ebook Religia
4.06 / 5.00 (liczba ocen: 2301) Ilość stron (szacowana): 752

Religia

Kategoria:  /
Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail
lub korzystając z konta na Facebooku

damy Ci znać, kiedy oferta będzie dostępna.
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Inne proponowane

Święta wojna droga do zbawienia czy szaleństwo. Porywająca powieść historyczna!

ICH BOGIEM JEST WOJNA, A KAŻDY BÓG POTRZEBUJE SWOJEGO DIABŁA!

Jest rok 1565. Z wybrzeży Złotego Rogu Sulejman Wspaniały wysyła największą armadę od czasów starożytnych z misją unicestwienia najbardziej nieprzejednanych wrogów Turcji: joannitów, sposobiących się do obrony swej twierdzy na Malcie. Dla Turków chrześcijańscy rycerze Zakonu Świętego Jana z Jerozolimy są piekielnymi psami; oni sami zaś nazywają swój zakon Religią. Jedni i drudzy są przekonani, że toczą świętą wojnę, że służą Woli Bożej, która usprawiedliwia każde okrucieństwo, i że czeka ich za to nagroda w raju.

W barbarzyńskie starcie dwóch militarnych i cywilizacyjnych potęg, islamu i chrześcijaństwa, wplątane są losy kobiet i mężczyzn, bohaterów z krwi i kości, noszących piękne imiona i mających własne tytuły do chwały. Tak jak potężne są siły rozpętanej wojny, tak potężne są siły, które nimi targają: miłość, nienawiść, heroizm, oddanie się boskiej opiece w obliczu sił przekraczających ludzkie możliwości i wszechobecnej śmierci.

Tim Willocks pisze z rozmachem, kreśląc niezwykle plastycznie dzieje małej wyspy i jej obrońców, które do dziś pobudzają wyobraźnię i wywołują wielki podziw.

Tim Willocks, z wykształcenia psychiatra, to pisarz, scenarzysta i producent filmowy. Jest autorem powieści Bad City Blues, Green River Rising (przez krytyków uznanej za najlepszy thriller od czasów Milczenia owiec), Bloodstained Kings oraz scenariuszy do takich filmów, jak The Unfinished Journey Stevena Spielberga, Grzech, Kochankowie sztormowego morza czy Wyrzucony na brzeg według opowiadania Josepha Conrada.

Religia od Tim Willocks możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Są takie książki do których lubię wracać po latach i jedną z nich jest Religia Tima Willocka, którą czytałem jeszcze w czasach licealnych. Od tamtej pory ogromnie polubiłem książki historyczne, które pokazują prawdziwe oblicze wojny i konfliktów. Zaś ponowna lektura tej książki utwierdziła mnie w przekonaniu, że jest to bardzo dobra powieść i jeszcze nie jeden raz będę do niej wracał.

Mamy rok 1565. Sulejman Wspaniały wysyła największą armadę od czasów starożytnych z misją unicestwienia zakonu joannitów, których siedziba mieści się na Malcie. Do ostatniej chwili trwają gorączkowe przygotowania do obrony, która ma ogromne znaczenie - jeśli Malta upadnie, reszta basenu Morza Śródziemnego stanie otworem dla Imperium Osmańskiego. W starcie dwóch militarnych i cywilizacyjnych potęg, islamu i chrześcijaństwa, wplątane zostają losy Mattiasa Tannhäusera, najemnika na usługach joannitów, oraz pięknej Carli i jej towarzyszki Amparo, którzy razem wyruszają ostatnim kursem na Maltę, by tam odnaleźć pewnego kilkunastoletniego chłopca. Ucieczka z wyspy wydaje się niemożliwa w obliczu wojny, a na dodatek wkrótce przybywa na nią inkwizytor Ludovico Ludovici, którego z Carlą łączy wspólna, burzliwa przeszłość...

Religia opowiada o jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z ekspansją Imperium Osmańskiego, a mianowicie o oblężeniu Malty, które trwało blisko cztery miesiące. W trakcie lektury mamy okazję bardzo dobrze poznać jak wygląda życie w oblężonej twierdzy, odpieranie kolejnych szturmów, bohaterskie szarże na wroga, ale również śmierć przypadkowych osób, czy stosy gnijących trupów piętrzące się pod murami... Wszystko to autor odmalowuje z niezwykłą dokładnością i wrażliwością, przez co opisy są niekiedy bardzo naturalistyczne i brutalne. Nie ma to jednak na celu zdegustowanie czytelnika, lecz pokazanie mu jak najwierniej mogło wyglądać oblężenie Malty w XVI wieku. Co ważne, autor nie przedstawia tylko okropieństw wojny, lecz również to, dzięki czemu mieszkańcy Malty i joannici byli w stanie odpierać kolejne ataki i umierać w obronie najbliższych. Były to wiara, nadzieja, miłości oraz braterstwo. Mają one ogromną siłę i moc, które wielokrotnie pozwalają śmiertelnie zmęczonym wojownikom i rycerzom stanąć ten ostatni raz do walki z wrogiem. W takich momentach nie sposób nie poczuć patosu i podniosłości chwili, który wyłania się z kart powieści.

