Trzynasty dzień tygodnia
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.71 / 5.00
liczba ocen: 402
cena od: 25.60
Powiadom o promocji
Otrzymasz e-mail,
kiedy cena spadnie poniżej np. 25.60 zł
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
25.60 zł
26.24 zł
26.57 zł
32.00 zł
32.00 zł
Pozostałe księgarnie
32.00 zł
25.91 zł
26.24 zł
26.56 zł
27.20 zł
28.80 zł
28.81 zł
29.00 zł
29.76 zł
32.00 zł
Opis:

Poznań, 13 grudnia 1981 roku.

W środku mroźnej nocy komunistyczne władze rozpoczynają operację wymierzoną w „Solidarność” i całe społeczeństwo. Milkną telefony, stacje radiowe przestają nadawać. Na ulice Poznania, tak jak w całej reszcie kraju, wyjeżdżają czołgi i transportery opancerzone. Również milicja zostaje postawiona w stan pełnej gotowości. Rozpoczyna się w Polsce stan wojenny.

Grupa funkcjonariuszy wysłana na jedno z poznańskich osiedli, by aresztować działacza „Solidarności”, niespodziewanie znajduje w sąsiednim mieszkaniu ciało zastrzelonego mężczyzny. Tej samej nocy w innej części miasta dochodzi do zaskakująco podobnego morderstwa. Oba mieszkania zostały przeszukane i najwyraźniej ktoś zabrał z nich duże sumy zachodnioniemieckich marek. W pobliżu obu miejsc zbrodni świadkowie widzieli milicyjną nysę z mundurowym i cywilem.

Na poszukiwania morderców rusza grupa śledczych z Komendy Wojewódzkiej MO kierowana przez porucznika Marcinkowskiego. Muszą działać szybko, bo tym samym tropem podąża też Służba Bezpieczeństwa.

CYTATY:
Telefon założono mu dość niespodziewanie, jakiś miesiąc temu, mimo że wniosek złożył zaledwie przed dwoma laty. Inni mieszkańcy jego bloku czekali już na to szczęście bezskutecznie ponad dziesięć lat [...].
Komentarze dotyczące oferty:
 • Awatar

  „Trzynasty dzień tygodnia” autorstwa Ryszarda Ćwirleja chronologicznie jest pierwszą częścią cyklu „Poznańscy milicjanci”. A kryminale tym autor przenosi czytelnika do tragicznego dnia 13 grudnia 1981 roku i ukazuje pierwsze godziny po wprowadzeniu przez Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego. Milicja i służba bezpieczeństwa rozpoczyna zatrzymywanie polskich opozycjonistów. W trakcie akcji, w jednym z mieszkań funkcjonariusze natrafiają na zwłoki, które noszą wyraźne ślady tortur. Pojawia się zatem sprawa kryminalna odpowiednia dla organów ścigania. Funkcjonariusze Marcinkowski, Brodziak i Olkiewicz będą musieli mocno się napocić i nagłówkować aby doprowadzić sprawę do rozwiązania.
  „Trzynasty dzień tygodnia” ukazuje czytelnikowi kawałek mrocznej historii Polski i wywołuje zapewne w czytających negatywne wspomnienia. Autor jakby chcąc wynagrodzić czytelnikowi tę mroczną stronę powieści –stan wojenny, zamieszcza w fabule wiele żartów i dowcipów, które potrafią doskonale rozbawić i zmniejszyć w odpowiedniej chwili towarzyszące lekturze napięcie emocjonalne.
  Powieść polecam szczególnie tym czytelnikom, którzy nie maja pojęcia czym był stan wojenny w Polsce i jak ludzie żyli czy nawet egzystowali w tym tragicznym dla wielu Polaków czasie. W prawdzie to nie książka historyczna a kryminał, jednak bardzo przemawiająca do naszej wyobraźni.
  Dla mnie, Ryszard Ćwirlej wykonał znowu kawał doskonalej roboty.

 • Awatar

  W przypadku tej powieści nie warto za dużo się rozpisywać - jednym słowem klasa sama w sobie. Czuć tu i powagę stanu wojennego, i humor oraz absurd PRL-u. Groza z uśmiechem ida w jednej parze. Nie wszyscy są źli, nie wszyscy piją, a nawet jeśli piją, maja przebłyski genialnej myśli śledczej. I znów gwara wielkopolska, jak żywa, barwna i autentyczna do szpiku kości.
  A smaczku dodaje wyjątkowa rywalizacja pomiędzy SB a MO - i domyślacie się, że jowialni milicjanci musza być górą? czy na pewno, czy wszyscy? Przeczytajcie sami!

Inne proponowane
Warto zerknąć