ebook Czas Żniw
3.78 / 5.00 (liczba ocen: 34585)

Czas Żniw
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Wydawca:  Wydawnictwo SQN
Kategoria:  / /
E-book - polecana oferta: 21.83
Audiobook - najniższa cena: 31.82
wciąż za drogo?
27.81 złpremium: 14.95 zł Lub 14.95 zł
21.83 zł
39.99 zł
20.94 zł
25.42 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)
Inne proponowane

Piorunujący debiut literacki! Samantha Shannon uchyla przed czytelnikami okno do przyszłości, poraża dojrzałością, rozmachem wizji, bogactwem detali i pozostawia w niecierpliwym oczekiwaniu na więcej.

Rok 2059. Dziewiętnastoletnia Paige Mahoney pracuje w kryminalnym podziemiu Sajonu Londyn. Jej szefem jest Jaxon Hall, na którego zlecenie pozyskuje informacje, włamując się do ludzkich umysłów. Paige jest śniącym wędrowcem i w świecie, w którym przyszło jej żyć, zdradą jest już sam fakt, że oddycha.
Pewnego dnia Paige wpada w pułapkę. Na skutek fatalnego splotu okoliczności zostaje przetransportowana do Oksfordu – tajemniczej kolonii karnej, której istnienie od dwustu lat utrzymywane jest w sekrecie. Kontrolę nad nią sprawuje potężna, pochodząca z innego świata rasa Refaitów. Paige trafia pod protektorat tajemniczego Naczelnika – staje się on jej panem i trenerem, a zarazem jej naturalnym wrogiem. Jeśli Paige chce odzyskać wolność, musi poddać się zasadom panującym w miejscu, w którym została przeznaczona na śmierć.
„Czas Żniw” jest historią wyjątkową i początkiem siedmiotomowego cyklu. Samantha Shannon to młoda pisarka o ogromnych ambicjach i imponującej wyobraźni, która w swej debiutanckiej powieści stworzyła niezwykle sugestywną i inteligentnie skonstruowaną wizję świata.

„Ludzkość staje w obliczu inwazji obcej rasy – nie z kosmosu, lecz z Zaświatów. Powieść Shannon to odważny debiut, imponujący staranną konstrukcją świata”.

Jerzy Rzymowski, redaktor naczelny „Nowej Fantastyki”

 

„Porywająca książka. Samantha Shannon stworzyła niezwykle bogaty świat, wypełniony cudami. I grozą”.

Łukasz Orbitowski

Czas Żniw od Samantha Shannon możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Czasami zdarza się tak, że sięgam po książkę, po której spodziewam się czegoś innego, niż w rezultacie otrzymuję. Dobrze już wiecie, że nie jestem wielką fanką fantastyki, ale coraz częściej po nią sięgam, z czego jestem bardzo zadowolona. Staram się jednak unikać takich gatunków, jak science-fiction, czy dystopie. Nie przemawiają one do mnie, więc swój czas wolę poświęcać przyjemniejszym lekturom. Kiedy zaczęłam czytać Czas żniw bardzo się zdziwiłam, ponieważ dopiero wtedy spostrzegłam, że przyjdzie mi się zmierzyć również z nielubianymi gatunkami. Jak więc odebrałam debiutancką powieść młodziutkiej autorki, która przy okazji jest pierwszym tomem bardzo obszernego cyklu? Czy dam szansę kolejnym częściom?

Rok 2059. Dziewiętnastoletnia Paige Mahoney pracuje w kryminalnym podziemiu Sajonu Londyn. Jej szefem jest Jaxon Hall, na którego zlecenie pozyskuje informacje, włamując się do ludzkich umysłów. Paige jest sennym wędrowcem i w świecie, w którym przyszło jej żyć, zdradą jest już sam fakt, że oddycha.
Pewnego dnia jej życie zmienia się na zawsze. Na skutek fatalnego splotu okoliczności zostaje przetransportowana do Oksfordu - tajemniczej kolonii karnej, której istnienie od dwustu lat utrzymywane jest w tajemnicy. Kontrolę nad nią sprawuje potężna, pochodząca z innego świata rasa Refaitów. Paige trafia pod protektorat tajemniczego Naczelnika - staje się on jej panem i trenerem, jej naturalnym wrogiem. Jeśli Paige chce odzyskać wolność, musi poddać się zasadom panującym w miejscu, w którym została przeznaczona na śmierć.

