ebook Weiser Dawidek
3.77 / 5.00 (liczba ocen: 2178)

Weiser Dawidek
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Wydawca:  Wydawnictwo Znak
Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 18.59
wciąż za drogo?
18.59 zł
29.99 zł
29.99 zł Lub 26.99 zł
29.99 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

"Okrzyknięta przez krytykę arcydziełem, jedna z najwybitniejszych powieści ostatnich dekad, zaliczana już do klasyki polskiej literatury. Bohater i zarazem narrator książki wspomina tajemnicze wydarzenia sprzed wielu lat. Usiłuje rozwikłać zagadkę tytułowego Weisera. Tajemniczy, obdarzony niezwykłymi zdolnościami i charyzmą żydowski chłopiec pewnego upalnego lata zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach. Magiczna, pełna uroku powieść o dzieciństwie, pamięci i granicach poznania. "

Weiser Dawidek od Paweł Huelle możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  www.rozdzial5.blogspot.com

  Tytuł sugeruje, że powieść opowiada o jakimś Dawidzie nazwiskiem Weiser, prawda? Poniekąd tak jest, chociaż... narrator będący równocześnie uczestnikiem zdarzeń na każdym kroku powtarza, że nie jest to książka o Weiserze (jednocześnie pomija część zdarzeń tłumacząc, że nie dotyczą Dawidka, więc może je pominąć).

  Dziwne? Nie tylko to. Tekst nie jest podzielony na rozdziały. Niekiedy pojawia się 'światło', ale tekst wciąż wydaje się być jedną całością. Lecz... co kilka akapitów przenosimy się między teraźniejszością (kiedy narrator pisze), czasem, kiedy z przyjaciółmi poznali Weisera, przesłuchaniem u dyrektora (po wydarzeniach z Weiserem) i innymi zdarzeniami usytuowanymi w bliższej lub dalszej przeszłości.

  Akcja toczy się wielotorowo, lecz wciąż nie do końca wiadomo, do czego to wszystko zmierza. Powiem inaczej - można się domyślić, czego dowiemy się w zakończeniu, ale nie jest to zagadka, której rozwiązanie chce się poznać. Nie chodzi o zaskoczenie, czy jakąś konkluzje ani morał.

  "Weiser Dawidek" to debiut Pawła Huelle, który jest już znanym i cenionym pisarzem. Nie czytałam innych jego książek, ale po tej pozycji widać już ogromny potencjał autora. Pisanie książki, w której, że tak powiem, nie do końca wiadomo o co chodzi często jest ryzykowne i wielu to nie wychodzi, lecz w tym przypadku zostało zrobione to po mistrzowsku. Wydaje się, że łatwo jest się pogubić w wydarzeniach i czasach, ale widać konsekwencje i przemyślany dobór elementów, na które składa się powieść.

  Świetnym zabiegiem było uczynienie narratorem jednego z uczestników wydarzeń, który nie jest głównym bohaterem. Czytelnik razem z nim nie wie pewnych rzeczy i nie jest w stanie się dowiedzieć, ale nie czuć niedosytu niedopowiedzenia. Gdyby o wydarzeniach opowiadał narrator wszechwiedzący, książka utraciłaby ten klimat tajemniczości.

  Pisałam wyżej, że jest to dziwna powieść. Niezaprzeczalnie, ale ta dziwność tworzy tę książkę, towarzyszącą jej atmosferę. Jednocześnie odzwierciedla ona poniekąd odmienność Weisera - właśnie to, że był dziwny, inny.

  Widzę, że jest to dobra książka. Ba, nawet bardzo dobra! Dlatego nie dziwią mnie liczne nagrody jej przyznane, przekład w piętnastu językach i fakt, że została zekranizowana. Nawiasem mówiąc niedługo będę oglądała ten film ("Weiser" Wojciecha Marczewskiego), więc pewnie podzielę się moją opinią na jego temat.

  Podsumowując - polecam Wam tę książkę z całego serca, bo naprawdę warto i stwierdzili to przede mną Ci, którzy znają się lepiej ;)

Warto zerknąć