ebook Ja, robot
4.18 / 5.00 (liczba ocen: 211164)

Ja, robot
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 27.29
Audiobook - najniższa cena: 24.78
wciąż za drogo?
35.25 złpremium: 22.74 zł Lub 22.74 zł
29.56 zł Lub 26.60 zł
37.91 zł Lub 34.12 zł
27.29 zł 20% rabatu
29.54 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Inne proponowane

Ponadczasowa kolekcja absolutnie klasycznych opowieści sf napisanych przez mistrza gatunku. W ich centrum znajdują się roboty związane Trzema Prawami Robotyki, w myśl których nie mogą wyrządzić krzywdy człowiekowi, muszą słuchać wydawanych przez ludzi poleceń i starać się zachować własne istnienie. W dużym stopniu to dzięki maszynom ludzkość wciąż istnieje i zaczyna kolonizować Galaktykę. Ale same roboty przechodzą ewolucję od zaprogramowanych pomocników przez świadomych towarzyszy ludzi do ich – czy im się to podoba czy nie –  przywódców.

To niezwykłe historie robotów popadających w obłęd, miewających zdolności telepatyczne i poczucie humoru, tworzących własnych bogów, i w końcu – świadomych własnej inteligencji i siły – prowokujących najważniejsze pytanie: o istotę człowieczeństwa.

Isaac Asimov (1920– 1992) to bodaj najwybitniejszy, najpłodniejszy i najpoczytniejszy autor science fiction wszech czasów, siedmiokrotny zdobywca prestiżowej nagrody Hugo. Zasłynął głównie epokowym cyklem „Fundacja”, sagą o Imperium Galaktycznym, które –  choć wydaje się wieczne - chyli się ku upadkowi. Dom Wydawniczy REBIS opublikował siedmiotomowy cykl „Fundacja” Asimova oraz trzy uzupełniające go tomy autorstwa Gregory'ego Benforda, Grega Beara i Davida Brina, a ponadto cykl „Roboty”, zbiór opowiadań Złoto i magia i tom esejów Magia i złoto.

Ja, robot od Isaac Asimov możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Tak naprawdę Ja, robot jest na swój sposób zbiorem różnych opowiadań czy historii, które mimo wszystko wydają się mieć wspólny wydźwięk. Roboty posiadające sztuczną inteligencję zaczynają popadać w obłęd, stają się świadome własnej siły i mądrości, co zaczyna zagrażać ludziom. Zdecydowanie mogę uznać moje pierwsze spotkanie z Asimovem za bardzo udane. Była to bardzo przyjemna opowieść, której nie brakuje świetnego klimatu, dobrej fabuły czy ciekawych bohaterów. Poza tym, że jest to po prostu dobra powieść fantastyczna, to mimo wszystko skłania do refleksji i daje do myślenia.

Cała recenzja na blogu: Ja, robot

Ocena: 5/6
©BookeaterReality
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Fanem Asimova zostałem po lekturze Fundacji. Niestety muszę stwierdzić, że opowiadania o robotach to nie moja bajka. Podczas lektury czuć, że całość nieco trąci myszką. W tej tematyce zdecydowanie bardziej udanym dziełem jest chociażby "Pozytronowy detektyw".

  • Awatar

    Dość filozoficzne podejście do kwestii robotów i sztucznej inteligencji. Momentami zabawne, momentami nieco straszne opowiadania o świecie, w którym roboty żyją obok nas i niekiedy są bardziej ludzkie od samych ludzi, którzy nałożyli im kaganiec praw robotyki. Ta lektura to czysta przyjemność.

Warto zerknąć