ebook Dobre wychowanie
4.02 / 5.00 (liczba ocen: 89726)

Dobre wychowanie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Wydawca:  Wydawnictwo Znak
Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 26.99
wciąż za drogo?
26.99 zł
44.99 zł
44.99 zł Lub 40.49 zł
40.50 zł
44.99 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

„To ważne, aby wbrew wszystkiemu pozostać wiernym swoim zasadom. Polecam!” - Urszula Dudziak

Powieść, którą przeczytało ponad milion osób na całym świecie. Debiut autora Dżentelmena w Moskwie

Nowy Jork, ostatnia noc 1937 roku. W drugorzędnym klubie jazzowym Katey Kontent przypadkowo poznaje młodego bankiera, Tinkera Greya. Ich światy dzieli wszystko. A jednak to spotkanie i jego zaskakujące konsekwencje sprawią, że tej nocy dziewczyna wyruszy w mającą trwać rok podróż w nieznane. Wśród najbogatszych i najbardziej wpływowych, w świecie wielkich nadziei i pragnień będzie musiała zaufać wyłącznie swojej inteligencji i być wierna swoim zasadom…

„Wspaniała powieść o życiu na Manhattanie w czasach wielkiego kryzysu”.  - „The Wall Street Journal”

„Tętniąca życiem, pełna czułości i błyskotliwych obserwacji historia młodej sekretarki z Brooklynu, która trafia do towarzystwa modnej młodzieży z wyższych sfer na Manhattanie lat 30.”. - „The New York Times Book Review”

Amor Towles (ur. 1964) – amerykański pisarz i publicysta, autor bestsellerowej powieści Dżentelmen w Moskwie. Ukończył Yale College i Uniwersytet Stanforda. Zanim został pisarzem, pracował jako specjalista ds. inwestycji. Mieszka na Manhattanie z żoną i dwójką dzieci. Jego powieści sprzedały się łącznie w ponad czterech milionach egzemplarzy i zostały przetłumaczone na przeszło trzydzieści języków. W przygotowaniu nowa powieść autora – Lincoln Highway, która ukaże się w Polsce w 2022 roku.

O e-booku Dobre wychowanie blogerzy napisali: 

Amor Towles napisał piękną powieść o przyjaźni i relacjach między trójką przyjaciół. Odmalowuje szereg uczuć, które nimi targają: miłość, zazdrość, pragnienia, współczucie. Choć przeczytałam jednym tchem, nie postawię na równi z Dżentelmenem w Moskwie, ale z ogromną ochotą poznam inne dzieła tego autora! - Katarzyna Kulik - Jej Wysokośc Literatura

Dobre wychowanie od Amor Towles możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Dobre wychowanie to debiut autora słynnego Dżentelmena w Moskwie, Amora Towlesa. Właśnie dlatego, że ta druga powieść tak bardzo mi się podobała, skusiłam się, by sięgnąć po pierwszą. Miałam przy tym spore wymagania, co do lektury i wcale nie mniejsze obawy. Jak się jednak okazało – to zupełnie inna para kaloszy! Główną bohaterką i narratorką jest Katey Kontent, choć tak naprawdę opowiada ona o życiu dwójki swoich przyjaciół. Jeśli dodamy do tego Nowy Jork z roku 1937, zapowiada się naprawdę świetna lektura! Czy dorówna słynnemu Dżentelmena w Moskwie?

Dobre wychowanie – czyli debiut Amora Towlesa

Katey Kontent, bohaterka i narratorka powieści – jak już wcześniej wspomniałam – wraz ze swoją przyjaciółką Eve, poznaje w klubie jazzowym młodego bankiera. Trwa szalona noc sylwestrowa, która ma zmienić – choć zupełnie się tego nie spodziewają – życie dwóch dziewczyn nie do poznania! Dotychczas szare myszki, przemykające niezauważalnie wśród tłumu, będą miały spędzić rok wśród elity i w najbogatszych miejscach na świecie. Przepełnione nadzieją, marzeniami i planami będą mogły zaufać jedynie sobie: swojej intuicji i inteligencji. W ten nieznany świat wprowadzi je błyskotliwy Tinker Grey. Lecz czy nowo poznany kolega będzie przyczyną jedynie ich szczęścia, czy również tragedii? Spotkanie z przystojnym bankierem rozpęta lawinę zdarzeń, w które cała trójka zostanie wciągnięta i nad którymi nie zdołają zapanować.

