Ości
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria: /
średnia ocena: 3.44 / 5.00
liczba ocen: 1677
Ilość stron (szacowana): 468
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
27.00 zł
21.60 zł
22.14 zł
22.41 zł
27.00 zł
Pozostałe księgarnie
-41% 13.50 zł
21.86 zł
22.14 zł
22.39 zł
22.41 zł
22.95 zł
24.30 zł
24.30 zł
24.50 zł
25.11 zł
27.00 zł
27.00 zł
27.00 zł
Opis:

Człowiek bez k-ości, realia współczesn-ości, wiele możliw-ości

Już w czerwcu! Najnowsza powieść Ignacego Karpowicza laureata Paszportu Polityki o zagmatwanej naturze relacji międzyludzkich, pełnych gier i sądów. Czasem pół-, a czasem serio. I bardzo dobrze. Bardzo.

Kot Bury zdechł. A to dopiero początek zamieszania Maja oskarża Szymona o romans. Ninel, która dla swojej matki wciąż jest Kubą, wiąże się z Norbertem, poznanym po konkursie drag queens. Ten jednak od lat kocha się w Krzysiu, którego związek z Andrzejem stanął właśnie pod znakiem zapytania.

Jak zrozumieć człowieka, który wykasował profil na facebooku? Czy warto słuchać rad zachłannej tchórzofretki? Czy żona może polubić kochankę męża?

W końcu co może łączyć małżeństwo, gejowską parę, mężczyznę zupełnie pozbawionego owłosienia oraz kobietę o niejednoznacznej tożsamości? Wbrew pozorom bardzo wiele

CYTATY:
Pomagamy innym, gdy drożej wypada niepomaganie.
Po to jest Facebook, żeby nie siadać obok nieznajomych w parku, żeby nie pobrudzić się rozmową z drugim, niespodziewanym człowiekiem.
Ludzie odpoczywają także, kiedy nie są zmęczeni. Zmęczenie bywa kulturowe, nie fizyczne.
Chrześcijaństwo na poziomie ambony nie odróżnia homoseksualizmu od pedofilii, podobnie jak nie odróżnia miłości od powinności.
Recenzje blogerów
Karpowicz kołuje, choć gdyby go porównać z pilotem, funduje start prawie pionowy z turbulencjami gwarantowanymi niezależnie od pogody.. Nie uważam się za speca od współczesnej prozy polskiej, bo duszę dawno sprzedałam Wiśniewskiemu, a wyobraźnie Andrzejom polskiej fantastyki, ale Ości? Na nie trafiłam, na nich utknęłam, aż w końcu przełknęłam, i pamiętać będę.

Współczesna Warszawa, pełna niejasności w całej swej aktualnej polskości. A może dziwności? Barwni bohaterowie 30+ (++) porywając czytelnika partię ping ponga, urozmaiconą piłką kauczukową: mniejszości czy większości? Standardy czy indywidua? Pogoń za wysublimowaniem czy stabilność świadomości? Historia skombinowana tak, że końca nie widać, a nawet jak już pojawi się ostatnia kropka, to nic nie zdaje się być przesądzone.

Dla mnie Ości Karpowicza to podróż w polszczyznę i jej zawiłości, jadowity język, dowcipne dialogi i konstrukcje, które momentami absorbują nawet bardziej niż sama akcja. Gratka dla językoznawców, polonistów, ludzi o jasnych, otwartych umysłach i dawno zdefiniowanych, własnych dziwnościach. Polecam jako wyzwanie intelektualnie i zagubienie się w sieci powiązań, które niekoniecznie trzeba skonkretyzować.

Ocena: 5/6
©paratexterka
Komentarze dotyczące oferty:
 • Awatar

  „Ości" powieść Ignacego Karpowicza to bez wątpienia chyba jedna z najbardziej pokręconych książek jakie dane mi było przeczytać w ostatnim czasie. Mimo iż książka bywa momentami zabawna i groteskowa, większość bohaterów uwikłanych jest w skomplikowane, toksyczne relacje międzyludzkie, damsko-męskie, męsko-męskie... Z czego to wynika? Z ciągłych prób odnalezienia miłości i szczęścia?
  Maja, świeżo bezrobotna nawiązuje romans z ultra poprawnym i idealnym Frankiem. Franek to syn Ninel (socjolożka, dwukrotna rozwódka, która w dzieciństwie nazywana była Kubą), która ma za sobą platoniczny epizod pomocy ze strony Szymona, ale aktualnie sypia z Norbertem. Norbert dzieli czas pomiędzy Ninel i Maksa vel Kim Lee, który w wolnym czasie bywa drag queen, a w czasie normalnym jest Kuanem, mężem Marii.
  Poznajemy również m.in.:
  Męża Mai Szymona, który nie potrafi rozwiązać problemów osobistych i ucieka na grant do Niemiec, tam wplątuje się w romans Andrzeja (redaktor w wydawnictwie medycznym), który jest obsesyjnym miłośnikiem czystości; Krzysia (kochanek Andrzeja) - debiutujący pisarz; Faustynę (siostra Mai) - kobieta niezwykle religijna (na co wskazuje imię).
  R a d o ś ć obcowania z językiem polskim – pod tym względem polecam książkę.

  Jakie jest przesłanie to zapewne może zdradzić sam autor. Dla mnie tytułowe ości to właśnie ludzie i ludzkie relacje, które nie pasują z różnych powodów. Żyjemy w mocno katolickim kraju. Niestety czasami mało tolerancyjnym. Związek gejowski czy poligamiczny jest ością w gardle zagorzałych katolików. Nie narzucajmy innym swojej wiary, przekonań. Inność nie powinna być tępiona lecz akceptowana i tolerowana.

 • Awatar

  Powieść ironiczna, zabawna, uderzająca w mit "polaka-katolika". Pojęcie rodziny bohaterowie poszerzają, zaliczając do niej nowych członków, a nie są nimi kolejne dzieci czy małżonkowie, tylko kochankowie. Wyzwolony, liberalny świat wkracza również w życie tradycjonalistów, którzy odbierają nową rzeczywistość wedle zasady, jeżeli czegoś się nie nazywa, to to nie istnieje.

 • Awatar

  O książce słyszałam bardzo dużo i to samych pozytywnych opinii, a i postać samego autora redaktorzy bardzo wychwalali. Postanowiłam więc sięgnąć i zapoznać się z najnowszym dokonaniem Karpowicza.
  No cóż...język jakim pisze autor jest rzeczywiście interesujący, momentami nawet kojarzył mi się z Gombrowiczem, jednak już sama fabuła...jest bo jest, ale jak dla mnie nic nie wnosi.
  Osobiście nie lubię książek, po których przeczytaniu w mojej głowie jest pustka. Żadnych przemyśleń, żadnych poruszonych problemów, nad którymi mogłabym się zastanowić po lekturze. Nawet prostego stwierdzenia "to była fajna książka"...zupełnie nic.
  Dlatego podsumowując - rozczarowałam się tą pozycją. Faktycznie, czytelnik doświadcza uczty językowej...ale ja oczekuję od książki czegoś więcej. Nawet zwykłe kryminały pozostawiały po sobie lepsze wrażenia.
  Książka na pewno nie dla wszystkich.

  (opinię zamieściłam także w innym serwisie książkowym)

Inne proponowane
Warto zerknąć