Wszechświat kontra Alex Woods
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria: /
średnia ocena: 4.04 / 5.00
liczba ocen: 8694
cena polecana: 23.32
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
23.32 zł
25.42 zł
29.90 zł
29.90 zł
29.90 zł
Pozostałe księgarnie
22.43 zł
24.82 zł
25.05 zł
26.91 zł
26.91 zł
26.91 zł
27.81 zł
29.49 zł
29.90 zł
29.90 zł
29.99 zł
Opis:

Niesamowita powieść na pograniczu rozsądku i wariactwa! Prowokująca do myślenia, tryskająca dowcipem historia o tym, co wynikło ze spotkania dwóch miłośników twórczości Kurta Vonneguta.

Pewnej deszczowej nocy celnik zatrzymuje poszukiwanego Alexa Woodsa. W jego samochodzie znajduje kilogram marihuany, sporą ilość gotówki i... urnę z ludzkimi prochami. Nie pierwszy raz chłopak trafia na czołówki gazet – od czasu, gdy przed laty uderzył w niego meteoryt, zna go każdy. Właśnie tak rozpoczyna się znakomita debiutancka powieść Gavina Extence’a, nagrodzona w plebiscytach Amazon Best Book oraz Writers’ Guild Best Book.
Wydawać by się mogło, że w życiu Alexa Woodsa wyczerpał się już limit niespodzianek. I chociaż matka tarocistka oraz wypadek z udziałem spadającego meteorytu stanowią spory bagaż doświadczeń, prawdziwym zwrotem w jego życiu okazuje się przypadkowe spotkanie pana Petersona...
„Wszechświat kontra Alex Woods” to utrzymana w dowcipnym, brytyjskim stylu opowieść o zawiłościach życia. Słodko-gorzka refleksja o dorastaniu oraz pierwszych zderzeniach z rzeczywistością. Inspirująca lekcja walki z własnymi słabościami, a także miniwykład astronomiczny. Historia przyjaźni młodego człowieka z emerytowanym żołnierzem pacyfistą, a przede wszystkim zapis niełatwej podróży, w którą bohaterowie postanawiają wyruszyć...
Fenomenalny debiut Gavina Extence’a został sprzedany do 16 krajów, doceniony zarówno przez krytyków, jak i czytelników. Jeśli pokochaliście bohaterów „Sekretnego dziennika Adriana Mole’a”, „Lotu nad kukułczym gniazdem”, „Buszującego w zbożu” oraz „Życia Pi” i poszukujecie jedynych w swoim rodzaju książek, tryskających dowcipem, ale i prowokujących do myślenia, z pewnością pochłonie was powieść wschodzącej gwiazdy brytyjskiej literatury.

CYTATY:
W długiej historii ludzkości zdrowy rozsądek nigdy nie święcił wielkich triumfów
Pogrzeby nie są dla zmarłych- są dla żywych.
No cóż, każdy jest geniuszem, kiedy patrzy na swoje życie z perspektywy czasu.
Zawsze łatwiej podporządkować się ogółowi, ale wiara w zasady zakłada, że należy robić to, co słuszne, a nie to, co łatwe. Chodzi o wewnętrzną spójność, a to jest coś, co możesz sam kontrolować.
Strach zniekształca rzeczywistość. Strach każe widzieć diabły tam, gdzie zalegają cienie.
Czytanie jest dobre dla duszy.
Nigdy nie jest za późno, żeby zawrócić z drogi, którą się obrało.
To, co wiesz o innych ludziach, jest zaledwie ułamkiem prawdy.
Recenzje blogerów
Bycie dziwnym, odmiennym, poczucie znajdowania się poza grupą nie jest łatwe. Są ludzie, którzy potrafią z tym żyć, ale w naturze człowieka leży bycie częścią jakiejś całości. Nie bez przyczyny twierdzi się, że człowiek jest zwierzęciem stadnym i nawet ktoś o naturze samotnika, taki jak ja, potrzebuje od czasu do czasu towarzystwa, a także świadomości, że posiada grono choć kilku sprawdzonych osób. Tak, bycie outsiderem nie jest łatwe. Bycie outsiderem w wieku -nastu lat jest trudne podwójnie: wykluczenie, wyśmianie, obrażanie, szykanowanie, a nawet przemoc fizyczna i psychiczna – to wszystko, czego niestety można się spodziewać w szkole, będąc „innym”. O takim niesamowitym chłopcu opowiada debiutancka powieść Gavina Extence’a Wszechświat kontra Alex Woods.

