Rycerz Siedmiu Królestw
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.78 / 5.00
liczba ocen: 3314
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
30.00 zł
19.50 zł
23.10 zł
25.50 zł
26.45 zł
Pozostałe księgarnie
24.90 zł
25.47 zł
27.00 zł
27.00 zł
27.00 zł
27.90 zł
28.50 zł
29.99 zł
30.00 zł
30.00 zł
30.00 zł
30.00 zł
Opis:

Opowieści o legendarnym rycerzu, który przemierzał Siedem Królestw na długo przed bohaterami fantastycznej „Gry o tron”. Fanom „Pieśni Lodu i Ognia” skrócą oczekiwanie na kolejny tom kultowej sagi.

„Rycerz Siedmiu Królestw” to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników George’a R. R. Martina i jego „Gry o tron”. Osadzone w świecie cyklu „Pieśń Lodu i Ognia” trzy minipowieści – „Wędrowny rycerz”, „Zaprzysiężony miecz”, „Tajemniczy Rycerz” – przyciągają tym, co przyniosło autorowi światową sławę: fascynującą „rycerską” fabułą, wiarygodnymi psychologicznie postaciami, rubasznym humorem, niespodziewanymi zwrotami akcji i odrobiną unoszącej się nad krainami Westeros smoczej magii.
Rycerskie turnieje, zhańbione damy, dworskie intrygi – to codzienne życie młodzieńca imieniem Dunk, który po śmierci swego rycerza wyrusza na turniej w poszukiwaniu sławy oraz honoru, nie wiedząc, że świat nie jest gotowy na przyjęcie kogoś, kto dotrzymuje przysiąg. W kolejnych po „Wędrownym rycerzu” opowieściach Dunk oraz jego kumpel Jajo (późniejszy Aegon V Targaryen, książę Westeros, król i obrońca królestwa) wmieszają się w konflikt ser Eustace’a Osgreya ze Standfast z lady Webber z Zimnej Fosy, a także przybędą na ślub lorda Ambrose’a Butterwella z Białych Murów, gdzie Dunk stanie do turnieju jako Tajemniczy Rycerz, nieświadomy prawdziwego charakteru rozgrywających się wydarzeń...

CYTATY:
Gdy idzie o kobiety, wszyscy mężczyźni są błaznami i wszyscy są rycerzami.
Recenzje blogerów
Winter isn't coming

Już niedługo czeka nas finałowy sezon telewizyjnej "Gry o tron". Jeśli zaś chodzi o kontynuację sagi Pieśni lodu i ognia w wydaniu książkowym, to zimy nie ma i nie widać aby się zbliżała (jak ta za oknem). George jednak nie próżnuje i znalazł trochę czasu aby znów poodcinać kupony od swojego biznesu. Na jego szczęście ten kupon należy do grona tych ładniejszych.

Rycerz siedmiu królestw to zbiór trzech opowiadań umieszczonych w świecie Westeros. Książka, jak możemy przeczytać już na samym jej początku, opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce około 100 lat przed tymi poznanymi w Grze o Tron. Poznajemy młodego giermka o imieniu Dunk, który jest akurat w trakcie kopania grobu dla rycerza, któremu służył. Zmarł on śmiercią dosyć dziwną jak na swą profesje, bo ze starości. Dunk długo się nie zastanawia i postanawia przejąć schedę po swym panu. Wydawałoby się, że ma ku temu wszelkie predyspozycje, ponieważ oprócz zacnej postury, posiada dobre serce i jest człekiem sprawiedliwym. Ale w Westeros, jak wiemy tacy mają w życiu bardzo pod górkę i zazwyczaj żyją krótko.
Szczęśliwie Dunk w trakcie wędrówki, spotyka na swojej drodze swojego przyszłego giermka - sierotę o imieniu Jojo. Jest on chłopcem sprytnym i mądrym, ale jak się okazuje nie bez przyczyny, ponieważ Jojo to również ukrywający się Książe Westeros Aegon V Tarrgaryan, czyli przyszły władca tej krainy. Prostolinijny Dunk i Jojo, dwie postaci zupełnie z innych światów, podejmują wspólną wędrówkę i mimo wielu napotkanych po drodze przeciwności i niesprawiedliwości, bardzo dobrze się uzupełniają.

Każdy dotychczasowy powrót do Westeros był dla mnie miłym doświadczeniem i tak jest również i tym razem. Tak jak w sadze spotykamy się z tym wszystkim co jest charakterystyczne dla tego okrutnego świata, ale w mniejszej skali. Z jednej strony jest to jakaś odskocznia od długaśnych tomów, z drugiej strony osoby lubiące piętrowe spiski i rozbudowane konflikty mogą być lekko znudzone. Inny również jest styl w jakim Martin napisał te trzy opowiadania. Mimo pojawiających się kolejnych trupów, zła i niegodziwości, to sposób ich przedstawienia jest jednak znacznie łagodniejszy w porównaniu z tym co poznaliśmy do tej pory. Mnie osobiście trochę brakowało tego "mięsa", ale jednocześnie jestem w stanie docenić, że autor nie jest zakładnikiem dotychczas stworzonego stylu.

Podsumowując, cieszę się, że mogłem ponownie odwiedzić Westeros i myślę, że zbiór Rycerz siedmiu królestw może być fajnym początkiem dla osób, które jeszcze nie poznały sagi Pieśni lodu i ognia. Fanów nie muszę przekonywać, bo pewnie i tak nie odpuszczą kolejnej okazji do spotkania. Ale jakie by nie było to wydanie, nie będzie ono jednak w stanie osłodzić mojej goryczy w związku z brakiem kontynuacji sagi. Nadal na nią czekam, ale niestety już nie z takim entuzjazmem jak kiedyś.

Ocena: 4+/6
©Księgozbiór
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Próba napisania pewnego rodzaju prequela do całego cyklu Gry o Tron - nie do końća trzyma poziom sagi, ale zanim pojawi się następny tom - warto przejrzeć.

  • Awatar

    Martin jak to Martin - czyta się w jeden dzień, "na raz" ;) Książka wyjaśnia część sytuacji z późniejszych tomów sagi. Trochę dziwne wrażenie - niedosytu - sprawiają takie, bądź co bądź, krótkie formy w Westeros, ale ogólnie - osładza nieco oczekiwanie na kolejny tom ;)

Inne proponowane
Warto zerknąć