ebook Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ-Południe
4.12 / 5.00 (liczba ocen: 6464)

Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ-Południe
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  / /
E-book - polecana oferta: 29.44
Audiobook - najniższa cena: 37.90
wciąż za drogo?
33.48 złpremium: 21.60 zł Lub 21.60 zł
29.44 zł Lub 26.50 zł
30.61 zł Lub 27.55 zł
36.00 zł
29.42 zł
30.60 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Wojny bogów i wojny ludzi. Plemiona, które trwają na pustyni od 3500 lat, Aspektowana Moc, którą można okiełznać żywioły, i ludzie, którym, gdy wszystko zawodzi, zostaje miecz, duma i honor.

Topór i skała – oto skarby Północy. Wiedzą o tym nieustraszeni żołnierze Szóstej Kompanii, górskiego oddziału strzegącego północnych granic Imperium Meekhańskiego. A jeśli istnieją starcia nie do wygrania? Jedyne, na co może wtedy liczyć Górska Straż to honor górali.
Miecz i żar – tylko tyle pozostało zamaskowanemu wojownikowi z pustynnego Południa. Kiedyś, zgodnie ze zwyczajem, zasłaniał twarz, by nikt nie wykradł mu duszy. Dziś nie ma już duszy, którą mógłby chronić. Czy z bogami można walczyć za pomocą mieczy? Tak, jeśli jesteś Issarem i nie masz nic do stracenia.
„Opowieści z meekhańskiego pogranicza” to książka o wojnach bogów i wojnach ludzi. Poznaj plemiona, które trwają na pustyni od 3500 lat, Aspektowaną Moc, którą można okiełznać żywioły, i ludzi, którym, gdy wszystko zawodzi, zostaje jeszcze miecz i topór w dłoni, a w sercu duma, honor i wytrwałość.
„Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ–Południe” zajęły pierwsze miejsce w kategorii najlepsza książka polska w plebiscycie „Fantastyka 2009” ogłoszonym na portalu Katedra. Opowiadanie pochodzące z tego zbioru „Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami” otrzymało nagrodę im. Janusza A. Zajdla w 2009 roku.

Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ-Południe od Robert M. Wegner możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
PÓŁNOC – POŁUDNIE

Kenneth-lyw-Darawyt jest młodym oficerem Górskiej Straży. Jego szósta kompania szóstego pułku strzeże północnych rubieży Meekhamu. W czterech opowieściach o północnych rubieżach cesarstwa czytelnik poznaje powoli historię i skomplikowaną rzeczywistość świata, w którym prócz ludzi żyją także inne pokrewne im rasy. W tym świecie istnieje też magia, która niekiedy przejawia swą siłę w zaskakujący sposób.

Kolejne opowiadania przenoszą czytelnika na południowe rubieże cesarstwa, do dziwnej krainy wojowników Issaram, którzy swe twarze muszą zakrywać przed obcymi. Przedstawicielem tego – niezwykle sprawnego w posługiwaniu się bronią białą – plemienia jest Yatech, który wynajmuje się jako strażnik i obrońca pewnego kupca. Ta przygoda kończy się tragicznie, gdy zaczynają rządzić emocje.

Choć o cesarstwie mówi się sporo, to wciąż mamy do czynienia jedynie z rubieżami wielkiego imperium. Poznajemy kolejne tajemnicze wydarzenia i zaczynamy rozumieć, że różne wątki opowiadań składają się w jedną całość. W tych opowiadaniach z północnych i południowych rubieży autor zaledwie tylko sygnalizuje, że z bohaterami spotkamy się jeszcze. Ledwo zaznaczająca się obecność wielkiego Imperium Meehkańskiego jest wciąż tajemnicą.

Można zauważyć pewne podobieństwo. Również Andrzej Sapkowski, pisząc sagę o wiedźminie, pierwszy tom skomponował z pojedynczych opowiadań połączonych osobą bohatera. Wegner przedstawia nam więcej postaci i trudno być pewnym, w którym kierunku zmierza ta interesująca kreacja świata z wielkim imperium i zadziwiającymi ludźmi. Jeszcze nie wiemy nic, ale przeczuwamy, że to początek wielkiej sagi fantasy.

Ocena: 4/6 czytaj więcej
©Autorski przewodnik kulturalny
Na mnie osobiście największe wrażenie z pierwszej części książki, zrobiło opowiadanie „Wszyscy jesteśmy meekhańczykami”, za które zresztą Wegner dostał Nagrodę Zajdla w 2009 roku. Jest to odmalowane z ogromnym realizmem starcie dwóch skrajnie różnych wojsk - kilkuset żołnierzy ciężkiej piechoty przeciwko dziesiątkom tysięcy konnych wojowników. Opowieść ta, jest pełna heroicznych starć, potyczek oraz walki do ostatniego człowieka, po to, aby dziesiątki tysięcy uchodźców mogło przebyć dolinę i ocalić swoje życie. Z racji, że jest to historia w historii, całość nabiera znacznie głębszego wydźwięku - pokazuje czym dla górali z dalekiej północy i nie tylko dla nich, stał się Meekhan - nie jest już pustą nazwą, czy krajem w jakim żyją, lecz przede wszystkim symbolem jedności, spajającym bardzo różne ludy i społeczeństwa.

„Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ-południe” stanowią bardzo dobre otwarcie cyklu, który stał się jednym z moich ulubionych - pełnym interesujących historii, bohaterów oraz magii. Każde opowiadanie zapada w pamięć a autor przez całą książkę trzyma bardzo wysoki poziom. Polecam!

Ocena: 4/6
czytaj więcej
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Z jednej strony dość łatwo zagłębiamy się w nowy, szalenie ciekawy wykreowany świat. Z drugiej, autor otwiera kilka wątków, które wciągają, ale jednocześnie pozostawiają czytelnika w zawieszeniu. Mam nadzieję, że w kolejnych częściach doczytam brakujące elementy rozpoczętych historii, bo jest w nich coś, co sprawia, że wczuwamy się w rolę głównych postaci i uczestniczymy w wydarzeniach opowiadanych z całkiem niezłym rozmachem. Po przeczytaniu pierwszego tomu, na pewno chcę więcej, jestem ciekaw dalszych przygód bohaterów, z którymi odczuwam wzloty i upadki i pragnę ciągu dalszego, który będzie zaskakiwać.

 • Awatar

  Mam już 4 tomy papieru, które po zachwyceniu się wykreowanym światem, puściłam w obieg wśród znajomych. Czekałam na taką okazję, jak ta - kupię całość także w formie elektronicznej. Gdyby była możliwość, proszę przekazać autorowi, że nie możemy się doczekać piątego tomu.

 • Awatar

  Rewelacja!

 • Awatar

  Zawiodłem sie i chetnie odsprzedałbym wszystkie ksiazki. Bohaterowie o dziwnych imionach, dużo różnych wątków. Strona po stronie coraz bardziej zamieszane a gdy juz zaczyna sie cos układac - książka sie kończy.

 • Awatar

  Robert M. Wegner stworzył niezwykły świat. Opowiadanie Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami zasłużenie wygrało co miało wygrać - a przecież "intryga" prowadzi znacznie dalej. Czyta się książkę jednym tchem, i gdy... no właśnie. Nie zdradzę. Sięgnijcie, bo warto.

 • Awatar

  Czyta się nieźle, choć zdarzają się zarówno opowiadania lepsze, jak gorsze. Bardzo podoba mi się wykreowany przez autora świat. Niestety w lekturze dość mocno przeszkadzały mi skomplikowane imiona bohaterów, których za nic nie potrafiłam zapamiętać.

 • Awatar

  Opowiadania tworzą dwie części. Z jednej strony mamy zimną Północ, straż górską, imponujące opisy bitew, politykę. Z drugiej gorące Południe - Lud Issaram, czyli ludzie pustyni, surowi, głęboko religijni a wszytko to okraszone magią,
  Na szczególną uwagę zasługuje tekst: Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami, opowieść o poświęceniu i honorze.

 • Awatar

  Jedna z najciekawszych książek fantasy ostatnich lat. Ale uwaga, to nie jest samodzielna książka. To znaczy można ją przeczytać osobno, ale widać, że to wstęp do większej całości. Zbiór opowiadań, a jak podtytuł wskazuje, dostajemy kilka migawek z dwóch krańców imperium. A potem trzeba czekać na ciąg dalszy. :)
  polecam

 • Awatar

  Jedna z najciekawszych pozycji polskiego fantasy ostatnich lat. Świetne postacie, ciekawa fabuła i epickie opisy bitew. Czytając te ostatnie czytelnik czuje się jakby sam znajdował się na polu bitwy. Opowiadania "Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami" oraz "Szkarłat na płaszczu" są najciekawszymi w tym zbiorze, ale i inne warte są uwagi. Zwłaszcza, że wszystkie tworzą całość i swoiste preludium do 1 części sagi.
  Gorąco polecam.

 • Awatar

  Tyle razy mijałem tę książkę stojącą w sklepie na półce. Kilka razy słyszałem: Przeczytaj bo warto. Zawsze jakoś ją i jej "siostrę" omijałem. A to był błąd. Błąd, który w końcu został naprawiony. Te opowiadania po prostu potrafią wciągnąć czytelnika w wir walki, który w tak doskonały sposób został opisany przez Roberta M. Wegnera. Opowiadanie, za które autor dostał nagrodę, czyli Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami powala na kolana. Ja jeszcze nigdy nie czytałem tak bardzo realnie opisanej bitwy, czułem się jakbym był na tym polu walki. Inne opowiadania zawarte w zbiorze, może i są trochę słabsze, ale i tak można stwierdzić, że ta książka została stworzona przez mistrza i w mistrzowski sposób.

Warto zerknąć