Upiory spacerują nad Wartą
3.66 / 5.00 (liczba ocen: 782)

Upiory spacerują nad Wartą
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 25.73
Audiobook - najniższa cena: 37.43
wciąż za drogo?
30.87 złpremium: 20.58 zł Lub 20.58 zł
25.73 zł Lub 23.16 zł
28.00 zł
34.30 zł
34.30 zł
25.71 zł
27.10 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Lato 1985. Na poznańskim brzegu Warty dwaj wędkarze dokonują makabrycznego odkrycia. Na mieszkańców miasta pada strach. Czyżby w socjalistycznym kraju równości i sprawiedliwości społecznej pojawił się seryjny morderca, potwór rodem z kapitalistycznych horrorów, które na kasetach video zaczynają docierać do PRL coraz szerszym strumieniem? Czy funkcjonariuszom MO uda się ująć psychopatę, zanim obetnie kolejne głowy?

Na brzegu przepływającej przez Poznań Warty dwaj wędkarze dokonują wstrząsającego odkrycia. Wydobywają z wody zwłoki młodej kobiety. Ktoś obciął jej głowę. Kilka godzin później pracownik barki piaskarskiej wyławia z wody foliową reklamówkę. Z przerażeniem odkrywa, że wewnątrz jest głowa kobiety. Szybko okazuje się, że milicja staje przed podwójnym wyzwaniem, bo znaleziona głowa nie pasuje do wyłowionego z rzeki ciała.
Poznańscy milicjanci z wydziału dochodzeniowo śledczego KW MO – porucznik Mirosław Brodziak i chorąży Teofil Olkiewicz wraz z kierującym ekipą śledczą kapitanem Fredem Marcinkowskim – ruszają tropem „łowcy głów”. W śledztwie pomaga im młody i ambitny szeregowy Mariusz Blaszkowski, który w tej sprawie wykaże się nadzwyczajnym milicyjnym instynktem.
A w tle kryminalnej historii świat Peerelu, jak ten z filmów Stanisława Barei – kolejki przed sklepami, śmierdzące bary mleczne dla klasy pracującej, obskurne restauracje dla inteligencji pracującej i nocne lokale z dancingiem dla socjalistycznej elity. To świat ludzi pracy, działaczy partyjnych, milicjantów, esbeków, cinkciarzy i przestępców. Tu wódka leje się strumieniami, a wszystko, co tylko da się załatwić, załatwia się za dolary, których posiadanie jest w Polsce Ludowej, rzecz jasna, całkowicie nielegalne.

Upiory spacerują nad Wartą od Ryszard Ćwirlej możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Upiorne lato

Każda zbrodnia ma motyw, lecz nie zawsze od razu jest on dostrzegany, czasem jednak pozory zwodzą i zaciemniają obraz. Trzeba zbadać wiele śladów by zauważyć te właściwe i odpowiednio je zinterpretować, lecz nie tak łatwo połączyć je w logiczną całość. To, co wydaje się skomplikowane niekiedy ma dość prozaiczne źródło.

Jedno ciało bez głowy i jedna głowa bez ciała, wbrew pozorom nie daje to jednego denata, a dwóch … Taką morderczą zagadką najlepiej zajmie się Komenda Wojewódzka Milicji Obywatelskiej w Poznaniu reprezentowana przez funkcjonariuszy wydziału dochodzeniowo-śledczego. Kapitan Fred Marcinkowski ma swoich oddanych współpracowników, którzy wnoszą do śledztwa wiele, nie zważając na godziny pracy i bardzo często przy okazji naginając regulamin i prawo do sytuacji. Tym razem sprawa jest dość „delikatna” i pachnąca „zachodnią zgnilizną”, bo kto widział taką zbrodnią w PRL-owskiej rzeczywistości? Dla Freda liczy się sprawa, a to jak widzą ją inni aż tak już go nie obchodzi, jego zadaniem jest ujęcie mordercy, podobnie myśli porucznik Mirosław Brodziak i chorąży Teofil Olkiewicz. Każdy z nich ma swoje metody śledcze, skuteczne, chociaż w tym konkretnym dochodzeniu także świeże spojrzenie pewnego szeregowca okaże się równie cenne. Żądne sensacji społeczeństwo oraz wyników zwierzchnicy chcą jak najszybszego wskazania winnego, co wcale nie jest proste do osiągnięcia, zwłaszcza w upalnym lecie gdy pragnienie daje o sobie znać. Jednak dobry wywiad w odpowiednich miejscach i umiejętność łączenia faktów po raz kolejny dają efekty, a ich finał zaskoczy niejednego, niestety nie zawsze mile …

