Jej wszystkie życia
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria: /
średnia ocena: 3.72 / 5.00
liczba ocen: 82125
cena polecana: 26.94
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
-5% 26.94 zł
29.74 zł
34.99 zł
34.99 zł
34.99 zł
Pozostałe księgarnie
26.24 zł
29.04 zł
29.74 zł
29.74 zł
31.49 zł
31.49 zł
32.54 zł
34.99 zł
34.99 zł
34.99 zł
34.99 zł
Opis:

Książka wyróżniona Costa Book Awards 2013! Jak by to było, otrzymać od losu drugą szansę? A potem trzecią? I kolejną? Zdumiewająca opowieść o grze z przeznaczeniem, które nie daje się oszukać.

A gdybyśmy tak mogli przeżywać nasze życie raz za razem, żeby wreszcie zrobić to jak należy? Czy to nie byłoby wspaniałe?
W 1910 roku, podczas szalejącej w Anglii śnieżycy, przychodzi na świat dziewczynka. I umiera, zanim zdąży zaczerpnąć pierwszy oddech. W 1910 roku, podczas szalejącej w Anglii śnieżycy, rodzi się ta sama dziewczynka. I żyje, snując swoją opowieść.
Jak by to było, otrzymać od losu drugą szansę? A potem trzecią? Mieć nieskończoną liczbę możliwości, aby przeżyć swoje życie? Czy za którymś razem udałoby się ocalić świat przed przeznaczeniem, jakie jest mu pisane? I czy ktokolwiek chciałby to w ogóle uczynić?
Czytelnik podąża tropem Ursuli Todd, która raz po raz przeżywa najbardziej dramatyczne wydarzenia pierwszej połowy dwudziestego wieku.
Dowcip i wrażliwość Kate Atkinson pozwalają odnajdywać urok nawet w najbardziej ponurych momentach naszej historii, a jej niezwykły talent pisarski sprawia, że przeszłość ożywa wprost na naszych oczach. „Jej wszystkie życia” to najwybitniejsza i najbardziej oryginalna powieść tej autorki, w której składa ona hołd temu, co najlepsze w człowieku, nie pomijając przy tym tego, co jest w nim najgorsze.

CYTATY:
Gdyby każdy potrafił wyciągać wnioski po fakcie, w podręcznikach historii nie byłoby o czym pisać.
Większość ludzi po omacku przeżywała swoje życie i dopiero z perspektywy czasu mogła ocenić wagę pewnych wydarzeń.
Moim zdaniem coś jest nie tak z ludzkością. Nasze czyny podważają wszystko, w co człowiek chciałby wierzyć, nie uważasz?
Jedna chwila szczęścia może być niekiedy nagrodą za lata goryczy.
Zawsze jest tysiąc powodów, by ulec sobie. Największym wrogiem nie jest drugi człowiek, lecz nasz strach.
Czas to konstrukt, w rzeczywistości wszystko jest w ciągłym ruchu, nie ma przeszłości ani teraźniejszości, istnieje tylko chwila obecna.
Skoro już mamy tylko jedno życie, powinniśmy je jak najlepiej wykorzystać. Nigdy nie zrobimy tego jak należy, ale zawsze można próbować.
Recenzje blogerów
Zapętlona egzystencja – Jej wszystkie życia

Kate Atkinson to brytyjska pisarka urodzona w 1951 roku w Yorku. Jest absolwentką szkockiego Universty of Dundee, autorką dziewięciu wydanych dotąd powieści oraz jednej sztuki teatralnej. Debiutowała w 1995 roku książką Za obrazami w muzeum (w Polsce ukazała się w roku 1999), za którą przyznano jej tytuł laureata Nagrody Whitebread w kategorii Książka Roku. W 2011 roku otrzymała tytuł Członka Orderu Imperium Brytyjskiego za zasługi w dziedzinie literatury. Powieść Jej wszystkie życia ukazała się w Polsce w 2014 roku nakładem wydawnictwa Czarna Owca w przekładzie Aleksandry Wolnickiej.

Jej wszystkie życia to opowieść o Ursuli Todd osadzona w Anglii z pierwszej połowy XX wieku oraz hitlerowskich Niemczech. Atkinson podejmuje w niej tematy z dziedziny życia, tego, co dzieje się po śmierci oraz tego, jaki wpływ na własną egzystencję ma sam człowiek. Ursula Todd rodzi się 11 lutego 1910 roku w ogarniętej śnieżycą Anglii w domowych warunkach, ale bynajmniej nie są to jej jedyne narodziny. Pierwsza Ursula żyje zaledwie przez dwie strony, po czym w wyniku niedotlenienia mózgu spowodowanego uduszeniem pępowiną, umiera. Jednak tuż na następnej kartce rodzi się znów. Tym razem, inaczej niż przy pierwszych narodzinach, doktor dociera na czas i w ostatniej chwili odcina pępowinę. Błąd z poprzedniego życia zostaje naprawiony, a Ursula ma zaszczyt pożyć nieco dłużej. Niedługo potem dzieje się jednak to samo, co wcześniej, i życie Ursuli jeszcze raz przedwcześnie dobiega końca. Nietrudno się domyślić, co ma miejsce potem - po raz kolejny czytelnik ma przyjemność oglądać jej narodziny.

