Wszechświat kontra Alex Woods
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria: /
średnia ocena: 4.04 / 5.00
liczba ocen: 8693
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
23.17 zł
24.52 zł
24.82 zł
29.90 zł
29.90 zł
Pozostałe księgarnie
23.88 zł
23.99 zł
24.52 zł
24.82 zł
25.42 zł
26.91 zł
26.91 zł
27.00 zł
27.81 zł
29.90 zł
29.90 zł
29.90 zł
Opis:

Jedna z najlepszych powieści, jakie kiedykolwiek przeczytasz!

Pewnej deszczowej nocy celnik zatrzymuje poszukiwanego Alexa Woodsa. W jego samochodzie znajduje kilogram marihuany, sporą ilość gotówki i… urnę z ludzkimi prochami. Nie pierwszy raz chłopak trafia na czołówki gazet — od czasu, gdy przed laty uderzył w niego meteoryt, zna go każdy. Właśnie tak rozpoczyna się znakomita debiutancka powieść Gavina Extence'a, nagrodzona w plebiscytach Amazon Best Book oraz Writers' Guild Best Book.

Wydawać by się mogło, że w życiu Alexa Woodsa wyczerpał się już limit niespodzianek. I chociaż matka tarocistka oraz wypadek z udziałem spadającego meteorytu stanowią spory bagaż doświadczeń, prawdziwym zwrotem w jego życiu okazało się przypadkowe spotkanie pana Petersona…

Wszechświat kontra Alex Woods to utrzymana w dowcipnym, brytyjskim stylu opowieść o pięknie świata, którego nic nie jest w stanie zmącić. Słodko-gorzka refleksja o dorastaniu oraz pierwszych zderzeniach z rzeczywistością. Inspirująca lekcja walki z własnymi słabościami, a także mini wykład astronomiczny. Historia przyjaźni młodego człowieka z emerytowanym żołnierzem pacyfistą, a  przede wszystkim zapis niełatwej podróży , w którą bohaterowie postanawiają wyruszyć…

Poruszająca i niezwykle współczesna powieść — prawdopodobnie jedna z najlepszych, jakie kiedykolwiek przeczytaliście. Fenomenalny debiut sprzedany do 16 krajów, doceniony zarówno przez krytyków, jak i czytelników. Pokochaliście bohaterów Sekretnego dziennika Adriana Mole'a, Lotu nad kukułczym gniazdem, Buszującego w zbożu oraz Życia Pi? Poszukujecie jedynych w swoim rodzaju książek, tryskających dowcipem, ale i prowokujących do myślenia? Z pewnością pochłonie was powieść Gavina Extence'a — wschodzącej gwiazdy literatury.  

CYTATY:
W długiej historii ludzkości zdrowy rozsądek nigdy nie święcił wielkich triumfów
Pogrzeby nie są dla zmarłych- są dla żywych.
No cóż, każdy jest geniuszem, kiedy patrzy na swoje życie z perspektywy czasu.
Zawsze łatwiej podporządkować się ogółowi, ale wiara w zasady zakłada, że należy robić to, co słuszne, a nie to, co łatwe. Chodzi o wewnętrzną spójność, a to jest coś, co możesz sam kontrolować.
Strach zniekształca rzeczywistość. Strach każe widzieć diabły tam, gdzie zalegają cienie.
Czytanie jest dobre dla duszy.
Nigdy nie jest za późno, żeby zawrócić z drogi, którą się obrało.
To, co wiesz o innych ludziach, jest zaledwie ułamkiem prawdy.
Komentarze dotyczące oferty:
 • Awatar

  Niezła książka, ale...
  Po pierwsze najpierw trzeba przebrnąć przez pierwsze 100 stron nudnych, drobiazgowych opisów.
  Potem się rozwija, rozwija i nagle bardzo szybko zwija.
  Po drugie temat końcowy, bardzo poważny, potraktowany jest według mnie bardzo płytko: "Bo człowiek powinien być wolny"
  Po trzecie książka jest pisana z punktu widzenia rozwijającego się nastolatka XXI wieku - ja to nazywam pokoleniem wikipedii - mnóstwo szczegółowej wiedzy i odsyłaczy oraz całkowity brak refleksji, dystansu, uogólnienia, dopuszczenia możliwości błędu.
  Przeczytałem bo znam taką młodzież i tu można się z tego pośmiać ale nie wiem czy polecałbym ją innym

 • Awatar

  Jak często zdarza się, aby meteoryt spadł z nieba i uderzył człowieka? Bardzo, ale to bardzo rzadko. Jak na razie udokumentowano jedynie jeden taki przypadek. Ann Hodges z USA pewnego dnia została uderzona w biodro meteorytem wielkości jabłko, ważącym ok. 4 kg. I to by było na razie na tyle. Jednak tytułowy Alex Woods przeżył uderzenie w głowę.

  Książka zaczyna się od końca - 17-letni Alex zostaje zatrzymany na granicy w Dover. W jego samochodzie znalezione zostają: duża ilość marihuany, urna z prochami pana Petersona oraz mnóstwo pieniędzy w kilku walutach. Na komisariacie nie chcą wysłuchać całości historii chłopaka, więc opowiada on ją od początku w dalszej części książki.

