ebook Ziemiomorze
4 / 5.00 (liczba ocen: 5241)

Ziemiomorze
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Cykl:  Ziemiomorze
E-book - najniższa cena: 40.25
wciąż za drogo?
51.99 złpremium: 33.54 zł Lub 33.54 zł
40.25 zł 20% rabatu
43.04 zł Lub 38.74 zł
55.90 zł Lub 50.31 zł
43.01 zł
43.83 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Inne proponowane

Sześć książek, ponad trzydzieści lat życia Ursuli K. Le Guin i e-bookowa rewolucja... Wreszcie są – wszystkie części genialnego „Ziemiomorza” w jednym tomie!

Najbardziej magiczny e-book roku 2014! Po raz pierwszy w jednym tomie wszystkie części jednego z najznakomitszych cykli fantasy: „Czarnoksiężnik z Archipelagu”, „Grobowiec Atuanu”, „Najdalszy brzeg”, „Tehanu”, „Inny wiatr”, „Opowieści z Ziemiomorza”.
Porównywane z dziełami J. R. R. Tolkiena czy C. S. Lewisa, „Ziemiomorze” Ursuli K. Le Guin opisuje malowniczy świat wysp, smoków i tajemnic, w którym najważniejsza jest równowaga między tworzącymi go siłami. Głównym bohaterem serii jest czarnoksiężnik Ged, a jej poszczególne tomy opowiadają jego losy od najmłodszych lat i pierwszych kroków jako adepta magii, aż po czasy gdy czary zaczynają stawać się niebezpiecznym narzędziem w rękach zła.
Ged, którego Ziemiomorze na zawsze zapamięta jako Krogulca, zgłębia czarnoksięską sztukę na wyspie Roke. Obdarzony niezwykłymi magicznymi zdolnościami, po latach nauki zostaje Arcymagiem. To on będzie musiał pomóc Najwyższej Kapłance Archipelagu – Tenar – uciec z labiryntu ciemności.
Niestety, wraz z upływem lat równowaga Ziemiomorza chwieje się coraz bardziej, a prawdziwa magia i pradawne zwyczaje coraz częściej wykorzystywane są przez mroczne siły zła i śmierci...

„Potrzebowałam sześciu książek i trzydziestu lat życia, by opowiedzieć historię Geda i Tenar. W tym czasie nieustannie dowiadywałam się czegoś nowego o krainach i ludach Ziemiomorza, bo wszystkie przygody i odkrycia bohaterów były też moimi przygodami i odkryciami. (...) I oto wreszcie macie przed sobą ukończoną historię. Oby lektura sprawiła wam równie wielką przyjemność, jak mnie jej pisanie!”.

Ursula K. Le Guin

Ziemiomorze od Ursula K. Le Guin możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Nawet głupstwo jest niebezpieczne w rękach głupca.
Tylko jedna rzecz w świecie jest w stanie przeciwstawić się człowiekowi o złym sercu. Tym czymś jest inny człowiek.
W zbiorczym wydaniu Ziemiomorza zawarto sześć książek z tego cyklu: Czarnoksiężnik z Archipelagu, Grobowce Atuanu, Najdalszy brzeg, Tehanu, Inny wiatr i zbiór opowiadań Opowieści z Ziemiomorza. Całość liczy ponad 900 stron i zamknięto w solidnej, twardej oprawie z piękną i minimalistyczną grafiką od Dark Crayona. Jest to książka na wiele długich wieczorów, pomimo tego po przeczytaniu żałowałem, że to już koniec historii. Na pewno jeszcze niejeden raz sięgnę po Ziemiomorze.

Akcja wszystkich pięciu powieści i zbioru opowiadań biegnie swoim dość nieśpiesznym tempem. Również świat przedstawiony, bohaterów i samą magię poznajemy stopniowo i bez zbędnego pośpiechu, a pewne rzeczy pozostają niedopowiedziane. Nie ma się jednak poczucia, że czegoś brakuje, albo że coś powinno być dokładniej opisane. Bardziej towarzyszyło mi poczucie, że z chęcią poznałbym jeszcze inne przygody Krogulca oraz pozostałych postaci i w ten sposób odwiedził kolejne zakątki Ziemiomorza. Najważniejsi bowiem w tych wszystkich historiach są właśnie bohaterowie, ich dylematy, rozterki i przemiany, jakie się w nich dokonują w obliczu wydarzeń.

Głównym bohaterem całego cyklu jest Ged, zwany powszechnie Krogulcem, choć z jego perspektywy wydarzenia poznajemy jedynie w Czarnoksiężniku z Archipelagu. Z początku jest on żądny wiedzy i posiada ogromny talent, ale po lekkomyślnym spotkaniu z Cieniem, który naznacza go fizycznie i duchowo, staje się bardziej ostrożny, powściągliwy i z większą pokorą traktuje magię. Jest to pięknie opisana przemiana człowieka, który uczy się na własnych błędach, próbuje je odpokutować i nauczyć się żyć z konsekwencjami.

