ebook Dzisiaj narysujemy śmierć - audiobook
4.24 / 5.00 (liczba ocen e-booka: 2983)

Dzisiaj narysujemy śmierć - audiobook

Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail damy Ci znać,
kiedy oferta będzie dostępna.
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Inne proponowane
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

"Pytany jestem często, jak znoszę to, o czym piszę. Jaką osobistą cenę za to płacę? Odpowiedź nie wydaje mi się ani ważna, ani specjalnie interesująca. Wolałbym, aby ktoś, kto sięga po moją książkę, sam siebie spytał: dlaczego o tym czytam? Dlaczego się z tym mierzę?" Wojciech Tochman Dzisiaj narysujemy śmierć to reporterska opowieść o tym, jakie konsekwencje niesie ludobójstwo nie tylko dla jego sprawców i ofiar, ale także dla nas – świadków. Tochman wikła czytelników w cierpienie swoich bohaterów, a każdy z nich jest ze swoją historią konkretny, pojedynczy, wyjątkowy. Autor nie daje gotowych odpowiedzi na pytania, które nam stawia: dlaczego mamy płakać za ludźmi zamordowanymi w dalekiej Rwandzie szesnaście lat temu? Dlaczego na nowo mamy uczestniczyć w ich śmierci? Uczestniczyć? W jakiej roli?

Dzisiaj narysujemy śmierć - audiobook od Wojciech Tochman możesz już bez przeszkód słuchać w formie audiobooka (mp3) lub bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Historia jest ważna. O wydarzeniach, które położyły się cieniem na dalszych losach ludzi i państwa, należy pamiętać i przekazywać je z pokolenia na pokolenie. Suchy, szkolny, akademicki przekaz niejednokrotnie nudzi. Za to reportaż potrafi obudzić sumienie, wstrząsnąć, w sposób nienachalny, ale z ogromnym ładunkiem emocjonalnym sprawić, że zatrzymujemy się na chwilę, myślimy o tym co było, może próbujemy dodatkowo zgłębiać temat, drążyć, pytać, szukać... To co było odżywa, zostaje postawione na krótką chwilę na świeczniku.

Dzisiaj narysujemy śmierć jest nieprawdopodobnie wstrząsającym zapisem wydarzeń, które miały miejsce 6 kwietnia 1994 roku w Rwandzie. W tym niewielkim afrykańskim państwie doszło do ludobójstwa. W ciągu około stu dni z rąk Hutu zginęło milion Tutsi.

Ocalili mnie od śmierci, ale nikt nie ocalił mnie od tego, co potem.

Spokojny, niemal wyprany z emocji głos Andrzeja Chyry oraz równie przejmujący głos Danuty Stenki sprawiają, że audiobookiem się żyje, zapominając momentami o oddychaniu. Dostajemy ogromny bagaż wypełniony tragedią, smutkiem, okrucieństwem, bestialstwem, nieludzkimi zachowaniami, strachem oraz niezliczoną ilością prób zrozumienia: dlaczego? I tylko myśl, że to przeszłość, która fizycznie nas nie dotknęła sprawia, że dajemy radę go unieść.

Niemal przez całą książkę towarzyszyła mi myśl – w jaki sposób Wojciech Tochman był w stanie rozmawiać ze świadkami, tymi ktorzy przeżyli i tymi ktorzy mordowali? Obcować z tą tragedią i żyć tą historią? Napisać reportaż, który mówi o tym czym było ludobójstwo w Rwandzie, co do niego doprowadziło oraz oddać głos świadkom i uczestnikom tych mordów?

Pomimo tego, że książka rezonuje dźwiękiem maczet, jest dojmująca i wstrząsająca, to jest warta przeczytania. Już teraz wiem, że będzie to jeden z reportaży, o którym nie zapomnę. Autorzy kryminałów, thrillerów momentami prześcigają się w pisaniu coraz to bardziej przerażających scen mordów, w książce Tochmana wszystkie okrucieństwa narysowało życie.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć