ebook Drugi dziennik
3.54 / 5.00 (liczba ocen: 412)

Drugi dziennik
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 24.22
29.90 złpremium: 17.94 zł Lub 17.94 zł
24.30 zł Lub 21.87 zł
29.90 zł
29.90 zł Lub 26.91 zł
24.22 zł
24.29 zł
24.91 zł
25.42 zł
27.00 zł
29.90 zł
30.99 zł
Inne proponowane

Nowa książka Jerzego Pilcha w Wydawnictwie Literackim

Kiedy w czerwcu 2012 roku Jerzy Pilch zaczyna pisać drugi tom dziennika, Polska wylega na stadiony i w nieznośnym upale przeżywa rytualne porażki drużyny narodowej. Pisarz, wytrawny filozof polskiej piłki nożnej, przybiera tymczasem bardziej osobisty ton: odwraca się od telebimów na sąsiednim placu Defilad i w mieszkaniu na Hożej konfrontuje się ze wzmożeniem rzeczy ostatecznych. Kobiety odchodzą w siną dal – demony podchodzą ze wszystkich stron. Rzadsze stają się wizyty w realnej Wiśle – imaginacyjnej prawie nie opuszcza.

Otwarcie pisze o tęsknocie za zdrowiem, o uldze porannych przebudzeń, szansach na życie wieczne.  Bablu, Cioranie, Dostojewskim. Obok osobistych przemyśleń nie brak tu anegdot i nawiązywań do bieżących wydarzeń. Typowe dla autora dystans i ironia, połączone z przeczuciem nieuniknionej, ale i na swój sposób wyzwalającej utraty kontroli nad wszystkim, czynią „Drugi dziennik…” frapującą i nieprzewidywalną lekturą. Bo to, co tak naprawdę zostało, to „Bóg i piłka nożna”. Ponad wszystko, „Drugi dziennik…” to prawdziwa rozkosz obcowania z Pilchowską frazą w sensie ścisłym.

Jerzy Pilch (ur. 1952 r. w Wiśle) – pisarz, dramaturg, felietonista. Na jego frazie wychowało się całe pokolenie polskich czytelników.

Był felietonistą „Tygodnika  Powszechnego”, „Polityki”, „Dziennika”, „Przekroju”.

W 1988 roku zadebiutował tomem opowiadań „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”, nagrodzonym Nagrodą Fundacji im. Kościelskich (1989).

Ośmiokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nike.

Cztery jego książki znalazły się w finalne Nike: „Tezy o głupocie, piciu, umieraniu” (1998), „Bezpowrotnie utracona leworęczność” (1999), „Pod Mocnym Aniołem” (2001) i „Moje pierwsze samobójstwo” (2007). Powieść „Pod Mocnym Aniołem” została laureatką tej nagrody. Ostatnio nominację dostał również „Dziennik” – do Nagrody Literackiej Nike za 2013  rok.

Laureat Paszportu Polityki za książkę „Bezpowrotnie utracona leworęczność” (1998).

Dwa razy jego utwory znalazły się na liście stu najlepszych książek w USA wytypowanych przez magazyn „Kirkus Reviews”: „Tysiąc spokojnych miast” (2010) i „Moje pierwsze samobójstwo” (2012).

Powieść „Spis cudzołożnic. Proza podróżna” w 1994 roku doczekała się ekranizacji – autorem scenariusza i odtwórcą głównej roli jest Jerzy Stuhr. Na początku przyszłego roku na ekran trafi również adaptacja „Pod Mocnym Aniołem” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

Jerzy Pilch jest autorem scenariuszy dwóch filmów z serii „Święta polskie”, tj. „Żółty szalik” (2000) w reżyserii Janusza Morgensterna i „Miłość w przejściu podziemnym” (2006) w reżyserii Janusza Majewskiego.

Drugi dziennik od Jerzy Pilch możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Wytłumaczalnych słabości nie ma, jak są wytłumaczalne, nie są słabościami.
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Pilcha czytać potrzeba. Jego drugi dziennik równie dobry jak pierwszy, a może nawet lepszy? Warto odpuścić sobie tych kilka godzin z życia i przeczytać. Polecam.

  • Awatar

    Zbiór felietonów drukowanych w ostatnich latach w "Tygodniku Powszechnym". Nostalgiczna (w Pilchowym tego słowa znaczeniu) podróż do lat dzieciństwa i młodości w Wiśle. Tytuł nieco mylący do nie jest to typowy dziennik nawiązujący do bieżących codziennych zdarzeń. To raczej zapiski refleksji jakie pojawiały się w kolejnych dniach. Refleksji naznaczonych chorobą, piłką nożną i teologią. Nieodłącznymi składnikami prozy Pilcha. POLECAM - 6 gwiazdek !

Warto zerknąć