ebook Grecja. Gorzkie pomarańcze
3.57 / 5.00 (liczba ocen: 579)

Grecja. Gorzkie pomarańcze
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 19.13
Audiobook - najniższa cena: 19.90
wciąż za drogo?
-40% 19.13 zł Lub 17.22 zł
29.67 złpremium: 19.14 zł Lub 19.14 zł
19.90 zł
25.52 zł Lub 22.97 zł
31.90 zł
18.18 zł
22.90 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)
Inne proponowane

Osobista opowieść o Grecji. Rozszerzone wydanie książki nominowanej do Nagrody im. R. Kapuścińskiego. Polski reporter z greckimi korzeniami szuka odpowiedzi na pytania o kryzys w kraju swoich przodków. Szuka też czegoś jeszcze – własnej tożsamości i zrozumienia powikłanej historii swojej rodziny. Dzięki tej mieszance reportażu, wspomnień i narracji podróżniczej Sturis jak żaden inny polski autor przybliża nam współczesną Grecję.

Książka Dionisiosa Sturisa to znacznie więcej niż przewodnik po kraju i jego historii.
„Autor „Gorzkich pomarańczy”, choć częściowo obcy, w portretowaniu Grecji po mistrzowsku unika folkloru. Prezentuje ostre spojrzenie i zachowuje dystans konieczny do prawidłowego opisania zbiorowej świadomości, naszych greckich obsesji, stylu życia i trwającej dziejowej transformacji. Sturis konfrontuje się z własną przeszłością, a przed greckimi czytelnikami stawia lustro jednak nie to zaczarowane, które powie nam, że jesteśmy najpiękniejsi na świecie, a zwierciadło, które odbija naszą prawdziwą twarz” napisał o greckim wydaniu tej książki Tasos Tsakiroglou, recenzent „Efimerida ton syntakton”.

O e-booku Grecja. Gorzkie pomarańcze blogerzy napisali:

To, co uważam za największy atut książki Dionisiosa Sturisa to przebijająca na każdym kroku prawda. Autor bez względu na osobiste przeżycia nie jest stronniczy. W powieści możemy przeczytać o odczuciach pisarza i dostrzec próbę wyjaśnienia rodzinnych konfliktów. Jednym czytelnikom ta personalna nuta może przeszkadzać. W moim odczuciu była ciekawym uzupełnieniem opowieści o kraju przodków. - Katarzyna Denisiuk - Na czytniku

Opowieść osobista ma oczy uroczne egzotyki i przyjemny, choć nieco niepokojący smak drugiej tożsamości, którą należało w sobie odkryć. Zmieściła się jeszcze walka o godność człowieka, a to wszystko razem dało rewelacyjną lekturę, po którą warto sięgnąć, a potem wrócić jeszcze, tak jest dobra. - Stanisława Pakoca - Opowiedziane.pl

Grecja. Gorzkie pomarańcze od Dionisios Sturis możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Słowem wstępu

Dionisios Sturis jest dziennikarzem i pisarzem, który urodził się w Grecji, ale wychował się w Polsce. To autor licznych reportaży prasowych i radiowych oraz książek reporterskich. Jedną z nich jest powieść o współczesnej Grecji.

Z czym kojarzy Wam się Grecja? Mnie z pięknymi wakacyjnymi miejscówkami, niezawodną pogodą oraz kolorami cudownie wyglądającymi w albumie ze zdjęciami. A! I nie zapominajmy o przysmakach – oliwkach i fecie. Jednak Grecja to nie tylko urok i zachwyt. To również grecki kryzys i trudna sytuacja ekonomiczna państwa. Stwierdzenie: „żeby nie było u nas drugiej Grecji” budzi grozę.

Kilka słów o fabule i wrażeniach

Dionisios Sturis ma wszelkie potrzebne narzędzia i doskonały wewnętrzny radar, dzięki którym przybliża czytelnikowi historię Grecji i pokazuje jej współczesną twarz. Unika uogólnień i nie używa papierka lakmusowego dostępnego przeciętnemu turyście. Sięga głębiej docierając do trzewi greckości. Poprzez wplecenie opowieści o własnej tożsamości i historii swojej rodziny, odkrywa przed nami autentyczność kraju i jej prawdziwy obraz.

To, co uważam za największy atut książki Dionisiosa Sturisa to przebijająca na każdym kroku prawda. Autor bez względu na osobiste przeżycia nie jest stronniczy. W powieści możemy przeczytać o odczuciach pisarza i dostrzec próbę wyjaśnienia rodzinnych konfliktów. Jednym czytelnikom ta personalna nuta może przeszkadzać. W moim odczuciu była ciekawym uzupełnieniem opowieści o kraju przodków.

Nie znając historii Grecji i jej mieszkańców, zaserwowana literatura faktu wypełniła część luk mojej niewiedzy, za co autorowi dziękuję. Bardzo jestem ciekawa, jakie wątki Dionisios Sturis poruszył w kolejnej książce będącej kontynuacją Gorzkich pomarańczy, czyli Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji.

Ocena: 5/6
©Na czytniku
Pamiętam, a na dokładkę cały świat tym żył. Głos oddany samym Grekom porusza, a obalenie mitów, szokuje. Opowieść osobista ma oczy uroczne egzotyki i przyjemny, choć nieco niepokojący smak drugiej tożsamości, którą należało w sobie odkryć. Zmieściła się jeszcze walka o godność człowieka, a to wszystko razem dało rewelacyjną lekturę, po którą warto sięgnąć, a potem wrócić jeszcze, tak jest dobra.Ocena: 5+/6
©Opowiedziane.pl
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Na ebooka trafiłam przypadkiem, przy okazji promocji na virtualo.
  Stwierdziłam, że może warto coś przeczytać o współczesnej Grecji.
  Autor, mimo obco brzmiącego nazwiska jest Polakiem - matka była Polką, a ojciec Grekiem. Wychował się właściwie w Polsce, po tym jak matka uciekła z Grecji od męża.
  Opowiadając historię swojej rodziny autor prezentuje nam XX-wieczną historię Grecji i jej mieszkańców, opisując również życie w czasie obecnego kryzysu. Całość czyta się bardzo dobrze.
  Zanim nie przeczytałam tej książki nie miałam pojęcia np., że tyle greckich rodzin mieszkało na Dolnym Śląsku, znalazły się w Polsce z powodu wojny domowej (cała historia ich podróży/przesiedlania jest bardziej zawiła).
  Jak zauważa jeden z bohaterów, z którym autor rozmawiał, ten kraj dla większości Europejczyków to starożytne miasta, filozofowie itp. Mało kto wie jak burzliwa była XX wieczna historia tego kraju i jak trudno było im uzyskać wolność.Naprawdę warto przeczytać Gorzkie pomarańcze, żeby poznać inną stronę Grecji
  Rada praktyczna z książki - nigdy nie próbujcie pomarańczy z drzewek przy ulicach w greckich miastach.

Warto zerknąć