ebook Złoto Wrocławia
3.69 / 5.00 (liczba ocen: 132)

Złoto Wrocławia
ebook: pdf, mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 12.45
EMPIK#EMPIK WTK
EMPIK#EMPIK WTK
12.45 zł Lub 11.21 zł
23.16 złpremium: 14.94 zł Lub 14.94 zł
24.90 zł
24.90 zł
24.90 zł Lub 22.41 zł
18.66 zł
20.67 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Inne proponowane

„Złoto Wrocławia” to kolejna powieść Jolanty Marii Kalety, wrocławskiej pisarki, która w swojej twórczości sięga do zagadkowych i niewyjaśnionych wydarzeń z niezbyt odległej przeszłości. Jednak celem tych powieści nie jest wyjaśnienie czy odkrycie tajemnic i zagadek, lecz ukazanie postaw zwykłych ludzi, których czas i okoliczności wkręciły w tryby dziejowej machiny. Podobnie rzecz ma się w najnowszej powieści, która początkowo zabiera Czytelnika w podróż po mroźnej i tragicznej Festung Breslau 1945 roku, kiedy to spec-ekipa otrzymuje zadanie wywiezienia i ukrycia skrzyń zawierających złoto Banku Breslau. Kiedy wojna dobiegła końca, do zrujnowanego miasta napływają osadnicy, w tym także wyzuci z ojcowizny Polacy z Kresów. Muszą zmierzyć się z trudnym losem, który przygotowała dla nich Historia. Mimo wszystkich przeciwności, życie na pozór wraca do normalności, a sprawa ukrycia skrzyń zawierających złoty depozyt powoli staje się tajemnicą poliszynela. Choć mijają lata, mimo podejmowanych przez fachowców i amatorów wysiłków, pozostają one w ukryciu. Jedynie cena, jaką trzeba płacić za te poszukiwania stale rośnie. Gdy problemem tym zainteresują się w 1981 roku najwyższe czynniki rządowe, ceną tą stanie się ludzkie życie.   Na przekór wcześniejszym powieściom autorki, głównym bohaterem „Złota Wrocławia” jest postać w świadomości społecznej powszechnie uznawana za negatywną – major kontrwywiadu służby bezpieczeństwa we Wrocławiu. Jego przeciwnikiem jest żyjący w nieświadomości, że ma cokolwiek wspólnego ze złotem Wrocławia, młody aktor. Jednak żaden z nich nie jest do końca zły, czy do końca dobry. Cena, którą obaj zapłacą, będzie wysoka.

Złoto Wrocławia od Jolanta Maria Kaleta możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Grabarze przystrojeni w białe rękawiczki i czarne płaszcze o kroju rodem z ubiegłego wieku, z krótką pelerynką okrywającą ramiona, powoli opuścili trumnę na sam dół wykopanego dzisiejszego ranka grobu. Oskar Sarna, młody mężczyzna mocnej budowy, po trzydziestce, z twarzą białą jak jego odświętna koszula, którą musiał w dniu dzisiejszym założyć, z zaciśniętymi boleśnie ustami, sięgnął ręką do pryzmy świeżej ziemi, chwycił pełną garścią i rzucił w ślad za trumną.
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Zakończyłem swoje trzecie spotkanie z twórczością Joanny Marii Kalety. Choć nie wspominam dobrze pierwszej lektury, zatytułowanej „Operacja Kustosz”, to śmiało mogę powiedzieć, że po niej było już tylko lepiej. Choć autorce nie udaje się ustrzec od potknięć, to czas, który spędziłem przy lekturze „Złota Wrocławia” uważam za dobrze spożytkowany i myślę, że ksiązka dała mi łatwą i dobrą rozrywkę, której podczas gorącego lata oczekuje czytelnik. Taką nad, którą nie trzeba za wiele się zastanawiać i zbyt długo rozmyślać.
  Jolanta Maria Kaleta jest rodowitą Wrocławianką i historie tworzone na potrzeby fabuły jej powieści, umiejscowione są na terenie Dolnego Śląska. Kiedy słyszę tę nazwę, od razu kojarzy mi się ona z tajemnicą, bowiem na tym terenie do dziś skrywanych jest wiele sekretów, związanych z wydarzeniami mającymi miejsce pod koniec II Wojny Światowej. W moich wakacyjnych wyjazdach, tereny należące do Dolnego Śląska odgrywają ważną rolę i przyznam szczerze, że uwielbiam wędrować po Karkonoszach oraz odwiedzać miejsca, o których często w książkach tej autorki mogę przeczytać. Niekiedy też mogę dowiedzieć się o nich czegoś nowego. Zamki, pałace, nieczynne sztolnie, górskie szlaki, to pobudza moją wyobraźnię i w takich okolicznościach odpoczywa mi się najlepiej.
  „Złoto Wrocławia” jest wielowątkową historią, której wydarzenia rozgrywają się na przestrzeni prawie pięćdziesięciu lat, przedstawiając czytelnikowi sensacyjną historię ukrycia przez hitlerowców ogromnej ilości złota. Autorka zgrabnie łączy swą opowieść z historią największego światowego konfliktu, w ciekawy i barwny sposób przedstawia czytelnikowi miejsca, w których rozgrywane są wydarzenia. Umiejętnie oddaje też ducha tamtych lat, opisując trudy życia w powojennej Polsce. Widać także, że autorka popracowała nad postaciami swej opowieści i bohaterowie nie są już płaskimi i bezbarwnymi sylwetkami. Każdy ma swój charakter, konkretny wygląd i wyróżnia się zachowaniem. Wydarzenia, w których biorą udział nie są już aż tak niewiarygodne i właściwie łatwo można pomyśleć o nich, że mogłyby wydarzyć się naprawdę. Można dopatrzyć się wyjątków, ale w przypadku tej powieści, są to szczegóły.
  Jedynie co przeszkadza w odbiorze, to sporo literówek (czytałem e-booka, ale słyszałem że wersji papierowej jest tak samo). Nie należy winić jednak za to samej autorki, winę ponosi w każdym przypadku wydawca.
  Zaplanowałem sobie już kolejne spotkanie z tą autorką i wiem, że następnym razem, mam nadzieję na dobrą rozrywkę przy lekturze "Wrocławskiej Madonny".

Warto zerknąć