ebook O fotografii
3.91 / 5.00 (liczba ocen: 443)

O fotografii
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 29.83
wciąż za drogo?
36.27 złpremium: 23.40 zł Lub 23.40 zł
29.83 zł Lub 26.85 zł
39.00 zł
39.00 zł Lub 35.10 zł
40.00 zł
30.33 zł
30.85 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

 Książka, od której powinny zaczynać się wszystkie dyskusje o fotografii – jej istocie, wpływie na nasze postrzeganie świata, relacji między artystą a patrzącym.

Najważniejsza w historii książka poświęcona 
fotografii. Wybitna amerykańska intelektualistka bada znaczenie i funkcję fotografii we współczesnym świecie. Czym w swej istocie jest fotografia? Jakie są jej związki z malarstwem i sztuką? Jak zjawisko fotografii zmieniło nasz sposób
 postrzegania świata? W jakim stopniu fotografia interpretuje rzeczywistość? Jaka jest relacja między fotografem i obiektem oraz między zdjęciem a patrzącym? Na czym polega współczesny heroizm widzenia? Z jakich powodów sięgamy po aparat fotograficzny? Dlaczego skłonni 
jesteśmy przechowywać zdjęcia bliskich nam osób?
Autorka analizuje prace wybitnych fotografów, przytacza teksty pisarzy i filozofów, ale pisze również o fotografowaniu jako części codziennego życia, swoistym społecznym rytuale,
 starając się zrozumieć jego funkcję i sens. Głośna książka Susan Sontag to nie tylko zbiór błyskotliwych esejów o fotografii, lecz też pasjonująca, wnikliwa analiza współczesnego świata. Bo przecież, jak sama pisze, „zbierać fotografie to zbierać świat”.

„Niezwykle ważna i oryginalna książka. Wszystkie przyszłe dyskusje na temat roli fotografii będą musiały zaczynać się od niej”.

John Berger

O fotografii od Susan Sontag możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Aparat zamienia każdego człowieka w turystę wędrującego po rzeczywistości innych ludzi.więc
Fotografia to cieniutka warstwa przestrzeni i czasu.
Kiedy boimy się, strzelamy. Kiedy czujemy nostalgię, robimy zdjęcia.
Od napisania cytowanych słów minęły bez mała prawie cztery dekady, jakże wiele się w tym czasie zmieniło, jak mocno zmieniła się również nasza świadomość postrzegania świata i wszystkiego, co nas otacza. Artystyczna wizja kreowania rzeczywistości, której początek datowany jest na 1839 rok została zabita przez wszechobecne telefony komórkowe, a także coraz bardziej popularne tablety. Zamiast odbierać i przekazywać dalej emocje wolimy je uwieczniać na wszystkim, co wpadnie w rękę nie zawsze mając świadomość, że później i tak nie będzie nie tylko nic widać, ale tym bardziej oglądać. I przewrotne w tym wszystkim jest ujęcie Placu Św. Piotra dziś i osiem lat wstecz, wtedy dłonie nie były zajęte, teraz blask wszelkiego rodzaju wyświetlaczy był większy, niż światło otaczających plac lamp.

Susan Sontag sprawiła, że sam, jako fotograf zyskałem zupełnie nowe, szersze spojrzenie na otaczającą mnie rzeczywistość. Tutaj nie ma czytania szybkiego kartka za kartką, tutaj pojawia się delektowanie się każdą stroną, każdą myślą, ciągłe rozważanie słuszności tego, co napisała i poruszyła autorka.

Byłoby miło, gdyby każdy, kto choć odrobinę zmierza w stronę fotografii zapoznał się z tą książką, aby nie zasypywały nas kolejne tysiące, setki tysięcy nic nie znaczących obrazów.

Cała recenzja: O fotografii

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Żółta karteczka
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Historia fotografii to za mało powiedziane, to pigułka estetycznego rozwoju fotografii, pod wieloma estetycznymi kątami. Czasami męcząca, ale warta poznania, tak jak postać Sontag. Polecam.

Warto zerknąć