ebook Odruchy mądrości Komentarze do poematu DEZYDERATA Maxa Ehrmanna
0 / 5.00 (liczba ocen: 0)

Odruchy mądrości Komentarze do poematu DEZYDERATA Maxa Ehrmanna

Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail damy Ci znać,
kiedy oferta będzie dostępna.
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Inne proponowane
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Wstęp


Gdy jakiś czas temu Alosza Awdiejew zaproponował redakcji „Charakterów” cykl tekstów-komentarzy do poematu Dezyderata, od razu poczułem, że mój Przyjaciel potrafi to zrobić jak nikt na świecie. Całe jego życie – i w Rosji, i w Polsce – wyposażyło go w mądrość życiową, której może mu pozazdrościć zdecydowana większość znanych mi ludzi. Jedno tylko budziło moją niepewność – która część natury Aloszy weźmie w tych tekstach górę: językoznawca na chłodno analizujący zawiłości stylistyczne poematu?

Czy artysta kabaretowy, pełen ironii i humoru? A może górą będzie ten Alosza, którego najbardziej kocham: przenikliwy obserwator, ale pełen życzliwości i zrozumienia dla ludzi? Ku mojemu zaskoczeniu – i szczęściu – Alosza jak zwykle znalazł złoty środek. W krótkich tekstach zebranych w tej książeczce znajdą Państwo wszystko to, co w Aloszy najlepsze: mądrość i ironię, humor i życzliwość, przenikliwość i ciepło.
Dlatego z czystym sercem polecam Państwu lekturę tego zbioru i zachęcam do chwili refleksji. Na pewno odkryją Państwo w Dezyderatach treści, o jakich się Państwu nie śniło. A może w trakcie lektury błyśnie nagle coś, o czym pojęcia nie miał nawet sam Alosza? Kto wie!
Bogdan Białek

O książce


Rok 1692, kościół pod wezwaniem św. Pawła w Baltimore: odnaleziony zostaje tekst zatytułowany Dezyderata – pełen mądrości i wskazówek, jak dobrze i godnie przeżyć swoje życie. Autor jest nieznany, więc może pochodzi nie z tego świata? To jednak tylko piękna legenda. W rzeczywistości tekst powstał w 1927 roku, a jego autorem jest Max Ehrmann, amerykański prawnik, filozof i pisarz. Przez wiele lat poemat przeleżał w jego papierach. Dopiero w 1948 roku, krótko po śmierci Ehrmanna, jego żona opublikowała poemat w niewielkim tomie poezji zmarłego. Dwa lata później utwór umieścił w gazetce parafialnej proboszcz parafii św. Pawła w… Baltimore. Od tego czasu poemat Ehrmanna zyskał niezwykłą popularność na całym świecie. W Polsce stał się znany za sprawą śpiewanej wersji, wykonywanej przez „Piwnicę pod Baranami”.

Odruchy mądrości Komentarze do poematu DEZYDERATA Maxa Ehrmanna od Aleksy Awdiejew możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć