ebook Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet
4.12 / 5.00 (liczba ocen: 2055359)

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 27.90
Audiobook - najniższa cena: 25.19
wciąż za drogo?
37.19 złpremium: 23.99 zł Lub 23.99 zł
27.90 zł
30.79 zł Lub 27.71 zł
33.99 zł
35.99 zł Lub 32.39 zł
32.19 zł
32.79 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane
Pewnego wrześniowego dnia w 1966 roku szesnastoletnia Harriet Vanger znika jak kamień w wodę. Prawie czterdzieści lat później Mikael Blomkvist otrzymuje nietypowe zlecenie od Henrika Vangera. Stojący na czele wielkiego koncernu magnat przemysłowy prosi znajdującego się na zakręcie życiowym dziennikarza o napisanie kroniki rodzinnej Vangerów. Okazuje się, że spisywanie dziejów to tylko pretekst do próby rozwiązania zagadki zniknięcia Harriet. Mikael Blomkvist, skazany za zniesławienie, redaktor czasopisma "Millennium", przechodzi kryzys wartości i rezygnuje z obowiązków zawodowych. Podejmuje się niezwykłego zlecenia, opuszcza Sztokholm i osiada w niewielkiej wiosce na północy kraju. Po pewnym czasie dołącza do niego młoda ekscentryczna hackerka, Lisbeth Salander. Wspólnie, choć nie zawsze ramię w ramię, biorą pod lupę przeszłość klanu Vangerów i wykrywają prawdę o wiele bardziej mroczną i krwawą niż ta, którą spodziewali się odnaleźć...
 
Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet od Stieg Larsson możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
No dobrze, ja też nie jestem najlepsza w sprzątaniu, ale gdy opakowania po mleku zaczynają cuchnąć trupem, to zbieram je do kupy i wyrzucam na śmietnik.
Zawsze znajdą się ludzie skłonni wierzyć w to, co mają do powiedzenia złe języki.
- Przyjaźń - według mojej definicji - zasadza się na dwóch rzeczach - powiedział nagle. - Szacunku i zaufaniu. Oba czynniki są niezbędne. I muszą działać w obie strony. Można żywić to kogoś głęboki szacunek, ale bez zaufania przyjaźń się rozpada.
Więzy krwi nie gwarantują miłości bliźniego
Dotarło do niej, że miłość to ten moment, kiedy serce nagle zaczyna rwać się na strzępy.
Mężczyźni pełni nienawiści, kobiety przepełnione bólem

Seria szokujących morderstw kobiet. Gwałty, poniżenie, krew. Ofiary całopalne, ćwiartowanie, uduszenia. To nie jest książka dla osób o słabych nerwach. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet stała się jedną z najgłośniejszych powieści kryminalnych ostatnich lat. Doczekała się dwóch ekranizacji – Millennium. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet (2009) oraz Dziewczyna z tatuażem (2011). Śledztwo dziennikarza Mikaela Blomkvista obiegło cały świat stając się bestsellerem. Niestety sam autor nie doczekał się publikacji trylogii – zmarł krótko przed premierą pierwszego tomu.

Głównymi bohaterami książki jest dziennikarz Mikael Blomkvist, którego poznajemy w momencie, gdy zostaje mu wymierzona kara więzienia za dopuszczenie się zniesławienia, oraz Lisbeth Salander – najlepsza researcherka w kraju, posiadająca nadzwyczajne zdolności do zdobywania niedostępnych danych. Ich losy skrzyżuje zlecenie biznesmena Henrika Vangera, który pragnie dowiedzieć się, co stało się z jego ukochaną wnuczką. Zadanie jest bardzo trudne, ponieważ Harriet zaginęła trzydzieści sześć lat temu. Śledztwo prowadzone przez Blomkvista doprowadzi do zaskakujących odkryć.

Bardzo spodobało mi się to w jaki sposób Stieg Larsson wykreował swoje postaci. Blomkvist jest typowym dziennikarzem śledczym – regularnie wdaje się w romanse, nie boi się konsekwencji swoich działań, jest zdeterminowany i skupiony na pracy, ale jednocześnie potrafi przyznać się do błędu i zaakceptować jego następstwa. Każde swoje posunięcie dokładnie planuje wykazując się niezwykłą cierpliwością i wyrozumiałością. Z kolei Lisbeth wydaje się być nastolatką żyjącą w świecie dorosłych. Możemy się jednak dość szybko przekonać, że to tylko pozory, a pod osłoną tatuaży kryje się waleczna, silna kobieta, która nie dba o to, co inni o niej myślą. Larsson skupił się na złożoności charakterów postaci, sprawiając, że konstruują oni zadziwiający spektakl osobowości, który ewidentnie sprawia, że powieść staje się o wiele ciekawsza.

