ebook Matrioszka Rosja i Jastrząb
3.43 / 5.00 (liczba ocen: 455) Ilość stron (szacowana): 288

Matrioszka Rosja i Jastrząb
ebook: pdf, mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 17.45
wciąż za drogo?
-9% 17.45 zł Lub 15.71 zł
34.90 zł
34.90 zł Lub 31.41 zł
17.45 zł
17.45 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Inne proponowane

Najbliższy sąsiad, nieznany kraj...

Poznawanie Rosji w jakimś sensie przypomina otwieranie matrioszki. Pierwsza lalka jest duża, kolorowa i przykuwa naszą uwagę. Druga jest nieco drobniejsza, zawiera subtelne zmiany różniące ją od tej pierwszej. Trzecia może wydawać nam się brzydka, a czwarta zachwyci nas urodą. Na piątą nie zwrócimy uwagi, ale szóstą będziemy oglądać z wielkim zainteresowaniem. I tak aż do ostatniej, najmniejszej laleczki, która jest naga, bez wizerunków i ozdób. Niektórzy nazywają ją duszą matrioszki. Poznając Rosję, również odkrywamy jej kolejne warstwy. Nie każda z odsłon wywołuje nasz entuzjazm. Bywa tak, że przez długi czas nie mamy odwagi zajrzeć głębiej. Wątpię też, aby kiedykolwiek nam się udało dotrzeć do tej najmniejszej, nagiej laleczki. Jak mawiają Rosjanie: "Rosji nie da się ogarnąć rozumem - w Rosję trzeba wierzyć".

Rosja to dla wielu wciąż nieodkryty ląd, intrygujący, lecz obcy nam w swojej kulturze, mentalności, wielości narodów i religii. Choć słyszeliśmy o słynnej gościnności Rosjan, to wciąż się ich obawiamy. Winne są tu historia, tradycja, a czasami po prostu brak informacji. Maciej Jastrzębski, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Moskwie, odsłania przed nami Rosję, jakiej nie znamy. Zaprasza w podróż od tętniącej nowoczesnym życiem Moskwy, po zimne krańce ziemi, gdzie spotkamy duchy syberyjskich zesłańców. Opowiada o problemach, z jakimi boryka się współczesna Rosja. Zbiera okruchy, które składają się na mozaikę rosyjskiej kultury. Próbuje też spojrzeć na Rosjan ich własnymi oczami i porównuje ten obraz z tym, jaki malują cudzoziemcy odwiedzający ten kraj. Jednocześnie snuje opowieść, która - niczym matrioszka - ukazuje nam wciąż nowe, bardziej interesujące oblicza naszego wielkiego wschodniego sąsiada.


Maciej Jastrzębski - włocławianin, który całe swoje zawodowe życie związał z Polskim Radiem. Dziennikarską przygodę rozpoczął w 1988 roku od współpracy z radiową Trójką. Później był reporterem rozgłośni regionalnej w Bydgoszczy. Od wielu lat jest korespondentem zagranicznym Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia. Pracował w Mińsku na Białorusi, a obecnie mieszka w Moskwie i przekazuje najważniejsze informacje dotyczące wydarzeń w Rosji. Jest też specjalnym wysłannikiem Polskiego Radia do Gruzji.

 

Nigdy nie byłem w Rosji, ale odbyłem po niej niezwykle ciekawą, wręcz fascynującą podróż. Co więcej, udało mi się ten wielki kraj oswoić. A wszystko to dzięki książce Maćka Jastrzębskiego.
Michał Nogaś,
Program 3 Polskiego Radia

Byłem w Chabarowsku, w Irkucku, Moskwie, Ułan Ude, w Sankt Petersburgu i jeszcze w wielu innych miastach Rosji. Dlatego mam prawo powiedzieć, że "Jastrząb" napisał świetną książkę. Obowiązkową zarówno dla tych, którzy tak jak ja coś tam wiedzą o Rosji i Rosjanach, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają się jej uczyć. Maciek Jastrzębski udowadnia, że jest nadzwyczaj wrażliwym i wnikliwym obserwatorem tej gigantycznej części świata jaką jest Rosja. Podziwiam zapał, z jakim zagląda w zakamarki rosyjskiej duszy. Lektura ważna dla Polaków i Rosjan.
Andrzej Person,
senator RP, przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą

Na polskim rynku ukazało się kilka książek poświęconych Rosji. Jednak książka Macieja jest inna. To nie zbiór reportaży, to naprawdę matrioszka. Jedna historia wchodzi w drugą, jedna z drugiej wypływa. Najpierw ta największa - opis Rosji ostatnich dwudziestu lat, konieczny, by zrozumieć subtelniejszą resztę. Potem jest coraz ciekawiej, trochę tajemniczo, trochę magicznie. Kolejne laleczki matrioszki maluje nie rzemieślnik-dziennikarz, ale prawdziwy artysta. Mamy tu lipcowy wieczór z samowarem i pitym z rogów bawolich winem, pełen opowieści. Mamy zagadkowego Cicerone. Jest Kremlowski labirynt z zapomnianymi skrytkami, jest podziemne miasto, są Polacy, Tatarzy, Czeczeni. Od ponad dwudziestu lat zajmuję się Rosją, ale takiej nie znałam.
Maria Przełomiec,
autorka i prowadząca program "Studio Wschód" w TVP Info