W kolejnych tomach Krogulec odgrywa już zdecydowanie rolę drugoplanową, choć niemniej ważną i śledzimy głównie poczynania Tenar, a później Tehanu. Pozwala to poznać Ziemiomorze z różnych punktów widzenia i odmiennych kultur. Szczególnie jest to widoczne w Grobowcach z Atuanu, w których główną bohaterką jest Tenar, młoda kobieta, wychowana w świątyni i nieznająca życia poza nią, dla której wiele rzeczy jest nowych i nieznanych. Oprócz tej trójki bohaterów, poznamy jeszcze wiele innych postaci, m.in Ogina, czy Lebannena, których losy śledziłem z niemniejszą uwagą i mamy okazję ich dobrze poznać w trakcie lektury wszystkich tomów cyklu.

Ziemiomorze to jeden z moich ulubionych cykli fantasy, do którego powróciłem po wielu latach. Nie wszystko pamiętałem, więc niektóre rzeczy były dla mnie nowe, a inne odkryłem w nowym świetle i jeszcze bardziej doceniłem powieści Le Guin. Polecam!

Ocena: 5+/6
©Świat fantasy
Ziemiomorze to książka niezwykła. Pomimo fantastycznego sztafażu nie jest to opowieść łatwa, lekka i przyjemna. Często uważa się fantastykę za literaturę stricte rozrywkową, a tymczasem najwybitniejsze dzieła nie dają się wtłoczyć w te ramy. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że znacznie łatwiej jest w utworze literackim pokazać świat przedstawiony jako konstrukcję zbliżoną do realiów rzeczywistości, niż stworzyć uniwersum całkowicie fantastyczne, które jednocześnie będzie spójne i logiczne.

Jednak najważniejsi są ludzie. Fantastyczne wydarzenia i magia służą do przedstawienie skomplikowanych wyborów, których muszą dokonywać bohaterowie. Ważna jest ich świadomość, że te wybory zawsze – w taki lub inny sposób – mają znaczenie. A kluczem do zrozumienia jest równowaga świata.

Kiedy podnosisz kamień i rzucasz nim, trafiając lub chybiając celu, nie jest to koniec całej historii. Gdy podnosisz kamień, ziemia staje się lżejsza, a twoja dłoń cięższa. Kiedy nim ciskasz, gwiazdy reagują w swym biegu. W miejscu upadku odmienia się wszechświat. Na równowagę całości składają się pojedyncze zdarzenia.

Niekiedy myślę, że te wyjątkowo precyzyjne i celne zdania powinny stać się mottem dla tych wszystkich, którzy mają władzę i od nich zależy przyszłość. Ale także dla tych, którzy wybierają, którzy stawiają na mównicach swoich przedstawicieli, dla nas wszystkich.
Wolność to wielkie brzemię, niezwykłe i trudne do zrozumienia dla ducha. Nie jest łatwa. Nie jest darem otrzymanym, lecz dokonanym wyborem. I ten wybór wcale nie jest prosty. Droga wiedzie w górę, do światła, lecz zmęczony podróżnik może nigdy nie dotrzeć do jej końca.

Cała nadzieja świata skupia się w ludziach, którzy nie mają znaczenia.

Ziemiomorze przekonuje nas, że każdy człowiek jest ważny, że władza i potęga to rzeczy przemijające. Że prawdziwą władzę będzie miał tylko ten, kto jej nie pragnie. A rozum jest cnotą szczególnie ważną, bo nawet głupstwo jest niebezpieczne w rękach głupca.

Ocena: 6/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Książka po której nie spodziewałem się, że mnie aż tak zaskoczy. Mając na karku prawie 40 lat sięgnąłem po klasyk literatury fantastycznej. Książka ciekawa z dobrze i bardzo ciekawie wykreowanym światem.

 • Awatar

  Klasyka, którą z przyjemnością się czyta. I na pewno będzie się często wracać, chcąc przekazać wartości ważne dla człowieka.

 • Awatar

  Fenomenalna klasyka, nic dodać, nic ująć.

 • Awatar

  Klasyka fantasy - pozycja w zasadzie obowiązkowa. Urszula Le Guin stworzyła zupełnie odrębny, niezależny i kompletny świat. Mnie ta książka kojarzy się z dzieciństwem, pierwszymi zachwytami fantastyką i fantasy.
  Jeśli jesteście otwarci na odrobinę naiwności i starych, dobrych wartości - polecam.

 • Awatar

  Piękny świat ciekawi bohaterowie oraz akcja! Twórczość Usruli Le Guin w jednym tomie!! Po prostu magia ;).

 • Awatar

  Biorąc pod uwagę sumaryczną objętość sześciu tomów - zdecydowanie warto ;) Oczywiście jeśli ktoś nie jest pewien, czy będzie mu odpowiadać cały cykl, powinien raczej najpierw pożyczyć (albo kupić w promocji) "Czarnoksiężnika z Archipelagu" (tom pierwszy).

Warto zerknąć