Ciemne sekrety
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.89 / 5.00
liczba ocen: 4691
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
19.20 zł
34.90 złpremium: 20.94 zł
29.67 zł
34.90 zł
34.90 zł
Pozostałe księgarnie
27.57 zł
29.22 zł
29.24 zł
29.66 zł
31.41 zł
31.41 zł
31.50 zł
34.90 zł
34.90 zł
35.90 zł
Opis:

 Najlepszy skandynawski kryminał 2010 roku!

 

Dojrzały debiut Michaela Hjortha i Hansa Rosenfeldta Ciemne sekrety to znakomity, wielowątkowy i inteligentny kryminał, od którego trudno się oderwać! Autorom udało się uniknąć wielu pułapek i błędów, które często potrafią zepsuć niejeden kryminał. Powieść wciąga i trzyma w napięciu, ma ciekawych bohaterów, nieprzewidywalną fabułę, potoczysty język, impet i energię. To wszystko sprawia, że chce się tylko czytać dalej!

 

Ciemne sekrety to pierwsza część cyklu powieści kryminalnych z Sebastianem Bergmanem policyjnym psychologiem i ekspertem od seryjnych morderstw. W przygotowaniu druga część cyklu pod roboczym tytułem Nemezis.


Wszystko zaczyna się od telefonu na policję. Zaniepokojona matka zgłasza zaginięcie szesnastoletniego Rogera. Policja z Västerås z pewnym opóźnieniem podejmuje poszukiwania. Wkrótce w podmokłym lesie dochodzi do makabrycznego odkrycia... Staje się jasne, że wydarzyła się tragedia... Sprawa jest na tyle poważna, że do akcji wkraczają śledczy z Krajowej Policji Kryminalnej oraz Sebastian Bergman. Wszystkie tropy prowadzą do szkoły Rogera. To elitarne liceum zdaje się skrywać wiele ciemnych sekretów...

 

Książka została uznana za najbardziej sensacyjny literacki debiut 2010 roku w Szwecji.

 

Ciemne sekrety to inteligentna i brawurowa książka, która cały czas trzyma w napięciu.

 

Michael Hjorth jest scenarzystą i jednym z założycieli firmy produkcyjnej Tre vänner. Napisał scenariusze do seriali telewizyjnych Svensson, Svensson i Cleo, był także producentem wielu filmów pełnometrażowych, między innymi ekranizacji powieści Jensa Lapidusa Szybki cash.

 

Hans Rosenfeldt też zajmował się pisaniem scenariuszy, a także dziennikarstwem telewizyjnym i radiowym. W latach 2003–2005 był szefem działu rozrywki szwedzkiej telewizji SVT.

 

 

RECENZJE:

 

Książka jest dobra. Naprawdę dobra!!!

Postaci i intryga wypadają bardzo wiarygodnie.

Napięcie potęguje fakt, że morderca nie jest mordercą, a rozwiązanie ujawnia się stopniowo w miarę odpalania kolejnych członów rakiety.

Gratulacje! Czyżby najlepszy szwedzki debiut od czasów Larssona...?

Per Erik Tell, Kristianstadsbladet

 

Hans Rosenfeldt i Michael Hjorth napisali naprawdę świetny kryminał. Napięcie rośnie z każdą przeczytaną stroną. Ale najbardziej fascynujący jest opis pracy zespołu śledczego. To niewielka grupka ludzi dowodzonych przez Torkela Höglunda, obejmująca młodą policjantkę, eksperta komputerowego i specjalistkę do badania miejsca zbrodni. Jako joker dołącza do nich psycholog Sebastian Bergman. Jego obecność jest źle widziana przez pozostałych. Razi ich arogancja i brak manier Bergmana, choć doceniają jego kompetencje. Wnikliwie przedstawiona jest dynamika pracy zespołowej, frustracje z powodu podejmowania fałszywych tropów czy niekompetencji prowincjonalnej policji z Västerås. Także postacie z otoczenia ofiary, krewni, koledzy i nauczyciele, są opisani tak realistycznie, że mam wrażenie, jakby ta historia wydarzyła się naprawdę. Bardzo zręczna robota.

Rosenfeldt i Hjorth wnoszą do literatury kryminalnej coś nowego. W ich pisarstwie znajduję fantazję, zdolność do empatii i sprawne opanowanie języka. Im chodzi o coś więcej niż tylko opowiedzenie kryminalnej intrygi, głębiej niż inni zaglądają w ludzką psychikę. To bardzo dobrze rokuje planowanej serii.

Mats Palmquist, Borås Tidning

 

Dla pożeracza kryminałów intryga kryminalna nie jest tu niczym szczególnie nowym, podobnie konflikty w łonie policji. Mamy do czynienia z brutalną zbrodnią, ale autorzy, znani także jako świetni scenarzyści telewizyjni, nie próbują epatować okrucieństwem. Zamiast tego starają się jak najbardziej realistycznie przedstawić działania śledcze policji.

Tempo jest szybkie, zwłaszcza w pierwszej części książki, później trochę zwalnia przed wielkim finałem, po którym następuje jeszcze jedna scena, efektownie zawieszająca akcję.

