ebook Służące
4.46 / 5.00 (liczba ocen: 1680492)

Służące
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - polecana oferta: 22.62
Audiobook - najniższa cena: 28.60
29.00 złpremium: 17.40 zł Lub 17.40 zł
-21% 22.62 zł Lub 20.36 zł
29.00 zł
29.00 zł Lub 26.10 zł
20.88 zł
24.65 zł
24.65 zł
24.65 zł
25.64 zł
26.10 zł
26.50 zł
29.00 zł
30.00 zł z kodem: 20.00 zł
Inne proponowane

Służące – wspaniała, budzące duże emocje powieść, szturmem zdobyła serca czytelniczek na całym świecie. Pojawiła się w Stanach Zjednoczonych w lutym 2009 roku, a już latem, przez sześć tygodni, niepokonanie triumfowała na pierwszym miejscu listy bestsellerów „New York Timesa”. Łącznie Służące pozostawały w czołówce tej najbardziej poważanej listy ponad 100 tygodni! Do tej pory egzemplarze powieści trafiły do rąk 5 milionów czytelników w 35 krajach.

Powieść koncentruje się relacjach czarnoskórych kobiet służących w domach białych rodzina na południu Stanów Zjednoczonych w latach 60. XX wieku. Jednak pod warstwą tematyki rasistowskiej autorka ukryła pokłady uniwersalnych rozważań nie tylko o istocie człowieczeństwa i tolerancji, lecz przede wszystkim o zmaganiu się ze stereotypami, o przezwyciężaniu strachu, o ograniczeniach, którym wszyscy podlegamy i które pragniemy znieść. I wreszcie o przyjaźni i solidarności, których siła potrafi zdziałać cuda. Służące to świetnie napisana książka o zaskakująco wyzwalającej mocy!

Służące od Kathryn Stockett możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
"Najpierw książka, później film" - chyba każdy zna tą jedyną i słuszną kolejność.
Co jednak, gdy dziwnym trafem obejrzy się ekranizację, a dopiero po jakimś czasie usłyszy o fenomenie książki? Co robić, gdy powieść jest ponoć fenomenalna, ale my znamy już fabułę?
Czytać? Nie czytać? Na przykładzie Służących Kathryn Stockett z pełną odpowiedzialnością powiem: CZYTAĆ!

Lata sześćdziesiąte XX wieku, Jackson w stanie Missisipi. Do rodzinnego domu powraca Eugenia Phelan, bliżej znana jako Skeeter. Pełna ideałów i pasji młoda kobieta planuje zostać dziennikarką, chce pisać o rzeczach ważnych, o tym, co ma znaczenie. O ironio, jedyną posadą, jaką udaje jej się dostać jest kącik porad domowych w miejscowej gazecie. Skeeter nie ma pojęcia o sprzątaniu i prowadzeniu domu, ma za to (a raczej jej rodzice i przyjaciółki) pomoc domową. Krótkie, kradzione rozmowy z Aibileen, służącą jednej z jej przyjaciółek, staną się punktem wyjścia do rozważań nad segregacją rasową, uprzedzeniami i wartością człowieka.
Aby wzniecić ogień, potrzeba tylko iskry. A Skeeter ma ich znacznie więcej.


Służące to jedna z książek, którą zna każdy, mimo że nie każdy ją czytał. To jedna z tych książek, które przy pomocy niezbyt wysublimowanych słów i mało kwiecistych zwrotów poruszają tematy ważne i sprawy, które niektórzy z uporem zamiatają pod dywan. Problem segregacji rasowej, braku szacunku i uprzedmiotowienia drugiego człowieka nie jest i nigdy nie był łatwy, ale klasa i wyczucie, z jakim porusza go Kathrynn Stockett, są godne podziwu. Ta - jakby nie było biała - amerykańska pisarka próbuje wczuć się w sytuację czarnoskórych kobiet z północy i ukazać ich rzeczywistość w kraju i czasach zdominowanych przez biały kolor skóry, w czasach, gdy czarny znaczył "gorszy" i pozbawiano go prawa głosu. Stockett robi to fenomenalnie. Duży plus należy jej się za narrację podzieloną między trzy osoby - Aibileen i Minny, tytułowe służące, a także między Skeeter, powracającą ze studiów panienkę z tak zwanego dobrego domu. Dzięki temu doświadczamy całej masy emocji i zyskujemy pełny ogląd na panującą wówczas sytuację. Sama kreacja bohaterów także zasługuje na uwagę - Stockett serwuje nam pełną galerię różnorodnych postaci. I tak mamy tu nie tylko wyważoną Aibileen, krzykliwą Minny i pełną ideałów Skeeter, ale też lubiącą sprawować kontrolę Hilly, niepotrafiącą podjąć własnej decyzji Elizabeth, różową (dosłownie!) Celię i całą resztę nieco przerysowanych pań domu.
Stockett nie bawi się w półprawdy i ukazuje świat takim, jakim jest. Często niesprawiedliwym, nierzadko nieobiektywnym i zwykle okrutnym. Nie odbiera nam jednak resztek nadziei i udowadnia, że nawet pośród niesprzyjających nam dusz znaleźć można iskierkę dobra. Że nawet z niewielką pomocą można zmienić świat.
A w każdym razie próbować.

Służące to historia, którą trzeba znać. Napisana prostym językiem, pełna emocji, wzruszeń i prawdy. To opowieść o byciu człowiekiem w pełnym znaczeniu tego słowa, o byciu człowiekiem w czasach, które dalekie są od ideału.
To pozycja obowiązkowa w czytelniczym życiu każdego książkoholika.
Jedyne, czego żałuję to fakt, że - póki co - to jedyna książka Kathryn Stockett. Bez wahania bowiem sięgnęłabym po każdą kolejną.