Książkę Macieja Jastrzębskiego czyta się dobrze. To świeży obraz Rosji żywej, kolorowej, różnorakiej. I, co wielce ważne - lubianej. Autor od wielu lat bywał w tym kraju, a od trzech mieszka w nim i pracuje jako korespondent Polskiego Radia. To ciężki kawałek chleba, choćby dlatego, że wymaga nieustannej koncentracji, stałej dyspozycyjności. W takim ustawicznym młynie łatwo wpaść w rutynę. A Jastrzębskiemu udaje się zachować to, co w pracy reportera chyba najważniejsze - zdolność zdziwienia się tym, co widzi, spontanicznego reagowania. Stąd bierze się świeżość jego książki. Warto po nią sięgnąć. I dla nauki o fascynujących przecież Polaków sąsiadach. I dla przyjemności czytania też.
Wacław Radziwinowicz,
korespondent "Gazety Wyborczej" w Moskwie

Mogłabym być kotką na jednym z pejzaży, które maluje bohater książki Macieja Jastrzębskiego. Miejsca i wydarzenia, które opisuje autor, są mi bardzo bliskie. Na motto swojej książki Maciej wybrał słowa rosyjskiego poety i dyplomaty z XIX w., Fiodora Tiutczewa: "Rozumem Rosji nie ogarniesz...". Ale warto spróbować. Rosję trzeba lepiej poznać, spojrzeć na nią od wewnątrz, oczami Rosjan, co próbuje uczynić autor książki. Dzięki temu czytelnicy powieści Matrioszka Rosja i Jastrząb mogą również poznać i chociaż trochę zrozumieć żywą historię mojego kraju. To historia subiektywna, ale taka właśnie powinna ona być.
Ariadna Rokossowska,
dziennikarka "Rossijskoj Gaziety"

Jastrzębski nie tylko wyciąga babę z baby w tytułowej matrioszce. On te baby - symbolizujące Rosje - rozbiera. Niekiedy do naga. Trudno jest opisać Rosję w czasach transformacji, gdy nagle na ulicach Moskwy lub Sankt Petersburga jeździ więcej porsche niż żiguli i ład razem wziętych. Kawioru i koniaku, na całe szczęście, w tej książce jest mało. Jest za to prawdziwa, pulsująca Rosja, która przeraża i wzrusza jednocześnie. Jastrzębski, ożeniony z Polską, poznał Rosję od trzewi po mózg i opowiada o niej jak o swojej kochance. Dawno nie czytałem takiego kryminału o Rosji...
Janusz L. Wisniewski

Ta książka porywa bardziej niż gra Barcelony. Ta książka odkrywa wciąż tajemniczy dla nas świat. Z tą książką nie warto się rozstawać. Trzeba ją trzymać pod poduszką i czytać w świetle latarki. Maciej Jastrzębski pokazał, że jest nie tylko wytrawnym reporterem radiowym, obdarzonym lekkością mowy, ale ma także lekkość pióra, a właściwie klawiatury. Zabiera nas w wyjątkową podróż po Rosji. I jest znakomitym przewodnikiem w tej podróży.
Tomasz Zimoch,
komentator sportowy Polskiego Radia

 

Matrioszka Rosja i Jastrząb od Maciej Jastrzębski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Ciekawa lektura dla wszystkich zainteresowanych współczesną Rosją, korzeniami mentalności i kontaktami z Polską. Wiele anegdot, faktów, opowieści ludzi z różnych warstw moskiewskiego życia. Ale wg mnie nierówna w warstwie narracji.

 • Awatar

  Maciej Jastrzębski pokazuje Rosję z zupełnie innej strony. Dla przeciętnego Polaka Rosja to Moskwa i Putin , autor pokazuje zwykłych obywateli ich życie, problemy, pokazuje także wątek polski, przytacza wiele statystyk chociażby pokazujących jak Rosjanie postrzegają nas. Co ciekawe są oni zdecydowanie lepiej nastawieni do Polaków, niż my Polacy do nich.

  W książce oczywiście nie mogło zabraknąć znanych wydarzeń i wątków, więc znajdziemy tam i parę słów o Putinie, trochę o katastrofie w Smoleńsku.

  Czy policja/milicja jest aż taka zła? Czy nigdy nie udziela pomocy? Ciekawy wątek znajdziemy w książce, którą zdecydowanie polecam.

 • Awatar

  Książka napisana bardzo interesująco. Czyta się dobrze i szybko. W pewien sposób można ją potraktować, jako uzupełnienie „Imperium” Kapuścińskiego, gdyż siłą rzeczy „Matrioszka Rosja i Jastrząb” opisuje Rosję, taką jaką jest teraz.

  Maciej Jastrzębski starał się rzeczywiście przekroić ten, jak dla mnie zawsze tajemniczy kraj, i pokazać wszystkie warstwy Rosji. Zresztą książka została nawet podzielona na części, z których każda dotyczy czegoś innego. Mamy tutaj i opis stosunku Rosjan do religii, i scenę polityczną, część o kulturze i nauce, a także opisy codziennego życia. Bardzo ciekawy jest rozdział o tym, jak Rosjanie postrzegają Polaków.

  Jedyne, co można zarzucić tej publikacji, to pobieżne potraktowanie powyższych wątków. Autor nie zagłębia się w szczegóły, przez to „Matrioszka…” pozostawiła u mnie pewien niedosyt. O większości rzeczach, gdzieś już czytałam, gdzieś słyszałam. Mimo wszystko polecam zapoznać się z tą pozycją. Rusofile raczej nie dowiedzą się niczego nowego z tej książki, jednak osobom zaczynającym poznawać ten ciekawy kraj, kulturę i społeczeństwo gorąco polecam.
  (opinię zamieściłam także na innym serwisie książkowym)

Warto zerknąć