Zagraniczne wydawnictwa, jak wiadomo, chętnie sięgają po szwedzkie kryminały, a więc prawa do Ciemnych sekretów zostały sprzedane do dziewięciu krajów jeszcze przed ukazaniem się książki w Szwecji. To wcale nie dziwi, bo panowie Rosenfeldt i Hjorth naprawdę wiedzą, jak należy stopniować napięcie.

Maria Neij, Corren.se

 

Wśród najgłośniejszych debiutów roku 2010 znajdziemy nazwiska scenarzysty Michaela Hjortha i dziennikarza telewizyjnego Hansa Rosenfeldta., u których widać duże doświadczenie w posługiwaniu się piórem. Ciemne sekrety to świetnie napisana historia z galerią dopracowanych postaci.

Mimo okrutnej zbrodni Ciemne sekrety to powieść kryminalna, w której akcja i krwawe szczegóły nie wysuwają się na pierwszy plan, ważniejszy jest tu opis codziennych, często skomplikowanych i napiętych relacji między bohaterami. Zręcznie dawkowane napięcie rośnie wraz ze stopniowym odkrywaniem tajemnic z życia Rogera. Bardzo wciągająca lektura.

Gunilla Wedding, Skånska Dagbladet

Ciemne sekrety od Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
CYTATY:
Mordercy to kryminaliści. Mordercy to źli ludzie. Mrok wchłonął ich dusze, a oni wyszli na przeciw tej ciemności, odwróciwszy się plecami do światła.
Komentarze dotyczące oferty:
 • Awatar

  A to jest rewelacja. Główny bohater którego nie lubimy - dla mnie to nowość, jego grubiańskość jest wręcz fascynujaca. Umiejętnie budowane napięcie, zarówno w wątku kryminalnym jak i obyczajowym, nieoczekiwane zakończenie - tak powinien wyglądać prawdziwy kryminał. Polecam.

 • Awatar

  Od razu powiem - ten tytuł spowodował, że w stosunku do tych dwóch autorów nie jestem obiektywny. To jedna z powieści, co do której mam słabość i nie potrafię wskazać słabych stron. Choć o takowe trudno. Jest tak napisana, że sprawia w pierwszej kolejności czytsa przyjemność lektury. Trzyma cały czas w napięciu. Autorzy świetnie żonglują informacjami, tak, że intryga nieustannie w swoich licznych wątkach narasta, dokonuje zwrotów, nie dając się ni w ząb przewidzieć.
  Dla mnie wyjątkowy jest główny bohater - Sebastian Bergman. Wyjątkowy profiler, z tak trudnym i parszywym charakterem, że...musi być najlepszy, dobry. Wzbudza emocje, pewnie dla wielu negatywne, ale to chyba taki cel autorów. Zresztą cała ekipa śledcza to wyjątkowe, odmienne charaktery o bardzo mocnej i wiarygodnej budowie psychologicznej. To, że rozwiązują sprawę to jedno, ale jak skrzy między nimi na dobre i na złe. To jest dopiero blask tej powieści.
  Nie znać tek książki, to jakby dać się odrzeć z kawałka literackiej pasji kryminalnej!

 • Awatar

  Mówiąc krótko - świetny kryminał! Trzyma w napięciu już od pierwszych stron i do samego końca nie jesteśmy pewni rozwiązania. Jak dla mnie, to godny następca książek Stiega Larssona. "Ciemne sekrety" są pisane lekkim językiem, czytając je jesteśmy ciekawi co jest na kolejnej stronie, jak dalej rozwinie się sytuacja...zarówno jeśli chodzi o wątek kryminalny, jak i obyczajowy. Jest to dobra książka na kilka wieczorów oderwania się od rzeczywistości. Na pewno sięgnę po kolejną książkę duetu Hjorth-Rosenfeldt.
  (opinię zamieściłam także w innym serwisie książkowym)

 • Awatar

  Wydawcy przyzwyczaili mnie do tego, że na prawie każdej z okładek kryminałów, mogę przeczytać, że autor tej książki jest następcą Stiega Larssona. Oczywiście za każdym razem takie stwierdzenie to banał. Na okładce Ciemnych sekretów nikt nie zawarł takiej adnotacji. A jednak Panowie Michael Hjorth i Hans Rosenfeldt stworzyli taki duet, który faktycznie można by porównać do fenomenu Stiega Larssona. Stworzona przez nich powieść jest doskonała. Rewelacyjna historia oparta na ludzkich zależnościach i słabościach.
  Nie wiem czy zdarzyło mi się kiedykolwiek nienawidzić bardziej głównego bohatera, tak jak nienawidziłem postępowania Sebastiana Bergmana. Udało się autorom zagrać na moich emocjach. Ostatnie strony książki przewracałem z gęsią skórką na ciele. Brawo!! Takie powieści chcę czytać i posiadać, bo zapewne Ciemne sekrety znajdą się w mojej biblioteczce.
  Od dziś wspaniały duet Hjorth i Rosenfeldt dołącza do elitarnego grona, Stiega Larssona i Henninga Mankella.

Inne proponowane
Warto zerknąć