Plusem książki jest także złożoność fabuły. Morderstwa, rodzinne brudy, gwałty i porwania czają się na każdym kroku. Czytelnik nie wie czego ma się spodziewać – historia jest nieprzewidywalna, pełna zawiłych, perfekcyjnie skonstruowanych wątków. Wynik śledztwa ma nas zaskoczyć, a nie być potwierdzeniem naszych przypuszczeń i przewidywań.

Jednak przede wszystkim Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet zamiast na śledztwie Blomkvista najbardziej skupia się na kobietach. Powieść jest podzielona na kilka części, a każdą z nich poprzedza fragment statystyki na temat prześladowań i przemocy, których ofiarami są kobiety (w Szwecji). Sam tytuł najtrafniej opisuje, co znajdziemy w tej książce. Trzeba jednak pamiętać, że nienawiść może przyjmować różne oblicza, a każde z nich Larsson stara się nam jak najdokładniej przedstawić.

Minusem książki jest brak dynamizmu. Jak na tak obszerny tom spodziewałam się bardziej wartkiej akcji i choć śladowej ilości suspensu. Niestety zaledwie kilka fragmentów spełniło te kryteria. Moim zdaniem to zdecydowanie za mało.

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet to powieść poruszająca dość trudny temat. W dodatku przedstawiająca w niezwykle obrazowy sposób najgorsze ze sposobów traktowania kobiet. Larsson doskonale pokazał, że o niektórych rzeczach najlepiej mówić otwarcie, nie używając eufemizmów, ponieważ tylko w taki sposób skutecznie dotrzemy do odbiorcy i pokażemy mu skalę problemu. Polecam!

Ocena: 5/6
czytaj więcej
©Zaczytana28
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Tajemnicze zniknięcie. Afera dziennikarska. Skazany za zniesławienie dziennikarz. Mnóstwo pytań, analizowania, przetwarzania informacji, łączenia faktów, tkwienia w ślepym zaułku. Millennium to esencja znakomitej intrygi, od której nie można się oderwać przez długie godziny.

  Wracamy do 1966 roku, gdy pewnego dnia życie mieszkańców niewielkiej wsi Hedestad zostaje wywrócone do góry nogami. Wypadek na moście i zniknięcie młodej Harriet – co łączy te dwa wydarzenia? Czy jedno miało związek z drugim? A może to czysty przypadek i zniknięcie Harriet nie miało nic wspólnego z wypadkiem? Odpowiedzi na te pytania od lat szuka Henrik Vanger. Mężczyzna niemal obsesyjnie próbuje dowiedzieć się, co naprawdę wydarzyło się tamtego dnia i w jaki sposób zmarła jego podopieczna, Harriet.

  Mikael Blomkvist – dziennikarz, współzałożyciel redakcji odpowiedzialnej za czasopismo Millennium. Dziennikarz został skazany za zniesławienie szwedzkiego przemysłowca Hansa-Erika Wennerströma, słusznie czy nie, przyznał się do winy. Poniekąd, własnie ten wyrok sądu skazał go na wygnanie do Hedestad. Zwerbowany przez Henrika Vangera oficjalnie miał spisać kronikę jego rodziny. Nieoficjalnie zaś - dowiedzieć się, co rzeczywiście wydarzyło się tamtego feralnego dnia w 1966 roku. Innymi słowy - jego głównym zadaniem było znalezienie odpowiedzi na pytania dotyczące Harriet.

  Lisbeth Salander – genialna reasercherka i hakerka. Dziewczyna wyróżnia się z tłumu nie tylko swoim dość specyficznym zachowaniem, ale i wyglądem. Obkolczykowana i wytatuowana wzbudza w rozmówcach całą gamę emocji. Przywykła do życia na uboczu. Stroni od towarzystwa. Posiada jednak niebywały zmysł obserwacji i łączenia faktów. Na zlecenie Vangera prześwietla na wylot postać Blomkvista, by później stać się jego bliską współpracownicą w śledztwie dotyczącym tajemniczego zniknięcia.

