Zimowa opowieść

Kategoria: /
średnia ocena: 3.62 / 5.00
liczba ocen: 15747
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
Pozostałe księgarnie
34.90 zł
Opis:

"Ujmująco piękne i mądre arcydzieło Marka Helprina przenosi nas do Nowego Jorku z początku dwudziestego wieku, targanego arktycznymi wiatrami i rozświetlonego bielą niespotykanie obfitego śniegu. Dzięki płomiennej wyobraźni autora to miasto żyje i ma duszę. Pewnej mroźnej nocy młody Peter Lake próbuje okraść rezydencję na Manhattanie. Niespodziewanie zastaje w domu córkę właścicieli, umierającą na gruźlicę Beverly Penn. Tak zaczyna się miłość, która odmieni jego los. Potężne, niepojęte uczucie zaskakuje Petera, daje mu siłę i każe podjąć próbę zatrzymania czasu i przywrócenia przeszłości. Historia jego zmagań to jedna z najwspanialszych opowieści w literaturze amerykańskiej.

„Przeczytałam i zgłupiałam. Co to jest? Baśń, fantasy, romans? Cudowne pomieszanie z poplątaniem, wciągający literacki labirynt. Czytając, byłam zagubiona i zachwycona jednocześnie”. Dorota Wellman

Mark Helprin (ur. 1947) – absolwent Harvardu i studiów podyplomowych w Oksfordzie, na Uniwersytecie Princeton i Uniwersytecie Columbia. Publicysta m.in. „New Yorkera” i „New York Timesa”. Za twórczość prozatorską został uhonorowany wieloma nagrodami. „Zimowa opowieść” jest najbardziej znaną powieścią autora, stała się inspiracją piosenki „Beverly Penn” zespołu The Waterboys (1985) oraz filmu w reżyserii Akivy Goldsmana (2014). Inne powieści Helprina to: „Żołnierz Wielkiej Wojny”, „Refiner’s Fire”, „Freddy and Fredericka”, „Memoir from Antproof Case”, „In Sunlight and in Shadow”. "

Recenzje blogerów
Są takie książki, które po prostu krzyczą: ja! ja! Wybierz mnie! Dokładnie tak było w moim przypadku z Zimową opowieścią. Przyjemnie wyglądający grubasek z przepiękną okładką zapowiadał… bo ja wiem? Magię, coś z pogranicza jawy i snu, skrzący się śnieg, może jakąś tajemnicę. I właściwie wszystko to dostałam, więc dlaczego mam ambiwalentne odczucia?

Nowy Jork. Wielkie, potężne miasto, które bez skrupułów pożera biedaków i bogaczy. Miasto bezlitosne, zimne, pełne ulic składających się na prawdziwe labirynty dla tych, którzy nie są z nim obeznani. Nowy Jork, który straszy odwiedzających swoją metalowo-szklaną paszczą. Do takiego miasta w latach dwudziestych XX wieku przybywa Peter Lake. Szybko odkrywa, że w nowej rzeczywistości nie jest łatwo prowadzić uczciwe życie. Zostaje włamywaczem i członkiem gangu Krótkich Ogonów. A miasto obserwuje, miasto nie śpi. Nad Nowym Jorkiem krąży tajemnicza ni to chmura, ni to mgła, która ma moc wchłonięcia w swe białe kłęby nieostrożnego człowieka, ba, konia! Całego statku! Nigdy nie wiadomo gdzie lądują zaginione postaci.

Miasto przyciąga kolejnych bohaterów, których splątane losy możemy obserwować na kartach powieści – Beverly Penn, chora na gruźlicę młoda kobieta, Harry Penn, redaktor pism „The Sun” i „The Whale”, Sarah Gamely i jej córka Virginia, Christiana Friebourg i tajemniczy latający koń… Helprin niespiesznie zaplata wątki, zbliżając do siebie bohaterów, rozwikłując tajemnice sprzed lat, podróżując w czasie. Tu tak naprawdę najważniejsi nie są ludzie ani lata, bowiem autor porzuca swych bohaterów w różnych momentach, czasem na 100 i więcej stron, a potem równie niespodziewanie do nich wraca, a całość Zimowej opowieści toczy się od początku XX wieku przez prawie sto lat – w ostatniej części jest mowa o zakończeniu pierwszego Millenium, a więc zbliża się rok 2000. Najważniejszy jest Nowy Jork. Widać, że autor kocha i podziwia to miasto, bowiem przygląda mu się z wnikliwością jaką obdarzamy tylko osobę bądź rzecz, która nas niezmiernie fascynuje.

Spośród wszystkich miast, jakie Hardesty widział do tej pory, Nowy Jork jako pierwszy wydał mu się samowystarczalny, jak gdyby był w ogóle niezamieszkany i stanowił system pustych kanionów, podobny do tych, które przecinają pustynie na zachodzie. Przytłaczająca zabudowa, w której krzyżowały się i mieszały rozmaite czasy, nie prosiła nieśmiało o uwagę, jak to się dzieje w Paryżu czy Kopenhadze, tylko domagała się jej pełnym głosem niczym centurion wykrzykujący rozkazy.