Powrót do Poznania lat osiemdziesiątych w towarzystwie Milicji Obywatelskiej okazał się podróżą wyśmienitą, zwłaszcza gdy przedstawiciele tejże formacji już są nam znani. W przypadku pierwszego spotkania są naprawdę duże szanse, że nie będzie ono ostatnie, a grupa śledczych z Komendy Wojewódzkiej stanie się częstymi kompanami po zbrodniczych ścieżkach. Po takim wstępie najlepiej przejść w końcu do meritum czyli do książki Upiory spacerują nad Wartą, kryminału jaki śmiało może konkurować swoim suspensem z retro klasykami tego gatunku. Ryszard Ćwirlej oddał epokę sprzed niecałych czterech dekad z detalami i wplótł je również w kryminalną historię, co dodało fabule odpowiednich barw, podkreślających motyw główny. Prowadzone śledztwo zostało przedstawione ze szczegółami, a jego niewątpliwym walorem jest autentyczność, rzeczywistość podana jest bez ozdobników, ale za to z lokalnym kolorytem. Jednakże wiadomo, że w kryminale najważniejsza jest zbrodnia lub jej liczba mnoga i nie inaczej jest w tym konkretnym przykładzie, gdyż to ona jest jednym z pierwszych ogniw łańcucha przyczynowo-skutkowego, w którym są ofiary, dochodzenie, motyw, dowody i postacie. W Upiorach (…) każdy z tych elementów ma swój czas i miejsce, autor nie śpieszy się z akcją, oddając atmosferę kolejnych punktów Poznania, jakie jako drugi plan nie są dodatkiem, lecz dostarczają niuansów i przede wszystkim dowodów. To one są nitkami, łączącymi pozornie nie mające ze sobą nic wspólnego zdarzenia w zbrodniczą panoramę. No i oczywiście bohaterowie, na pewno nietuzinkowi, zapadający w pamięć, z zasadami, czasem mogącymi wydawać się cokolwiek osobliwymi, ale jak najbardziej wpisującymi się w fizjonomię postaci. Ryszard Ćwirlej skupia się na detalach, dzięki temu czytelnik od podszewki poznaje każdą ze stron opowieści, tak jakby sam był ich częścią.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Taki jest świat
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Powieści, które wywołują u czytelnika gwałtowne wspomnienia należą w moim przekonaniu do specjalnej kategorii. To takie, szczególne pozycje, do których mamy sentyment, a myśli krążące w głowie po lekturze, nieustannie powracają do miejsc, w których rozgrywały się wydarzenia i bohaterów, biorących w nich udział. Taką osobliwą lekturą dla osób doskonale pamiętających czasy PRL-u będzie powieść kryminalna Ryszarda Ćwirleja, zatytułowana „Upiory spacerują nad Wartą”, rozpoczynająca cykl czytelniczy „Poznańscy milicjanci”. To opowiedziana pół żartem historia kryminalna, rozgrywająca się w stolicy Pyralndii, czyli Poznaniu. Książka ta jest też kolejnym kryminałem, w którym sama intryga nie jest wcale najważniejsza. Choć dobrze skonstruowana, jest tylko tłem dla kolorowego wachlarza postaci stworzonych przez autora oraz dla wielobarwnej (w żadnym wypadku szarej!) minionej epoki Polski Ludowej. Ryszard Ćwirlej stosując zabieg świadomego przekoloryzowania swoich bohaterów oraz otaczającego ich świata, w doskonały sposób kreuje peerelowską rzeczywistość, oraz rządzące nią kartkowe (i nie tylko) prawa. Doskonale ukazana praca milicyjna, podlana hektolitrami alkoholu i upiększona najwymyślniejszymi przekleństwami, świetnie oddaje klimat starych zdezelowanych budynków, w których swoje siedziby miały ówczesne posterunki czy komendy milicji. Całość ubarwiają zastosowane w powieści elementy miejscowej gwary, które dodają lekturze atrakcyjności i powodują, że staje się ona jeszcze bardziej rzeczywista. Bardzo dobrze, że autor decyduje się na użycie regionalizmów, w ten sposób przypomni wielu czytelnikom język, który został przez nich całkowicie zapomniany, lub o którym nigdy wcale nie słyszeli.
    Czytając tę powieść odbyłem podróż do minionego świata, który choć nie powinien wywoływać dobrych wspomnień, jednak takie przywołuje. Wróciłem do czasów młodości, a nawet dzieciństwa i dzięki autorowi przypomniałem sobie wiele faktów, które umknęły już z mojej głowy. Pomyślałem sobie także, że warto nieraz sięgnąć po lekturę, którą wiele razy omijało się szerokim łukiem, bo nawet swym wyglądem nie zachęcała do tego, by wziąć ją do ręki, nie wspominając już o czytaniu. Wiem też, jak ważne są dla czytelników polecanki znajomych, dzięki nim właśnie odkrywa się takie perełki.

    Dziękuję emindflow, ubawiłem się setnie i dobrze pośmiałem.

    Ocena: 4,5/6

Warto zerknąć