Czas żniw nie jest książką, o której nie miałam pojęcia. Wiedziałam o jej istnieniu oraz o tym, że mają być kolejne części. Nie zdawałam sobie jednak sprawy, że ma być ich łącznie aż siedem! Nie wiedziałam również, że autorka miała zaledwie dwadzieścia dwa lata, kiedy powieść ujrzała światło dzienne. To zadziwiające, że tak młode osoby potrafią mieć tak rozwiniętą wyobraźnię oraz tak fantastyczny styl i lekkie pióro. Zaczynam chwalić tę książkę? Faktycznie!

Jak możecie się domyślać, byłam bardzo sceptycznie nastawiona, kiedy okazało się, że oprócz fantastyki dostanę również te zdecydowanie mniej lubiane gatunki. Mówiąc wprost - miałam ochotę od razu odłożyć tę książkę i zrezygnować z jej czytania. Popełniłabym wielki błąd, gdyż historia w niej zawarta jest rewelacyjna. Przede wszystkim Czas żniw jest książką szalenie oryginalną. To nieszablonowa i nietuzinkowa historia, która zachwyci każdego. Nie jest to jednak lektura prosta i banalna. Aby ją zrozumieć należy się dokładnie i na spokojnie w nią wczytać. Na początku autorka zasypuje czytelników masą wydarzeń, które dopiero po pewnym czasie nabierają sensu i znaczenia. Z całą pewnością będzie to idealna podróż dla wymagających czytelników, jednak i tacy laicy jak ja świetnie się w niej odnajdą.

Samantha Shannon wykazała się znakomitą umiejętnością łączenia faktów z wybujałą wyobraźnią oraz niesamowicie lekkim piórem i plastycznym językiem. Stworzyła fantastycznych bohaterów i cały otaczający ich świat, którego cechy tak bardzo widoczne są w naszym życiu. Na kartach powieści autorka porusza wiele różnych wątków, które idealne się mieszają, tworząc spójną całość. Również tutaj odnajdziemy okrutny obraz tortur, życia w niewoli, krzywdzenia ludzi i wykorzystywania ich do własnych celów. Po raz kolejny spotykamy się z sytuacjami, w których szansę na przeżycie mają tylko najsilniejsi.

Z czystym sumieniem mogę przyznać, że pisarka postarała się o wielowątkową powieść wzbogaconą szeregiem akcji i zwrotów, które nadają niezwykle szybkie tempo całej historii. Przez tekst mknie się z prędkością światła, a po skończonej lekturze ma się tylko ochotę na więcej i więcej. Całe szczęście, że kolejne dwa tomy już znalazły się na polskim rynku wydawniczym. Długo jednak przyjdzie mi czekać, na zakończenie serii, która jak już wspomniałam ma się zamknąć w siedmiu tomach.

Czas żniw to książka, która usatysfakcjonuje każdego: wymagającego znawcę gatunków (fantastyka, science-fiction, dystopia) oraz laika, takiego jak ja. To powieść, która dostarcza emocji, niesamowitych zwrotów akcji i napięcia, które trwa niemalże do ostatniej strony. Autorka stworzyła niesamowitą historię, której dalszą część będzie pragnął poznać każdy. Polecam gorąco!

Ocena: 6/6
©Kraina Książką Zwana
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Dziś juz chyba dość trudno trafić na pozycje nietuzinkowa, ze świeżym pomysłem - a ta książka ma obydwie te rzeczy. Autorka stworzyła kompletny, plastyczny świat, który ożywa nam w głowie. A wszystko to opisane lekkim, przyjemnym piórem.
  Nieco irytuje ogromna ilość dziwnego nazewnictwa, sporo słowotwórstwa - ale fabuła jest na tyle ciekawa, ze w pewnym momencie przestaje to przeszkadzać.

 • Awatar

  bardzo dobra

 • Awatar

  Przeczytałem opis - fajna SF z niedalekiej przyszłości. Kupiłem. Otworzyłem - łeee, parapsychologiczna SF, nie moje klimaty. Ale jakoś nie mogłem przestać czytać najpierw pierwszej strony, potem kolejnej i następnej... I... Zaraz, to już koniec? A co dalej? Mogę powiedzieć tylko: zaskoczenie półrocza. Książka czyta się niesamowicie przyjemnie i nawet całe spektrum nowego słownictwa w tym nie przeszkadza. Świetny kawał literatury.

Warto zerknąć