  Rodzina Vangerów słynie między innymi z prowadzenia koncernu przemysłowego, które od pewnego czasu zmaga się ze swoistymi problemami wewnątrz zarządu. Obecnie na czele koncernu stoi Martin Vanger, brat zaginionej przed laty Harriet. Jednakże Vangerowie to nie tylko koncern, ale i cała gama osobliwości. Niewątpliwie, jest to rodzina z mnóstwem tajemnic w tle.

  Śledztwo Mikaela i Lisbeth pełne jest wzlotów i upadków. Pojawia się jeszcze więcej pytań, niż odpowiedzi. Niespodziewanie wątek mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet, staje się coraz bardziej wyraźniejszy i to właśnie wokół niego krąży dwójka bohaterów. Tylko ile wspólnego ma ten wątek z zaginięciem Harriet? Jak się okazuje, zaginięcie dziewczyny naprowadza Mikaela i Lisbeth na trop tragedii innych kobiet, które padły ofiarą seryjnego lub seryjnych morderców, gdyż wszystkie zbrodnie zostały popełnione na przestrzeni wielu lat.

  Nienawiść do kobiet – jeden z tematów poruszanych w książce - pokazuje między innymi przedmiotowe traktowanie kobiet, jak nic niewarte jest ich życie. Stały się przypadkowymi ofiarami szaleńca, który dla własnej satysfakcji przez wiele, wiele lat dokonywał swoich czynów. Najstraszniejsze jest jednak to, że nie do końca miał na to wszystko wpływ. Od najmłodszych lat wpajano mu podobne zachowania, a on – w żaden sposób nie oparł się wpływom innych.

  W Millennium poruszony został również wątek działalności przestępczej i oszust jednego z przemysłowców oraz to, jaki wpływ może on mieć na całą krajową gospodarkę. Okazuje się, że załamanie jednostki, wypuszczenie na światło dzienne takich działań, może praktycznie z dnia na dzień pogrążyć nie tylko jednostkę odpowiedzialną, ale i masę innych osób, grup zawodowych. Skala przestępst jest przeogromna, dlatego bomba w postaci ujawnienia prawdy absolutnie nie przechodzi bez echa.

  Wnioski końcowe - do Millennium podchodziłam z pewnym dystansem, nie mając żadnych oczekiwań. Sięgnęłam po tę pozycję praktycznie od niechcenia, gdyż niedawno pojawiła się w mojej bibliotece na czytniku. Chwilowo nie miałam żadnych predyspozycji do konkretnego tytułu lub gatunku, więc losowo otworzyłam pierwszą książkę, która pojawiła się na ekranie. Już od pierwszych stron nie byłam w stanie rozstać się z czytnikiem i wręcz chłonęłam rozdział po rozdziale, tak jak bohaterzy, szukając odpowiedzi na pojawiające się pytania.

  Podsumowując - polecam!

 • Awatar

  Nie lubie kryminalow. Zdecydowana wiekszosc tych, na ktore trafilam byly tak schematyczne, ze az bolalo. A tu schematu brak, przynajmniej nie tego typowego. Zagadka rozwiazana, zabojca zostal rozpoznany.... I co? w tym momencie nastepuje koniec ksiazki, przynajmniej powinien, ale u Larssona jest jeszcze 130 stron do przeczytania a tam..... I takie kryminaly moge czytac I lubic.

 • Awatar

  Cóż tu pisać, chyba każdy "szanujący się" mol książkowy słyszał o cyklu Millenium i chyba najbardziej głośnej medialnie pierwszej części tegoż cyklu. Chociaż od głośnej premiery minęło już sporo czasu, a na podstawie książki nakręcono dwa filmy (wersja szwedzka i amerykańska) to dopiero teraz postanowiłem sięgnąć po ten tytuł, dodam że nie bez obaw. Te wynikały zaś z faktu, że cała historia była mi dobrze znana z filmów które oglądałem kilka razy, w związku z tym bałem się, że książka nie będzie miała mi nic do zaoferowania. Cóż, myliłem się. Cała historia jest opisana w taki sposób, że nie sposób nie dać się porwać historii raz jeszcze. Dodatkowo jak to często bywa pomiędzy wersją książkową a filmową są pewne odstępstwa fabularne, więc o nudzie nie ma mowy. Jeżeli miałbym się przyczepić do czegoś do do anglicyzmów których kilka w książce występuje, zupełnie niepotrzebnie, oraz pewnego rodzaju product placmentu, który mnie osobiście kuł w oczy. Poza tym to kawał solidnie napisanej historii, wartej przeczytania, nawet jak oglądnęło się wcześniej film.

