ebook Igły: Polskie agentki które zmieniły historię
3.69 / 5.00 (liczba ocen: 486)

Igły: Polskie agentki które zmieniły historię
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 21.70
wciąż za drogo?
21.70 zł
Inne proponowane

Piękne, inteligentne i zabójczo skuteczne.

Halina Szwarc dostarcza aliantom informacje prosto ze sztabu generalnego Wehrmachtu.

Elżbieta Zawacka jest jedyną kobietą wśród cichociemnych.

Krystyna Skarbek, wykazując się brawurą, odbija pojmanych agentów i zyskuje miano ulubionej agentki Churchilla.

Władysława Macieszyna udaremnia niemiecki plan zniszczenia Londynu.

Walczyły nie tylko z bronią w ręku, ale poprzez zdobywanie i przekazywanie informacji, od których zależały losy wojny i życie milionów niewinnych ludzi. Agentki, Polki od urodzenia i kobiety, dla których Polska stała się nową ojczyzną.

Arystokratki, żony dyplomatów, feministki i troskliwe panie domu. Femmes fatalesi niewinne nastolatki. Kobiety kochające ojczyznę albo zakochane w walczących za nią mężczyznach. Szpiegowały, aby uratować to, co dla nich najważniejsze. Ojczyznę, ukochanego albo własne rodziny. Nie wahały się, nie chciały być bezczynne. Swoją działalność niejednokrotnie przypłaciły życiem. A jeśli przetrwały – historia skazała je na zapomnienie.

Igły: Polskie agentki które zmieniły historię od Marek Łuszczyna możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Przeszłość nie wnosi nic nowego, więc po cóż do niej wracać?
[...]

Ten obszerny wstęp nie jest bez znaczenia dla istoty tworzenia i analizowania drugiego dzieła mającego ścisły związek z książką Łukasza Modelskiego. Dobrze się stało, że dostała nowe życie, nowe wydanie, bo jej pierwsze wydanie z 2013 roku zupełnie przeszło bez echa. Również dla mnie, osoby, która lubi i ceni literaturę okresu okupacji i II wojny światowej. Igły pióra Marka Łuszczyny są doskonałym dopełnieniem tego, o czym wspominałem powyżej we wstępie.

W kilku opiniach książce zarzucono chaos w sposobie narracji i opowieści, w toku tworzenia i pisania, co sprawiło, że pojawili się czytelnicy, którzy nie potrafili się odnaleźć w tym wszystkim, o czym na kartach swej książki opowiada autor. Śmiem twierdzić, że nie wykazali się odrobiną wysiłku, zaangażowania w lekturę, odkrywania pasjonujących i dramatycznych losów tych dziewczyn i kobiet, które niejednokrotnie swoim działaniem i postępowaniem odmieniły oblicze tej ziemi. Ich odważne posunięcia, śmiałe zagrania, zadania, których się podjęły miały istotny wpływ na działania wojenne, określone kampanie, wreszcie operacje, które uchroniły od śmierci tysiące ludzi, zarówno żołnierzy, jak też cywili. Często za cenę koszmarnych tortur i w konsekwencji śmierci, czasem też życiu w nędzy i zapomnieniu.

Rozdział pierwszy i ostatni, generał brygady Elżbieta Zawacka, „Zo” i Krystyna Skarbek. Dwie kobiety, dwa nazwiska, które szerszej grupie odbiorców są bez wątpienia znane. To, jak alfa i omega, początek i koniec życia okupacyjnego. I o ile o jedynym cichociemnym skoczku wśród Polaków i ulubionej agentce Churchilla mówić więcej w tym miejscu nie trzeba, to bez wątpienia pozostałe osiem rysów biograficznych jest równie pasjonujących, dramatycznych, dających do myślenia i budzących szacunek. (…)

Cała recenzja na blogu: Igły: Polskie agentki które zmieniły historię

Ocena: 6/6
©Żółta karteczka
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Świetna książka traktująca o agentkach polskiego pochodzenia w wywiadzie. Książka napisana w niesamowicie żywy sposób, tak jak powinno się opowiadać historię! Polecam wszystkim którzy lubią ciekawostki historyczne, kryminały i biografie :)

  • Awatar

    Kolejna pozycja, która pokazuje, że książki historyczne nie są jedynie opasłymi tomiszczami, zawierającymi spis ważnych dat i wydarzeń. "Igły" są napisaną w przystępny dla laika sposób książka, którą momentami odebrać można jako elektryzującą powieść - thriller. To zarazem smutna pozycja, pokazuje bowiem, że te wspaniałe kobiety, o których opowiada, na wiele lat zostały zapomniane, napiętnowane i opluwane. Ich heroiczne czyny nie przyczyniły się do tego, że błyszczały na piedestale. Władze PRL-u rozprawiły się z niektórymi z nich jak z najgorszymi mordercami i bandytami. Sami mocodawcy, czyli wywiad brytyjski także wielokrotnie postępował wobec nich podle i bez honoru. Najlepszym tego przykładem będzie ten fragment:
    " ...- Moja ulubiona agentka - powiedział o niej w 1945 roku Winston Churchill. Uścisnał dłoń podczas uroczystego spotkania, przypiął medal i dodał, że wie o jej misjach i w jego odczuciu są one po prostu fan-tas-ty-czne. Po spotkaniu odbył się godzinny koktajl z premierem. Później działalność Krystyny Skarbek jako Christine Granville pseudonim Pauline została oficjalnie zamknięta. Była agentka wywiadu brytyjskiego otrzymała sto funtów odprawy. To maksymalna kwota dla cudzoziemców, równowartość dzisiejszych pięciuset funtów. Podanie o przyznanie brytyjskiego obywatelstwa zostało odrzucone. Bez uzasadnień. Powrót do komunistycznej Polski nie wchodził w grę. Jako cudzoziemka mogła liczyć wyłącznie na źle płatne zajęcia..."
    Wykorzystane do granic możliwości a potem wyrzucone na śmietnik historii.

Warto zerknąć