Fundacja
4.14 / 5.00 (liczba ocen: 310906)

Fundacja
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 21.22
Audiobook - najniższa cena: 22.34
wciąż za drogo?
34.11 złpremium: 18.95 zł Lub 18.95 zł
21.22 zł
29.56 zł Lub 26.60 zł
33.74 zł Lub 30.37 zł
37.90 zł
29.46 zł
29.54 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (7)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Imperium Galaktyczne, walka o władzę i bój o przetrwanie... Powieść, która rozpoczęła monumentalny cykl Asimova – jedno z największych dokonań w historii literatury science fiction.

Po procesie Seldona i wydaleniu Encyklopedystów z Trantora ostoją ludzkiej wiedzy jest Fundacja. Na Peryferiach, podobnie jak w rozpadającym się Imperium, wrze. Dla osamotnionego, pozbawionego bogactw naturalnych Terminusa, siedziby Fundacji, ratunkiem okazują się ludzka mądrość, inteligencja i przedsiębiorczość, nie zaś skarbnica wiedzy - monumentalna Encyklopedia Galaktyczna. W obliczu zagrożenia ze strony Czterech Królestw do władzy dochodzą, po walce z opozycją, wybitne osobowości i godni następcy Hariego Seldona: Salvor Hardin i Hober Mallow. Terminus, świadomy swych niedostatków, ale i mocnych stron, rozpoczyna bój o przetrwanie, a następnie ekspansję...

Dom Wydawniczy REBIS wydał cykl „Fundacja” oraz cykl „Roboty”. Na podstawie Fundacji powstał wysokobudżetowy serial Apple TV+.

O e-booku Fundacja blogerzy napisali: 

Fundacja to nie tylko klasyczna powieść science-fiction, ale także jedna z najważniejszych książek tego gatunku. Asimov umiejętnie tworzy postaci i fabułę, która wciąga czytelnika na długo. Polecam tę książkę wszystkim miłośnikom science-fiction oraz tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym gatunkiem. -  Autorski przewodnik kulturalny

Fundacja od Isaac Asimov możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Każdy dogmat oparty pierwotnie na wierze i emocjach jest bardzo niebezpieczną bronią, gdyż nie można mieć pewności, że nie obróci się kiedyś przeciw temu, kto go pierwszy użył.
Powieść Fundacja autorstwa Isaaca Asimova jest częścią cyklu o tym samym tytule. Chronologicznie jest szóstym tomem. Jednak to od tej powieści w roku 1951 rozpoczęła się historia, która opowiada o przyszłości galaktyki. Część kolejnych powieści dopisał sam autor, a część inni pisarze w późniejszych latach. Dziś zapewne porównywano by Fundację do epopei Gwiezdnych wojen, ale kolejność była odwrotna. Hari Seldon nie jest głównym bohaterem powieści, choć stanowi osnowę całej fabuły. To genialny matematyk i naukowiec, który opracował teorię psychohistorii, umożliwiającą przewidywanie przyszłych wydarzeń na podstawie zachowania mas ludzkich. Dzięki tej teorii, Seldon stworzył plan, który ma uratować ludzkość przed upadkiem cywilizacji.

Asimov opisuje rozwój Fundacji i jej oddziaływanie na całą galaktykę, w której przeżywane są liczne konflikty, a polityczne intrygi są na porządku dziennym. Fabuła jest intrygująca, a postaci są dobrze zarysowane i realistyczne. Autor umiejętnie tworzy atmosferę zagrożenia, co skutecznie trzyma w napięciu. Ponieważ całość fabuły obejmuje setki lat, nie znajdziemy w książce jednego tylko bohatera. Za to widzimy w jaki sposób kolejne pokolenia żyjące na Terminusie, planecie rządzonej przez tytułową Fundację, rozbrajają kolejne kryzysy cywilizacyjne.

Podsumowując, Fundacja to nie tylko klasyczna powieść science-fiction, ale także jedna z najważniejszych książek tego gatunku. Asimov umiejętnie tworzy postaci i fabułę, która wciąga czytelnika na długo. Polecam tę książkę wszystkim miłośnikom science-fiction oraz tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym gatunkiem. Warto dodać, że ta powieść dała autorowi pozycję jednego z wielkiej trójki autorów powieści fantastycznych. Dla porządku wymieńmy dwóch pozostałych, to Arthur C. Clarke i Robert A. Heinlein.

Fundacja to fascynujący cykl przygód, które wciągają czytelnika od pierwszej strony. Z drugiej strony, analizując fabułę, można dostrzec, że koncepcja psychohistorii, jest pewnego rodzaju polemiką z antyczną filozofią fatum. Gdy spojrzymy na rzeczywistość oczyma Hariego Seldona, dojrzymy to, czego większość nie chce zobaczyć.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Autorski przewodnik kulturalny
Napisana w 1951 roku Fundacja Isaaca Asimova to absolutna klasyka science fiction, a ja zdecydowałam się po nią sięgnąć również po to, by mieć porównanie oryginalnego tekstu z serialem, który miał premierę 24 września 2021 roku. Powieść mimo pewnych wad zrobiła na mnie zdecydowanie lepsze wrażenie niż serial, a poniżej opisuję moje refleksje z lektury.

