Traktat o łuskaniu fasoli
4.09 / 5.00 (liczba ocen: 4976)

Traktat o łuskaniu fasoli

Wydawca:  Wydawnictwo Znak
Kategoria:  /
Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail damy Ci znać,
kiedy oferta będzie dostępna.
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Inne proponowane
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Wielka powieść Wiesława Myśliwskiego.

Narrator w monologu skierowanym do tajemniczego przybysza dokonuje bilansu całego życia. W jakim stopniu sam wpłynął na swój los, a jak bardzo ukształtowały go traumatyczne doznania z dzieciństwa i zakręty polskiej historii? Powieść Myśliwskiego to swoista medytacja nad rolą przeznaczenia i przypadku w ludzkim życiu. Piękna, mądra książka, do której chce się powracać.

Nagroda Literacka NIKE 2007.

Nagroda Literacka Gdynia 2007.

Książka roku 2006 „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”.

Traktat o łuskaniu fasoli od Wiesław Myśliwski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
... jeszcze tylko na pocztówkach świat jest taki, jaki by się chciało, żeby był. Dlatego wysyłamy je sobie.
Zdarzają się, nie powiem, małżeństwa do śmierci. Ale to już zabytki. Niedługo będzie się do takich wycieczki prowadzić, jak do zamków, katedr, muzeów.
Są takie oczy, nie pozna pan po nich, że płakały. Wystarczy je otrzeć. A są takie, że płacz długo w nich stoi, nawet gdy dawno płakały.
... czymże jest pamięć, jeśli nie udawaniem, że pamięta się.
Człowiek nie ucieknie od tego, że słyszy. Nie ucieknie, że widzi. Choćby nie chciał słyszeć, widzieć. Samo mu w uszy, w oczy wchodzi.
Kiedy ludzi może coś podzielić, zawsze się podzielą. I to nie tylko według rzeki.
Każdy żyje za siebie i każde życie jest osobną historią
Ból innych nieraz gorzej boli niż własny
Wolność, już w samym słowie, można powiedzieć, kryje się jej zaprzeczenie. Podobnie jak w najpiękniejszym złudzeniu tli się rozpacz. Bo jeśli rozumieć to jako wolność od wszystkim przymusów, to również od siebie. Przecież człowiek sam dla siebie jest najbardziej dokuczliwym przymusem. Często trudnym do zniesienia. I niektórzy nie są w stanie siebie znieść.(…)
Kierują nami złudzenia, powodują nami złudzenia. Złudzenia nas pchają, wstrzymują, wyznaczają nam cele. Rodzimy się ze złudzeń i śmierć też jest tylko przejściem z jednego złudzenia w inne.
Prawdziwa miłość jest raną. I tylko tak ją można odnaleźć w sobie, gdy czyjś ból boli człowieka jako jego ból.
Książki to także świat, i to świat, który człowiek sobie wybiera, a nie na który przychodzi.
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    "Traktat o łuskaniu fasoli" to moja pierwsza pozycja W. Myśliwskiego. Na pewno nie jest to książka akcji, w zasadzie można powiedzieć, że cała akcja dzieje się w jednym miejscu. Teraz czytam "Kamień na kamieniu" i mam wrażenie, że z książek Myśliwskiego wyłuskuje się
    złote myśli jak tytułową fasolę z "Traktatu...". Te książki się po prostu kontempluje, a nie tylko czyta. Kto odnajduje się w takim rodzaju literatury, nie będzie rozczarowany.

Warto zerknąć