  Zaczyna się od wypadku, kiedy Alexa uderzył meteoryt. Stał się sławny oczywiście, jednak szkolna popularność rządzi się innymi prawami (jest w książce nawet fragment, który opisuje dokładnie, jak to funkcjonuje, co jest pedalskie, kiedy jesteś biedny itd.). Alex jest dojrzalszy niż koledzy, przez co inny. Przez ich szykany pewnego dnia chłopak zniszczył szklarnię pana Petersona. I tak zaczęła się ich przyjaźń. W ramach pokuty nastolatek miał co sobotę odwiedzać staruszka.

  Ciężko jest opisać fabułę tej książki, ponieważ duża część byłaby spoilerem końcówki (lecz nie tej przedstawionej na początku). Większość opowieści jednak nie dotyczy bezpośrednio zatrzymania Alex na granicy. Jest to rozwój przyjaźni bohaterów, dążenie do tego, co prowadzi do końca (o ile można to tak wyrazić). Książka obejmuje 7 lat, lecz przedstawiane są poszczególne wydarzenia - szczególnie spotkania z panem Petersonem.

  Słyszałam, że autor stworzył pana Petersona na wzór swojego dziadka, lecz dodał mu trochę cech, by nie był zwyczajnym, nudnym staruszkiem. Mężczyzna uprawia i pali marihuanę, przeklina i nie jest zrzędliwy. Jest to człowiek po przejściach - doświadczył okropności na wojnie w Wietnamie, ukochana żona zginęła, a jeszcze zaczyna go wyniszczać choroba. Mieszka samotnie w domu na uboczu, nie kontaktuje się z sąsiadami. Wiele cech łączy go z Alexem, co podtrzymuje ich przyjaźń.

  W książce nie pojawia się zbyt wiele kobiet. Jest matka, pani naukowiec, która objaśnia bohaterowi sprawy związane z meteorytem, kotka Lucy (o ile można nazwać ją kobietą), bibliotekarka, sąsiadka, koleżanka ze szkoły Ellie oraz kilka innych nic nieznaczących postaci epizodycznych. Zaczęłam odnosić wrażenie, że autor miał jakiś problem z opisywanie postaci płci przeciwnej. Pojawiają się też postacie, których obecność nic nie wnosi i spokojnie można by je usunąć z powieści. Taką osobą jest np. Ellie. Jest połączeniem gotki z emo i pracuje w sklepie mamy Alexa. To chłopak jest narratorem, więc nie możemy za bardzo wejść w jej myśli, szczególnie, że on nie interesuje się dziewczynami (ani nikim innym, żeby nie było nieporozumień). Jednak czasami mam wrażenie, że miał zostać wprowadzony wątek romantyczny, ale coś nie wyszło. Ale to nawet lepiej, ponieważ jakoś do tej książki to nie pasuje.

  Polecam tę książkę wszystkim, ponieważ (mimo, że opowiada w niej nastolatek) jest to książka zarówno dla młodzieży jak i dorosłych (autor pisał ją z zamysłem dla tej drugiej grupy). Do tego można z niej wiele wynieść. Często stawia pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć. Czy człowiek zawsze ma prawo do własnego wyboru? Czy można zatrzymać cierpienie, by zachować godność?

  Według informacji na skrzydełku książka bohater porównany zostaje do głównych postaci z kilku książek. Między innymi do Holdena z "Buszującego w zbożu". Jest to jeden z niewielu przypadków, kiedy jestem w stanie zgodzić się z podobnym porównaniem. Na przykład wciąż nie rozumiem, jak w/w "Buszującego..." można porównać do "Szukając Alaski"?!

  www.rozdzial5.blogspot.com

 • Awatar

  Mnie bardzo wynudziła. Kompletnie nie przemawiają do mnie smuty o dorastaniu. Dałem złapać się na intrygujący opis. Jeśli ktoś szuka książek o życiu to może będzie zadowolony. Moim zdaniem bardzo nużąca. Nie polecam

 • Awatar

  Nota redakcyjna nie kłamie i w zasadzie wyczerpuje temat - nie bardzo wiem, co można by jeszcze o książce powiedzieć, bez zdradzania treści. W najgłębszej warstwie to opowieść całkowicie poważna o dojrzewaniu do podejmowania trudnych decyzji. I o tym, jak się z ich konsekwencjami pogodzić. Ale dzięki postaci narratora powaga tematu jest znacznie złagodzona, bo całość wydarzeń obserwujemy z punktu widzenia bardzo szczególnego bohatera: trochę zagubionego w realiach, nieco zmęczonego nie bardzo chcianą popularnością, odpowiednio naiwnego i całkowicie szczerego, usiłującego logicznie i z pełną powagą podchodzić do kolejnych problemów. A ponieważ życie nie jest logiczne, Alex wciąż natrafia na absurdy, mniejsze i większe, które analizuje z niesłabnącym zapałem. Obrywa, ale każde wydarzenie czegoś go uczy, tak że w końcu imponuje dojrzałością.
  Bardzo dobra rzecz.

 • Awatar

  Mądra książka o uniwersalnych wartościach. Z radością polecam.

Inne proponowane
Warto zerknąć