Ocena: 5/6
©Półka na książki
Komentarze dotyczące oferty:
 • Awatar

  "Służące" – wspaniała, budzące duże emocje powieść, szturmem zdobyła serca czytelniczek na całym świecie. Pojawiła się w Stanach Zjednoczonych w lutym 2009 roku, a już latem, przez sześć tygodni, niepokonanie triumfowała na pierwszym miejscu listy bestsellerów „The New York Times”. Łącznie Służące pozostawały w czołówce tej najbardziej poważanej listy ponad 100 tygodni! Do tej pory egzemplarze powieści trafiły do rąk 5 milionów czytelników w 35 krajach.

  Powieść koncentruje się relacjach czarnoskórych kobiet służących w domach białych rodzina na południu Stanów Zjednoczonych w latach 60. XX wieku. Jednak pod warstwą tematyki rasistowskiej autorka ukryła pokłady uniwersalnych rozważań nie tylko o istocie człowieczeństwa i tolerancji, ale przede wszystkim o zmaganiu się ze stereotypami, o przezwyciężaniu strachu, o ograniczeniach, którym wszyscy podlegamy i które pragniemy znieść. I wreszcie o przyjaźni i solidarności, których siła potrafi zdziałać cuda. ."Służące” to świetnie napisana książka o zaskakująco wyzwalającej mocy!
  Książka budzi wiele emocji – od łez do śmiechu, a lekturze towarzyszy wyzwalające uczucie, że jeśli tylko odrzucimy strach, zmiana na lepsze zawsze okazuje się możliwa.
  Bardzo lubię tego typu książki: wielowątkowa, ciekawa, wciągająca fabuła osadzona w malowniczym miasteczku, na tle wydarzeń historycznych. Dla mnie jest to książka przede wszystkim o głupocie i hipokryzji, o uczuciach i o segregacji rasowej. Specjalnie napisałam w tej kolejności. Głupie białe panie domagają się oddzielnych toalet dla swoich pomocy domowych, bo roznoszą wszelkie możliwe choroby a jednocześnie oddają im na wychowanie swoje dzieci. A z drugiej strony zbierają pieniądze dla głodujących dzieci Afryki. Hipokryzja w czystej postaci. Białe panie nie mają czasu dla własnych pociech, bo muszą pojechać na zakupy, do fryzjera, do przyjaciółki lub porozmawiać przez telefon, a dzieci traktują jak piąte koło do wozu i wyręczają się służącymi, do których ich własne dzieci niejednokrotnie po raz pierwszy powiedzą "mamo". Autorka bardzo ładnie oddała i podkreśliła relacje między opiekunkami i dziećmi, między opiekunkami i pracodawczyniami oraz między dziećmi i matkami. To opiekunka uczy dziecka wszystkiego: poczynając od załatwiania potrzeb fizjologicznych, przez naukę liczenia, kończąc na tolerancji i poczuciu własnej wartości. Przygotowuje wychowanka do życia, bo matka ma ciekawsze zajęcia. Do tego sprząta, pierze, gotuje, jednym słowem wyręcza swoją pracodawczynię w prowadzeniu domu. Opiekunka jest niezastąpiona, a jednocześnie otrzymuje za swoją pracę najniższe wynagrodzenie bez ubezpieczenia. W każdej chwili wystawiona jest na szykany i docinki białych może zostać oskarżona o kradzież i zwolniona z dnia na dzień. Służące kochają swoich wychowanków i nienawidzą swoich szefowych. bardzo ciekawie przedstawiono również problem segregacji rasowej. To czarnoskóre uczą białe dzieci, że ludzie bez względu na kolor skóry są tacy sami. Tak samo kochają, cierpią i zasługują na szacunek. Podczas gdy dzieci te od własnych rodziców i nauczycieli dowiadują się, że czarne znaczy gorsze.
  Powieść napisana jest prostym językiem służących, często niedokształconych. Jest to jeszcze jeden element podkreślający, że ani bogactwo, ani wykształcenie, ani pozycja społeczna nie stanowią o wartości człowieka.
  Wcześniej obejrzałam film na podstawie tej powieści i wiem jedno: jeśli film jest na podstawie książki należy najpierw przeczytać książkę, potem obejrzeć film. Ekranizacja pominęła zupełnie niektóre wątki, a inne przekształciła, ale i tak zarówno powieść jak i jej wersja filmowa zasługują na uwagę i uznanie.
  Kiedyś czytałam kryminał autorstwa Johna Grishama pt. "Czas zabijania". Kanwą opowieści jest gwałt dokonany przez dwóch białych pijanych zwyrodnialców na dziesięcioletniej murzyńskiej dziewczynce, którzy na koniec zrzucają ofiarę w przepaść. Ojciec dziecka postanawia sam wymierzyć sprawiedliwość za co trafia przed sąd, jednak proces nie idzie zmierza do sprawiedliwego wyroku, bo mężczyzna jest czarny. W mowie końcowej obrońca, aby zobrazować ogrom okrucieństwa ławie przysięgłych mówi: "Wyobraźcie sobie, że pijani mężczyźni gwałcą, katują i zrzucają w przepaść małą dziewczynkę. I wyobraźcie sobie, że ona jest...biała.
  Kathryn Stockett swoją książką dołożyła jeszcze jedną cegiełkę do tego, aby nikt nigdy nie musiał zastanawiać się nad kolorem skóry żadnego człowieka.
  Wszystkim gorąco polecam tę książkę.

Warto zerknąć