 • Awatar

  Moja przygoda ze Stiegem Larssonem rozpoczęła się od kinowej adaptacji MIllenium pt. "Dziewczyna z Tatuażem". Film wbił mnie w podłogę, więc niewiele myśląc pobiegłem kupić wersję papierową i nie żałuję!!! Bardzo dobrze napisana książka, charyzmatyczni bohaterowie, a w szczególności Salander i niezwykłe zwroty akcji - to są elementy którymi charakteryzuje się ta powieść. Polecam fanom i nie tylko literatury kryminalnej.

 • Awatar

  Jedna z najpiękniejszych perełek pośród kryminalistycznych powieści

 • Awatar

  W zasadzie nie mam nic do dodania innych recenzji - powieść czyta się szybko, mimo objętości nie jest przegadana, bohaterowie wiarygodni. Zdecydowanie jeden z lepszych kryminałów, jakie czytałam. Polecam nie tylko fanom gatunku!

 • Awatar

  Rok 2014 zaczynam od lekkiej zmiany:
  Na tapecie ląduje książka NIE fantasy, tylko powieść sensacyjna szwedzkiego autora S. Larssona (jedyną osobą odpowiedzialną za taki stan rzeczy jest mój rodzony brat który wcisnął mi ją pod choinkę) i... tu zaczynają się dziwne rzeczy... Budzę się 2 tygodnie później z ukończoną książką w dłoniach, w ustach pozostaje mi lekki posmak soli... Trudno wytłumaczyć również stan mojego umysły, wypełnionego zadowoleniem z dobrze spędzonego czasu...

 • Awatar

  Cóż powiedzieć. Uważam, że to jeden z najlepszych kryminałów jakie przeczytałem w życiu. A Lisbeth Salander należy umieścić na podium najciekawszych i najbardziej intrygujących bohaterek ever :)

 • Awatar

  No cóż jako kolejny, kolejny raz, będę zachęcał do lektury tej książki. Co tu dużo mówić, jako miłośnik literatury kryminalnej powiem jedno, to obowiązkowa rzecz. Nie tylko dla miłośników kryminałów i sensacji. To obowiązkowa rzecz dla tych, którzy chcą poczuć mistrzostwo budowania intrygi i kreowania narracji trzymającej w niepewności do samego końca. I ciekawe jest jedno - nie znam takich, co wiedzieli więcej na ostatniej stronie niż prowadzący śledztwo dziennikarz i hakerka.
  No właśnie - jeszcze dwóch głównych bohaterów. Z pozoru dalecy psychologicznie, charakterologicznie, a jednocześnie tak zadziwiająco i emocjonalnie uzupełniający się. Tylko oni mogli się pojawić w tej powieści i sprawę rozwiązać!

 • Awatar

  Skandynawskie kryminały z automatu trafiają u mnie do "klasyki gatunku". Nie inaczej jest z trylogią "Millenium" Stiega Larssona i rozpoczynającą ją powieścią "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet".

 • Awatar

  dobra ksiazka, szybko sie czyta

 • Awatar

  "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" to w mistrzowski sposób skonstruowana, wielowątkowa fabuła kryminalna, zawierająca w sobie sylwetki wielu barwnych i niezapomnianych bohaterów, oraz ich złożone portrety psychologiczne. Powieść będąca pierwszym tomem cyklu "Millenium" porusza bardzo poważny w dzisiejszych czasach problem, którym jest fizyczna i psychiczna przemoc wobec kobiet w cywilizowanych i demokratycznych krajach. Oprócz tego, w tym świetnym społecznym kryminale czytelnik odnajdzie misternie utkaną intrygę, obfitującą w ogromną ilość szczegółów oraz niesamowite zwroty akcji i mylne tropy, które powodują wręcz histeryczną chęć i ciągłą konieczność czytania lektury, aż do ostatniej strony. Ogromnym, bodajże największym atutem powieści są jej wyraziści bohaterowie. Autor tworząc ich postacie daje czytelnikowi możliwość poznania ich najskrytszych myśli i uczestniczenia w ich czynnościach dnia codziennego. Stwarza to uczucie realnego angażowania się w akcję i gwarantuje niesamowity odbiór powieści. O zaletach całego cyklu i warsztacie literackim nieodżałowanego Stiega Larssona można pisać wręcz poematy. Książki tego autora należy!! poznać, a potem tylko żałować, że los spowodował iż człowiek ten nic więcej już nie stworzy.
  Ocena: 6/6

 • Awatar

  Genialna!

Warto zerknąć