Historia powtarza się wiele razy. Ursula doświadcza nieznanego pochodzenia przeczuć i déja vu. Jej intuicja wydaje się być nadnaturalnie silna. Ursula czasami pod wpływem impulsu dokonuje rzeczy w powszechnym rozumieniu niestosownych, wie jednak, że w ten sposób zapobiega czemuś o wiele gorszemu, być może nawet jakiejś tragedii. W ten sposób naprawia błędy, które - czego w danym momencie nie jest świadoma - popełniła w poprzednim życiu.

Akcja jest dosyć wartka. Po kilku narodzinach Ursuli autorka omija już ten wątek i przechodzi zazwyczaj do tego, w którym ostatnie życie Ursuli się zakończyło (lub do momentu nieco wcześniejszego, aby pokazać, co wpłynęło na jej śmierć). W ten sposób czytelnik widzi, jaka decyzja sprawiła, że dziewczyna umarła. Nie brak tutaj także wątków. Życie Ursuli nie zawsze toczy się tak, jak poprzednio, mimo tego wszystkie tematy, o które autorka choćby lekko się otarła, łączą się w pewnym punkcie.

Postaci są naturalne, różnią się od siebie i każda posiada własny, unikalny charakter. Są szczegółowo zaplanowane. Ursula jest typem buntownika i córeczką tatusia, która swoimi decyzjami niejednokrotnie wywołuje u swojej matki, Sylvie, niesmak. Sylvie jest dobrą matką i żoną, osobą obeznaną w literaturze oraz lubiąca spokojne, domowe życie. Siostra jej męża, Izzie, woli szaleństwo i wydaje się niedojrzała mimo swojego dorosłego wieku. Widać więc już na tych trzech przykładach, że postaci Kate Atkinson są różnorodne i ciekawie wykreowane.

Książka jest dobrze dopracowana technicznie, znalazło się jednak coś, co początkowo ciekawiło mnie, potem dziwiło, a na końcu irytowało. Wiele słów w książce napisanych jest kursywą, ale za Chiny nie mogłam znaleźć wytłumaczenia zastosowania owej kursywy. Są to zazwyczaj pojedyncze wyrazy. Prócz kilku słów pochodzenia obcego lub tytułów, reszta wygląda tak, jakby ktoś wybrał je losowo i zaznaczył kursywą. Miałam wrażenie, że coś mnie omija albo jestem zbyt głupia, aby rozpracować jakiś szyfr.

Powieść pt. Jej wszystkie życia wywarła na mnie pozytywne wrażenie. Nie jest to wyjątkowa pozycja, ale mimo wszystko czytało się przyjemnie, z zaciekawieniem. Kate Atkinson stawia pytanie, nie udzielając przy tym odpowiedzi. Być może pokazuje swoje zdanie, poglądy, nie stawia jednak kropki, nie próbuje przekonać do nich czytelnika. Nakreśla jedną z dróg i umiejscawia na niej swoich bohaterów, ale to zadaniem czytelnika jest zdecydowanie, czy jest to jedyna, czy może jedna z wielu ścieżek. Z pewnością nie można oczekiwać żadnej konkluzji. Niestety, opis książki kuleje, a więc przed czytaniem spodziewałam się czegoś troszeczkę innego. Niemniej, nie żałuję i z pewnością miło będę wspominać ten tytuł.

Ocena: 4/6
©Bohater Fikcyjny
Komentarze dotyczące oferty:
 • Awatar

  Inna. Ciekawa. Leciutki powiew klimatu Downton Abbey odczułam... Naprawdę mi się bardzo podobała chociaż na początku czaiłam się jak pies do jeża. Skłania do chwilowych zastanowień.. "co by było, gdyby...". Polecam

 • Awatar

  Bardzo ciekawa książka, oryginalny pomysł. Kilka wersji tego samego życia. Refleksja, jak pozornie nic nie znacząca decyzja może wiele zmienić. Niestety, w prawdziwym życiu nigdy do końca nie wiadomo, czy podjęło sie tą właściwą. Ale pomarzyć miło. Polecam.

 • Awatar

  Bardzo ciekawa książka, oryginalny pomysł. Kilka wersji tego samego życia Refleksja, jak wiele zależy od pozornie niewielkich decyzji. Polecam.

 • Awatar

  Znakomity warsztat Atkinson prowadzi nas przez koleje życia Ursuli Todd. A nie jest to życie jak inne - z każdym rozdziałem może mieć inny przebieg, zacząć się i skończyć. Literatura,która uwodzi czytelnika i pokazuje swoją siłę.

Inne proponowane
Warto zerknąć