W trakcie lektury poznajemy kilkunastu bohaterów, którzy zostali przedstawieni z bardzo dużą dbałością o szczegóły. Dzięki temu jawią się one jako postacie z krwi i kości i wzbudzają w czytelniku bardzo wiele różnych emocji - od sympatii po niechęć, a nawet nienawiść. Głównym bohaterem powieści jest Mattias Tannhäuser, który za młodu został porwany przez Turków i wcielony do armii janczarów, ale po latach odszedł od nich i osiedlił się na Sycylii, gdzie założył tawernę. Jest to człowiek niezwykle inteligentny, który niejednokrotnie ratuje joannitów przed porażką, nie tylko dzięki swojemu świetnemu wyszkoleniu w walce, ale głównie za sprawą swoich umiejętności oraz sprytowi. Ze względu na to, że spędził wiele młodzieńczych lat u Turków, nie ma jednak zbyt wielkiego doświadczenia z kobietami, toteż bardzo szybko ląduje w łóżku z Amparo, a jednocześnie nie może przestać myśleć o Carli.

W związku z powyższym, nie da się ukryć, że wątek romansowy jest w tej powieści dość mocno rozbudowany - nie brakuje tutaj wielu upojnych scen, jak również rozważań na temat miłości, piękna i uczuć, jakimi darzą się bohaterowie. Może to co niektórych dziwić, że w powieści historycznej, autor tak dużo czasu poświęca wątkom romansowym, lecz moim w moim odczuciu stanowią one przeciwwagę dla brutalności i okropieństw świata, które bohaterowie widzą na każdym kroku. Bo to między innymi miłość pozwala bohaterom wciąż znajdować w sobie nadzieję, żeby przeżyć i nie zwariować w twierdzy ogarniętej szaleństwem wojny. Dlatego nawet jeśli połączenie romansu z brutalnością oblężenia może wydawać się dziwne, to w tym przypadku jest ono jak najbardziej na miejscu.

Powieść Willocksa to jednak nie tylko bardzo krwawe i brutalne przedstawienie wojny, ale również kilka ciekawych przemyśleń. Autor snuje rozważania na temat kultu śmierci i zastanawia się dlaczego tak wszyscy pożądają walki i rozlewu krwi. Pokazuje także czytelnikowi, że chwalebna śmierć nie jest wcale tak piękna i podniosła, jak to opisują, lecz bolesna, pełna krwi i cierpienia. Te i wiele innych przemyśleń bohaterów bardzo dobrze uzupełniają tę książkę i niejednokrotnie skłaniają do chwili refleksji.

Religia to niezwykła historia opisująca obronę Malty w 1565 roku przez joannitów. Na kartach tej książki spotkamy miłość, nienawiść, heroizm, brutalność wojny i ogromną odwagę obrońców. Gorąco polecam wszystkich entuzjastom dobrych powieści historycznych.

Ocena: 4+/5
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące oferty:
 • Awatar

  Bardzo dobrze napisana książka o tematyce historycznej. Tim Willocks w bardzo realistyczny sposób opisuje zarówno sceny batalistyczne jak i realia życia w XVI wiecznej Europie. Akcja prawie całej książki ściśle wiąże się z oblężeniem Malty przez armię turecką. Na tym tle autor prowadzi czytelnika przez historię miłosną, polityczne gry władców, zakonów rycerskich i Kościoła Katolickiego z Papieżem na czele.

  Głównym bohaterem książki jest Mattias Tannhäuser porwany za młodu z rodzinnej wioski i wychowany przez osmańskiego dowódcę. Po latach burzliwej służby opuszcza on armię turecką i próbuje zając się handlem. Jest on jednak rozdarty między dwie kultury i przez całą książkę czytelnik może obserwować toczącą się w Mattiasie wewnętrzną walkę. Pomimo swoich zasług zdaje on sobie dokładnie sprawę, że już do końca życia będzie dla Turków Europejczykiem, a dla Katolickich Europejczyków heretykiem i innowiercą.

  Willocks świetnie wykorzystuje swoją wiedzę zawodową by ukazać odbiorcy jak łatwo można kierować tłumem, jak niewiele potrzeba by doprowadzić ludzi do kompletnej obojętności, nienawiści czy ślepego poddaństwa w imię Idei lub wiary.

  Sceny batalistyczne obfitują w barwny opis ran powstałych po ciosach zadanych buzdyganem, szablą, ran postrzałowych, odciętych kończyn, przelewających się ludzkich wnętrzności, gnijących na polu walki ludzkich zwłok.

  Reasumując jest to chyba najlepiej napisana książka historyczna którą dane mi było przeczytać.

Warto zerknąć