On wrócił
ebook: epub (ipad), mobi (kindle)

Kategoria: /
średnia ocena: 3.49 / 5.00
liczba ocen: 6165
Ilość stron (szacowana): 336
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
-68% 9.90 zł
31.90 zł
26.78 zł
27.12 zł
27.12 zł
Pozostałe księgarnie
23.93 zł
26.76 zł
28.71 zł
28.71 zł
28.71 zł
30.30 zł
31.89 zł
31.89 zł
31.89 zł
Opis:

Niemiecki bestseller, ponad 700 tys. sprzedanych egzemplarzy. Jest rok 2011. Na jednym z placów w Berlinie budzi się bezdomny mężczyzna. Okazuje się, że jest nim sam... Adolf Hitler.

W 2011 roku w Berlinie niespodziewanie pojawia się Adolf Hitler, który w tajemniczych okolicznościach budzi się na jednej z miejskich ławek wśród całkiem obcej dla siebie rzeczywistości zjednoczonych Niemiec rządzonych przez Angelę Merkel.

CYTATY:
Wszystko trzeba robić z całkowitą, fanatyczną determinacją. Inaczej niczego się nie osiągnie.
Plany wykuwa los.
To zdumiewające, jakie drogi znajduje opatrzność, by osiągnąć swój cel.
Najgłębsze rany los zadaje naszym sercom.
Ale ostatecznie o prawdzie i o kłamstwie decyduje czyn.
Człowiek silny najsilniejszy jest wtedy, gdy jest sam.
Błędy nie są od tego, żeby ich żałować, lecz żeby ich ponownie nie popełniać.
Recenzje blogerów
Każdy z nas ma jakieś lęki. Są takie mniejsze, na przykład strach przed pająkami, lęk przed ciemnością, są i większe, poważniejsze – strach przed utratą bliskich, groźba wojny. A jakie uczucia wzbudza w Was myśl, że Adolf Hitler wcale nie umarł? Mało tego, ma się dobrze, wydaje się, że z jakiegoś niepojętego powodu właściwie się nie postarzał i ciągle, jak w latach czterdziestych XX wieku, chce wynieść naród niemiecki na podium, na którym zajmie zaszczytne miejsce wśród najpotężniejszych narodów świata? Co czujecie? Zdziwienie, strach, niesmak? Zastanówcie się, bo On wrócił.

Jest 2011 rok, Berlin. Hitler budzi się na jakiejś opuszczonej, porośniętej przez chwasty parceli. Boli go głowa i jest rozkojarzony, nie pamięta co ostatnio się z nim działo. Świat wygląda trochę inaczej, niż go zapamiętał, a jego mundur domaga się czyszczenia. Oj, to nie była przyjemna pobudka. Gdzie jest Bormann?! Dlaczego młodzi chłopcy, grający nieopodal w piłkę, nie poznają swojego Führera?! Co się, u diabła, dzieje?!

Powoli i niepewnie poruszając się wśród obco wyglądających ulic (gdzie zniszczenia wojenne?), Hitler natyka się na kiosk, a tam dociera do niego dziwna prawda – gdzieś umknęło mu (bagatela!) około sześcdziesiąt lat. Świat jest dziwny. Automobili jest bardzo dużo, gazety są już zupełnie idiotyczne (co ma niby sobą reprezentować czasopismo Media Markt?) i nikt, absolutnie nikt, nie poznaje swojego Wodza. Skonfundowany Hitler, bez dokumentów, bez oddziałów SS, bez Kancelarii Rzeszy – decyduje się chwilowo zamieszkać w… kiosku, do którego przywiódł go przypadek. Pracujący tam mężczyzna jest bardzo pomocny, a dziwnie wyglądającego faceta z wąsikiem bierze za aktora grającego Hitlera.

Stąd już niedaleka droga do splotu dziwnych, słodko-gorzkich wypadków. Za sprawą kioskarza Führer poznaje ludzi ze stacji telewizyjnej i dostaje angaż do ich programu. Wszyscy są przekonani, że Adolf Hitler to kreacja! Wszyscy śmieją się z tego jak mężczyzna świetnie udaje Wodza! Ale to może być niebezpieczne, bowiem Hitler za pomocą nowego (dla niego) medium zaczyna sączyć jad swych niebezpiecznych przekonań do ogłupiałego społeczeństwa i… kto wie, co z tego wyniknie?