Dziesięcioletni (w trakcie, gdy zaczyna się opowiadana przez niego historia) Alex Woods jest inny z kilku powodów. Przede wszystkim, gdy miał 10 lat, uderzył w niego meteoryt, co spowodowało trwały uszczerbek na jego zdrowiu (ten widoczny od razu – bliznę na szytej głowie – i ten niewidoczny na pierwszy rzut oka, czyli napady padaczki). Do tego chłopiec jest do bólu logiczny, kocha przedmioty ścisłe (zwłaszcza fizykę) i lubi czytać, za to nie przepada za sportem. Sytuacji nie poprawia fakt, że jego mama pracuje w sklepie z ezoteryką i stawia tarota. To wystarcza, by stał się obiektem kpin trzech miejscowych osiłków.
Pewnego dnia, uciekając przed ścigającą go bandą, Alex wpada przez żywopłot do ogródka starszego pana. Pościg pojawia się wkrótce za nim i doszczętnie niszczy szklarnię, a potem ucieka. Zestresowany chłopak dostaje ataku padaczki, a z powodu całego zamieszania właściciel domu – pan Peterson – odkrywa go pośród potłuczonego szkła i, jak można się domyślić, nie jest zbyt przyjaźnie nastawiony do chłopaka, który mamrocze coś bez związku i nie jest w stanie wyjaśnić, co się stało. Pan Peterson jest początkowo pewien, że to Alex odpowiada za zniszczenie jego szklarni. A gdy o wszystkim dowiaduje się jego matka, której chłopiec nie zdradził, że uciekł ścigany przez chłopaków, którzy chcieli go pobić, nakazuje mu w ramach pokuty przeprosić pana Petersona i pomagać mu w różnych pracach domowych. Kto by przypuszczał, że tak to się skończy! A kończy się pojmaniem Alexa przez policję. Alex jedzie w samochodzie, w schowku ma kilogram marihuany, a na siedzeniu urnę z prochami… To nie żaden spoiler, te wiadomości znajdziecie na tylnej okładce. W tej książce nie chodzi o zaskakujące zakończenie, tylko o równie zaskakujące wyjaśnienie, jak do niego doszło.

Uff, nie spodziewałam się, że książka pisana z perspektywy nastolatka zdoła mnie tak zachwycić! Ponieważ pożegnałam się z wiekiem typu -naście osiem lat temu, podchodziłam do książki z lekka sceptycznie. Może to i dobrze, bo tak miło się pozytywnie zaskoczyć! Wszechświat kontra Alex Woods to książka o szkolnym dziwaku, przecudnym chłopcu, którego ja (w przeciwieństwie do jego szkolnych kolegów) nie potrafiłam nie uwielbiać. Każdy freak go zrozumie. Jeśli kiedykolwiek czuliście się „poza”, to przybijecie mentalną piątkę z Alexem. To też, a może przede wszystkim, przepiękna książka o sile przyjaźni, której za nic są przeszkody w stylu dużej różnicy wieku. To wreszcie książka o miłości do nauki i miłości do literatury. Czyż książkoholik mógłby żądać więcej?! Znajdziecie tu cytaty przede wszystkim z dzieł Kurta Vonneguta (ulubionego pisarza pana Petersona), ale także z Paragrafu 22 Josepha Hellera i z Tako rzecze Zaratustra Friedricha Nietzschego. Na koniec, to książka o godnym odchodzeniu. Przejmująca, wzruszająca, miejscami zabawna, miejscami refleksyjna powieść z jednym z najlepszych młodych bohaterów ostatnich lat. Powinniście to przeczytać – nawet, jeśli wydaje Wam się, że już nie pamiętacie jak to jest być nastolatkiem…

Ocena: 6/6
©tanayah czyta
Komentarze dotyczące oferty:
 • Awatar

  Niezła książka, ale...
  Po pierwsze najpierw trzeba przebrnąć przez pierwsze 100 stron nudnych, drobiazgowych opisów.
  Potem się rozwija, rozwija i nagle bardzo szybko zwija.
  Po drugie temat końcowy, bardzo poważny, potraktowany jest według mnie bardzo płytko: "Bo człowiek powinien być wolny"
  Po trzecie książka jest pisana z punktu widzenia rozwijającego się nastolatka XXI wieku - ja to nazywam pokoleniem wikipedii - mnóstwo szczegółowej wiedzy i odsyłaczy oraz całkowity brak refleksji, dystansu, uogólnienia, dopuszczenia możliwości błędu.
  Przeczytałem bo znam taką młodzież i tu można się z tego pośmiać ale nie wiem czy polecałbym ją innym

 • Awatar

  Jak często zdarza się, aby meteoryt spadł z nieba i uderzył człowieka? Bardzo, ale to bardzo rzadko. Jak na razie udokumentowano jedynie jeden taki przypadek. Ann Hodges z USA pewnego dnia została uderzona w biodro meteorytem wielkości jabłko, ważącym ok. 4 kg. I to by było na razie na tyle. Jednak tytułowy Alex Woods przeżył uderzenie w głowę.

  Książka zaczyna się od końca - 17-letni Alex zostaje zatrzymany na granicy w Dover. W jego samochodzie znalezione zostają: duża ilość marihuany, urna z prochami pana Petersona oraz mnóstwo pieniędzy w kilku walutach. Na komisariacie nie chcą wysłuchać całości historii chłopaka, więc opowiada on ją od początku w dalszej części książki.