Mnogość wątków nie byłaby jeszcze taka zła, bowiem prędzej czy później się one ze sobą splatają, jednak przeskakiwanie w czasie było bardzo męczące i wprowadzało lekki chaos. Ludzie pojawiali się i znikali, raz był rok, w przybliżeniu, 1920, po chwili – zbliżał się 2000. Do tego zakończenie… zawodzi. Przykro mi to pisać, bowiem pierwszą część czytałam z wypiekami na policzkach, jednak gdy wgryzałam się w treść, ta wydawała mi się coraz mniej smakowita. Momentami, jak tajemnicza mgła, pojawiały się znów błyszczące cudownie fragmenty, by po chwili wrzucić mnie w mdlący i nieciekawy wir literek. Spodziewałam się arcydzieła (takie słyszałam opinie o książce), więc czuję się trochę zawiedziona. Może gdybym znała Nowy Jork, poczułabym opisywaną przez Helprina magię miasta…

Ocena: 3+/6
©tanayah czyta
Komentarze dotyczące oferty:
 • Awatar

  Beznadziejna książka. Męczyłem się z nią sporo czasu, bo nie lubię zostawiać rozpoczętych książek, ale niestety nie znajduję w niej nic ciekawego. Świat wykreowany przez Helprina jest infantylny, postacie są groteskowe, fabuła jest nijaka. Niby to fantasy, ale z nałożoną kalką z Gangów Nowego Jorku, thrillerem ani literaturą przygodową też Zimowwa Opowieść nie jest. To w sumie byłoby nawet ciekawe - połączenie tak różnych gatunków, ale do tego trzeba mieć pomysł i warsztat. Tego wszystkiego Helprinowi brakuje. Sorry, nawet jednej gwiazdki nie daję.

 • Awatar

  Bardzo chciałam ją przeczytać, a fakt, że wygrałam książkę w konkursie zmotywował mnie, żebym... ją skończyła. Przebrnęłam przez te prawie 700 stron i... totalnie nie rozumiem ekscytacji tą książką. Od ok. 100 strony myślałam, że się wciągnę, ale trwało to jedynie do ok. 250 strony. Później czekałam na coś, co wcale nie nastąpiło (powiem tylko, że chodzi o wątek miłosny, ale nie chcę nikomu nic spoilować, a ci co przeczytali, wiedzą o czym mówię) i czuję się trochę, albo nawet bardzo oszukana i zawiedziona.

  Książka nie jest łatwą lekturą, ani nie czyta jej się lekko. Faktycznie posiada tajemniczą otoczkę, ale mnie ona w końcu tylko zmęczyła.

 • Awatar

  Trudno powiedzieć co to za gatunek: fantasy, obyczajowa, thriller, przygodowa? Chyba po prostu mnieszanka tych gatunków, ciekawie napisana, wzruszająca historia, trochę magiczna, trochę zabawna, a trochę smutna. Na pewno warto po nią sięgnąć, przy okazji - mam wrażenie, że z filmem jest raczej luźno powiązana ;)

 • Awatar

  Zaczyna się jak kryminał, potem przechodzi w powieść obyczajową, potem znów ni to fantasy ni to baśń, by kończyć egzystencjalnymi pytaniami niczym moralitet. Warte przeczytania. Moim osobistym zdaniem jedna z najciekawszych jak dotąd pozycji wydanych w tym roku. Można lekturę potraktować "lekko" jako przygodowe fantasy, można jednak też zastanowić się nad ukrytymi znaczeniami tekstu. Należy pamiętać, że powieść ukazała się w oryginale 30 lat temu, gdy inna była perspektywa zbliżającego się przełomu millenium. Niestety muszę wrzucić kamyczek do ogródka tłumacza i przede wszystkim wydawcy. Otóż w Polsce obowiązuje nas system metryczny i raczej mało kto biegle posługuje się miarami anglosaskimi. Dlaczego więc w polskim tłumaczeniu bohaterowie mają "pięć stóp wzrostu" ? Czy muszę czytać książkę z kalkulatorem w ręku ? Dlaczego "ważył trzysta funtów" ? Dlaczego wiatr wiał z prędkością "dwustu mil" a nie trzystu kilometrów ? Na Boga, jeżeli już przyjmuje się konwencję nie spolszczania miar (choć uważam, że to pomysł całkowicie chybiony) to istnieje coś takiego jak przypisy ! Nie podobają mi się też tłumaczenia nazw własnych. Skoro Nowy Jork a nie New York to dlaczego Fifty-seventh street a nie ulica 57, dlaczego Fifth Avenue a nie 5 Aleja? Zachowywanie oryginalnych nazw w przypadku ulic opisanych numerami to chyba już przesada. Duży minus przede wszystkim dla Redaktora. Jednakże i tak warto się skusić. Uwaga ! 700 stron ! :)

Inne proponowane
Warto zerknąć