Dobra, najpierw powiem o plusach. Okładka to mistrzostwo świata. Pomysł z „wrzuceniem” Hitlera do współczesności też jest oryginalny. Powstają z tego powodu różne zabawne sytuacje, bowiem Wódz wielu rzeczy nie rozumie (dlaczego na mieście jest pełno zwariowanych pań, które zbierają do papierowych torebek psie ekskrementy, no i czemu w sklepach Rossmann nie można spotkać właściciela, pana Rossmanna, i spytać go gdzie są żyletki?).

Jednak książka mnie nie porwała, a nawet były takie dość długie momenty, które zwyczajnie męczyłam. Chciałabym, żeby w tej powieści więcej się działo. Akcję, jako taką, można by chyba opisać w 4-5 rozdziałach. Naprawdę duża część recenzowanego tytułu to rozważania Führera na temat państwa niemieckiego. Dobra, rozumiem! Bohaterem jest Hitler, a chyba łagodnym określeniem będzie to, że był to specyficzny człowiek. No ale co to w końcu jest – powieść czy ulotka propagandowa III Rzeszy? Mogę zrozumieć, że autor chciał pokazać chore poglądy Hitlera, ale wydaje mi się, że każdy kojarzy ze szkoły czym „wsławił się” ten człowiek i jaki był jego sposób myślenia. Naprawdę zbędne wydawały mi się tak długie monologi wewnętrzne na temat miernoty Żydów, Turków i Cyganów czy rozważania ekonomiczne mające na celu poprawę życia Niemców. Zdaje się, że humor Vermesa do mnie nie trafił. Szkoda… bo liczyłam na lekturę, która da mi powody do gorzkiego śmiechu.

Ocena: 3/6
©tanayah czyta
Komentarze dotyczące oferty:
 • Awatar

  Dobra, jednak spodziewałem się czegoś ciekawszego.
  Pomysł powrotu czarnego charakteru okresu II Wojny Światowej może wywołać obrzydzenie u jednych, natomiast drudzy podejdą do tematu luźniej. Ja znajduję się w tej drugiej grupie, jednak miałem nadzieję na coś bardziej szokującego ?!

  XXI wiek. Jeden, z najgorszych ludzi okresu wojennego budzi się do życia i próbuje odnaleźć się w nowoczesnym świecie. Oczywiście od samego początku towarzyszy mu myśl odbudowy silnego narodu - Niemieckiego. Jego wysokie ego nie pozwala mu dostrzec, że wśród ludzi nie jest ceniony za wspaniałe pomysły i błyskotliwe uwaga, wręcz przeciwnie - obywatele uważają go za dobrego komika drwiącego z prawdziwego "wodza".

  Cała książka to rozdziały, w których śledzimy medialną ścieżkę kariery Fuhrera. O dziwo, narodowi się podoba to, w jaki sposób ich "bohater" opowiada o planach na przyszłość. Staje się on numerem jeden w niemieckim show biznesie. On traktuje zaś pracę w TV jako łatwą drogę do objęcia władzy w Niemczech.

  Wydaje mi się, że w tym miejscu autor zwraca uwagę, jak łatwo jest manipulować ludźmi, którzy nie dysponują odpowiednią wiedzą.
  Warto zapoznać się z tytułem, jeżeli lubicie satyry.

 • Awatar

  Niezła książka, w ciekawy sposób konfrontująca dwie niemieckie mentalności odległe o 60 lat, a wszystko z perspektywy nikogo innego jak właśnie Adolfa H., dumającego nad zepsuciem tego wszystkiego o czym marzył... Wcześniej wysłuchałem audiobooka, więc teoretycznie lektura nie zrobiła na mnie jakiegoś oszałamiającego wrażenia, ale jednak dała przyjemność i do dużo lepiej do mnie przemówiła niż wersja słuchana - więcej szczegółów, wszystko jakby "bardziej widziałem" w wyobraźni. Zdecydowanie wolę czytać.

 • Awatar

  A co by było, gdyby nagle w dzisiejszych realiach obudził się Hitler? Co więcej - nieświadomy tego, że zmienił się ustrój, a NSDAP nie istnieje? Timur Vermes w zabawny sposób przedstawia "co by było, gdyby", równocześnie wyśmiewając niektóre aspekty naszego, współczesnego żywota.

Inne proponowane
Warto zerknąć