W pierwszym tomie słynnego cyklu mamy okazję przyjrzeć się okolicznościom założenia tytułowej Fundacji oraz jej twórcy, czyli profesorowi psychohistorii Hariemu Seldonowi. Ponieważ dziedzina nauki, którą się zajmuje, potrafi przewidzieć przyszłość cywilizacji, a wszystko wskazuje na upadek obecnego Imperium i nadzwyczaj długi okres degradacji ludzkości, mężczyzna postanawia wpłynąć na skrócenie wieków ciemnych poprzez zachowanie dotychczasowej wiedzy. I tak za swoje poglądy, wraz z licznymi współpracownikami zostaje skazany na wysłanie na peryferia galaktyki, na pozbawioną surowców naturalnych planetę Terminus. Jak się wkrótce okazuje, za Fundacją kryje się jednak znacznie więcej, niż ktokolwiek ośmielał się przypuszczać, o czym będą miały okazję przekonać się dopiero kolejne pokolenia.

Mimo iż książka ma jedynie dwieście cztery strony, akcja obejmuje prawie dwieście lat, a do to tego cała opowieść ma dość nietypową formę. Składa się w dużym stopniu z niejednokrotnie błyskotliwych dialogów, a istotne informacje wprowadzane są w formie cytatów z Encyklopedii Galaktycznej (nad którą oficjalnie pracowała Fundacja). Pewnym wyzwaniem dla czytelników może być też fakt, że oprócz kilkudziesięcioletnich przesunięć pomiędzy poszczególnymi rozdziałami, wprowadzają one zazwyczaj nowy zestaw bohaterów. Fabularnie jest to uzasadnione tym, że Hari Seldon przewiedział pewne oddalone od siebie w czasie kryzysy i to właśnie im mamy okazję się przyglądać. Najbardziej interesującą cechą tej powieści jest właśnie ich różnorodność oraz rozwiązywanie, muszę tu przyznać autorowi, że potrafi poprowadzić piekielnie wciągające intrygi. Ciekawił mnie też jego sposób na przedstawienie etapów rozwoju cywilizacji i stosunek bardziej barbarzyńskich kultur do takiej, która oparta jest na zaawansowanej nauce. Myślę, że miłośnicy fantastyki socjologicznej mogą odczuć sporą satysfakcję z lektury.

Minusem tej powieści są natomiast postaci – występują tu bowiem sami pozbawieni głębi psychologicznej mężczyźni, którzy w zasadzie nie różnią się od siebie charakterem, a co najwyżej poglądami. W tym tomie pojawia się zaledwie jedna drugoplanowa bohaterka – żona komodora z Republiki Korelii i w dodatku jest straszną zołzą. Przewijanie czasu i niestereotypowa forma narracji zapewne również nie wszystkim przypadną do gustu. Z perspektywy człowieka z XXI wieku śmieszyć mogą też występujące tu technologie – encyklopedia będzie drukowana na papierze, nadal czyta się takowe gazety, a najnowocześniejsza energia to ta atomowa, która po zminiaturyzowaniu napędza np. maszynki do golenia czy nietępiące się noże. Bez trudu można też dostrzec system wartości z lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia: kobiety mają za zadanie siedzieć w domu i być gospodyniami, handlarze Fundacji przypominają natomiast zwykłych domokrążców z tamtych czasów. (Nie zdziwiło mnie więc, że serial starał się te aspekty zmienić i uwspółcześnić, ale w mojej opinii nie wyszło to zbyt logicznie).

Mimo tych zgrzytów uważam, że zdecydowanie warto sięgnąć po Fundację Isaaca Asimova, by zapoznać się z intrygującą wizją upadku cywilizacji i etapami jej odbudowy. Zawarta tu spora dawka fantastyki socjologicznej z pewnością wyjdzie Wam na zdrowie!

Ocena: 4+/6 czytaj więcej
©Głodna Wyobraźnia
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Klasyka SF. Książka napisana w 1951 roku, a czyta się ją doskonale, tylko nieliczne fragmenty zramolały, a to wyczyn niemały w fantastyce naukowej. Hari Seldon opracowuje podstawy psychohistorii (statystyka + prawdopodobieństwo + elementy psychologii) dzięki której opracowuje plan "ucywilizowania" wszechświata po upadku pierwszego imperium galaktycznego, którym jego zdaniem jest powstanie drugiego imperium galaktycznego. W tym celu zakłada dwie Fundacje które mają misję tak pokierować losami świata aby okres upadku był jak najkrótszy.

  • Awatar

    Rewelacyjna książka mistrza SF. Główny bohater opracowuje metodę matematyczną pozwalającą przewidywać zachowania ludzi. Działa to co prawda tylko w skali planety, ale i tak wystarcza to by przewidzieć upadek galaktycznego imperium i spróbować zapobiec katastrofie.

Warto zerknąć