w związku z sukcesem późniejszej powieści autorki, Była sobie rzeka, podarowało Trzynastej opowieści nowe życie, wznawiając ją w nowym tłumaczeniu Magdaleny Słysz i w przepięknej oprawie graficznej. Mam ogromną nadzieję, że dzięki temu literacki debiut Setterfield zdobędzie szerokie grono zachwyconych czytelników.

O czym w ogóle jest ta książka? O kobietach, o dziwnym domu, który wydaje się żyć własnym życiem i o więzach, których nie jest w stanie rozerwać nawet śmierć. Historia rozpoczyna się w momencie, kiedy Margaret Lea - córka antykwariusza, która całe życie spędziła pośród książek, a w wolnych chwilach zajmuje się pisaniem biografii, otrzymuje list od Vidy Winter - tajemniczej pisarki, której sekrety wielu chciałoby poznać, ale nikomu dotąd się to nie udało. Będąc już u schyłku życia i mając na koncie dziesiątki wydanych powieści, autorka chce wreszcie opowiedzieć swoją własną historię, a do jej spisania wybrała właśnie Margaret. Tak zaczyna się opowieść o posiadłości Angelfield i jej ekscentrycznych mieszkańcach, o rodzinnych tajemnicach, miłości, śmierci i szaleństwie.

Trzynasta opowieść już od pierwszych stron uwodzi pięknem języka, miejscami niemal poetyckiego, pełnego metafor i głębszych znaczeń. (Tutaj składam głęboki ukłon w stronę tłumaczki, bo nie można zapominać, że to dzięki jej pracy możemy delektować się tą powieścią, a dobry przekład to sztuka.) Szczególnie ujęło mnie to, w jaki sposób autorka pisze o książkach i miłości do nich, trafiając wprost do serc tych, którzy bez czytania nie wyobrażają sobie życia. Setterfield jest też mistrzynią budowania klimatu. Powieść przesycona jest gotycką atmosferą mrocznego niepokoju, budowaną zarówno przez samo miejsce akcji, jak również przez kreację bohaterów i całej ich skomplikowanej rodzinnej historii. Mówi się, że każda rodzina ma swojego trupa w szafie - cóż, niektóre mają ich więcej, niż inne…

Jak można się domyślić, akcja powieści toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych. Pierwsza, współczesna, skupia się na Margaret, przebywającej w posiadłości Vidy Winter, aby pracować nad jej biografią. Równocześnie bohaterka prowadzi własne śledztwo, próbując odkryć to, czego pisarka nie chce jej wyjawić. Druga linia czasowa to rozpoczynająca się prawie wiek wcześniej opowieść o rodzinie Angelfieldów, misternie tkana przez panią Winter. Liczba dwa w ogóle wydaje się mieć w tej książce szczególne znaczenie: dużą rolę odgrywają bliźnięta, w tekście pojawiają się dwie posiadłości, każda skrywająca własne sekrety, a każda z linii czasowych ma swoje dwie główne bohaterki.

Skoro już o bohaterkach mowa, w Trzynastej opowieści nie brakuje wyrazistych postaci kobiecych, zaczynając od pozornie kontrastujących ze sobą Vidy i Margaret. Pierwsza jest pewna siebie, władcza, emanująca siłą, choć wewnątrz przypomina raczej ruiny, w jakie obróciło się Angelfield. Druga, z pozoru słaba, cicha, skrajnie introwertyczna, ukrywa głęboko w sobie zarówno swoją siłę, jak i największą słabość. Te dwie kobiety łączy jednak zaskakująco wiele, co powoli odkrywamy czytając tę powieść.

Nie chcę zdradzać za dużo, wolałabym, żebyście sami sięgnęli po Trzynastą opowieść i pozwolili, żeby porwał was jej mroczny klimat i misternie utkana sieć długo skrywanych tajemnic. Dla miłośników książek o książkach i gotyckich powieści, to pozycja obowiązkowa!

Ocena: 5+/6
©Tea Books Lover
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Jeśli kochasz książki i podobała ci się historia, którą poznałeś czytelniku w "Cieniu wiatru", to ta powieść musi stać się twoją lekturą. Ogromnie pasjonujące jest odkrywanie zawartej w niej tajemnicy i ciągłe snucie domysłów dotyczących zagadki, którą zgłębia bohaterka. Ja sam, będąc rozmiłowanym w powieści gotyckiej, przeżywałem duchową ucztę a kiedy zbliżałem się do zakończenia, byłem usatysfakcjonowany i zdziwiony kiedy wszystkie rozrzucone elementy fabuły zostały złożone w jedną i spójną całość.
    To powieść, którą czyta się jednym tchem.

Warto zerknąć