  Zaczyna się od wypadku, kiedy Alexa uderzył meteoryt. Stał się sławny oczywiście, jednak szkolna popularność rządzi się innymi prawami (jest w książce nawet fragment, który opisuje dokładnie, jak to funkcjonuje, co jest pedalskie, kiedy jesteś biedny itd.). Alex jest dojrzalszy niż koledzy, przez co inny. Przez ich szykany pewnego dnia chłopak zniszczył szklarnię pana Petersona. I tak zaczęła się ich przyjaźń. W ramach pokuty nastolatek miał co sobotę odwiedzać staruszka.

  Ciężko jest opisać fabułę tej książki, ponieważ duża część byłaby spoilerem końcówki (lecz nie tej przedstawionej na początku). Większość opowieści jednak nie dotyczy bezpośrednio zatrzymania Alex na granicy. Jest to rozwój przyjaźni bohaterów, dążenie do tego, co prowadzi do końca (o ile można to tak wyrazić). Książka obejmuje 7 lat, lecz przedstawiane są poszczególne wydarzenia - szczególnie spotkania z panem Petersonem.

  Słyszałam, że autor stworzył pana Petersona na wzór swojego dziadka, lecz dodał mu trochę cech, by nie był zwyczajnym, nudnym staruszkiem. Mężczyzna uprawia i pali marihuanę, przeklina i nie jest zrzędliwy. Jest to człowiek po przejściach - doświadczył okropności na wojnie w Wietnamie, ukochana żona zginęła, a jeszcze zaczyna go wyniszczać choroba. Mieszka samotnie w domu na uboczu, nie kontaktuje się z sąsiadami. Wiele cech łączy go z Alexem, co podtrzymuje ich przyjaźń.

  W książce nie pojawia się zbyt wiele kobiet. Jest matka, pani naukowiec, która objaśnia bohaterowi sprawy związane z meteorytem, kotka Lucy (o ile można nazwać ją kobietą), bibliotekarka, sąsiadka, koleżanka ze szkoły Ellie oraz kilka innych nic nieznaczących postaci epizodycznych. Zaczęłam odnosić wrażenie, że autor miał jakiś problem z opisywanie postaci płci przeciwnej. Pojawiają się też postacie, których obecność nic nie wnosi i spokojnie można by je usunąć z powieści. Taką osobą jest np. Ellie. Jest połączeniem gotki z emo i pracuje w sklepie mamy Alexa. To chłopak jest narratorem, więc nie możemy za bardzo wejść w jej myśli, szczególnie, że on nie interesuje się dziewczynami (ani nikim innym, żeby nie było nieporozumień). Jednak czasami mam wrażenie, że miał zostać wprowadzony wątek romantyczny, ale coś nie wyszło. Ale to nawet lepiej, ponieważ jakoś do tej książki to nie pasuje.

  Polecam tę książkę wszystkim, ponieważ (mimo, że opowiada w niej nastolatek) jest to książka zarówno dla młodzieży jak i dorosłych (autor pisał ją z zamysłem dla tej drugiej grupy). Do tego można z niej wiele wynieść. Często stawia pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć. Czy człowiek zawsze ma prawo do własnego wyboru? Czy można zatrzymać cierpienie, by zachować godność?

  Według informacji na skrzydełku książka bohater porównany zostaje do głównych postaci z kilku książek. Między innymi do Holdena z "Buszującego w zbożu". Jest to jeden z niewielu przypadków, kiedy jestem w stanie zgodzić się z podobnym porównaniem. Na przykład wciąż nie rozumiem, jak w/w "Buszującego..." można porównać do "Szukając Alaski"?!

  www.rozdzial5.blogspot.com

 • Awatar

  Mnie bardzo wynudziła. Kompletnie nie przemawiają do mnie smuty o dorastaniu. Dałem złapać się na intrygujący opis. Jeśli ktoś szuka książek o życiu to może będzie zadowolony. Moim zdaniem bardzo nużąca. Nie polecam

 • Awatar

  Nota redakcyjna nie kłamie i w zasadzie wyczerpuje temat - nie bardzo wiem, co można by jeszcze o książce powiedzieć, bez zdradzania treści. W najgłębszej warstwie to opowieść całkowicie poważna o dojrzewaniu do podejmowania trudnych decyzji. I o tym, jak się z ich konsekwencjami pogodzić. Ale dzięki postaci narratora powaga tematu jest znacznie złagodzona, bo całość wydarzeń obserwujemy z punktu widzenia bardzo szczególnego bohatera: trochę zagubionego w realiach, nieco zmęczonego nie bardzo chcianą popularnością, odpowiednio naiwnego i całkowicie szczerego, usiłującego logicznie i z pełną powagą podchodzić do kolejnych problemów. A ponieważ życie nie jest logiczne, Alex wciąż natrafia na absurdy, mniejsze i większe, które analizuje z niesłabnącym zapałem. Obrywa, ale każde wydarzenie czegoś go uczy, tak że w końcu imponuje dojrzałością.
  Bardzo dobra rzecz.

 • Awatar

  Mądra książka o uniwersalnych wartościach. Z radością polecam.

Inne proponowane
Warto zerknąć