Niesamowity Nowy Jork

Amor Towles odmalowuje Nowy Jork w niezwykły sposób. To miasto z marzeń i snów, które pozwala spełniać marzenia i być tym, kim tylko się zapragnie. To Nowy Jork z moich wyobrażeń – ten, o którym śpiewał Sinatra. W dokładnie taki sposób poznają go dwie bohaterki powieści. Przemierzają miasto wraz ze swoim przewodnikiem, pragnąc jednocześnie splendoru i pozostania sobą w tej szalonej pętli zdarzeń. Jak potoczą się ich losy? Jak odnajdą się w świecie, w którym panują zupełnie inne zasady? Co trzeba zrobić, aby przetrwać?

Amor Towles napisał piękną powieść o przyjaźni i relacjach między trójką przyjaciół. Odmalowuje szereg uczuć, które nimi targają: miłość, zazdrość, pragnienia, współczucie. Pokazuje w ten sposób, jak bardzo przypadkowe spotkanie może zmienić bieg naszego życia i jaki wpływ mają na nie inni. Choć przeczytałam jednym tchem, nie postawię na równi z Dżentelmenem w Moskwie, ale z ogromną ochotą poznam inne dzieła tego autora!

Ocena: 4/6 czytaj więcej
©Jej Wysokość Literatura
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Książka piękna, z której wiele cytatów pozostanie na zawsze w notatkach i sercu...
  Oto kilka z nich:
  "Wyglądał jak mężczyzna, który zdobył pewność siebie wskutek przebywania we wrogim środowisku, jak ktoś, kto nie jest już nikomu nic winien."
  "Na tym polega problem ludzi urodzonych w Nowym Jorku - zauważył stary kioskarz z lekkim smutkiem - Nie mają Nowego Jorku, do którego mogliby uciec"
  "Gdyby ktoś powiedział mi, ile pewności siebie daje broń, strzelałabym z niej przez całe życie."

  Książka napisana lekkim, a do tego niezwykle barwnym językiem. Autor kieruje naszą wyobraźnię do Nowego Jorku pełnego bardzo zróżnicowanych i wymieszanych rzeczywistości i środowisk. Ludzi uciekających od swojej rodziny, powiązań, po prostu miejsc, w których czują się na różne sposoby zniewoleni. Ludzi bogatych niby nie przywiązanych do pieniędzy, ludzi biednych z pogardą dla pieniędzy lub łasych na nie.
  Nowy Jork - miasto biznesu, wyjątkowości, romantyzmu, głupoty i wielu błędnych ścieżek, z których trudno zejść.

  Historia przeszłości spojona spokojną i wypracowaną "teraźniejszością" - dzięki temu zabiegowi nawet trudne sytuacje można czytać ze spokojem i nadzieją na lepsze jutro.

  Podsumowując: literatura prawdziwie piękna.
  Brak rozczarowania po wysokiej poprzeczce "Dżentelmena z Moskwy".

 • Awatar

  „Dobre wychowanie” to powieść, która daje czytelnikowi możliwość odbycia podróży w czasie i cofnięcia się w szalone lata trzydzieste XX wieku. „Wehikuł czas” przenosi nas do tego kresu i daje możliwość poznania fascynującego miasta, jakim jawił się w tamtym czasie Nowy Jork. Ponadto umożliwia przeniknięcia w nowojorskie wyższe sfery i przeżywania wraz z nimi wzlotów i upadków, miłości i zdrad. Wreszcie pozwala na poznanie głównej bohaterki – Kate, której niejeden z czytelników pozazdrości jej życia oraz samego nastawienia do niego. Książka ta okazuje się w miarę interesującą lekturą, lecz sprawiającą kłopoty w jej odbiorze. Po mimo dobrego i obiecującego początku, zdawać się może iż autorowi brakuje pomysłu na jego realizację. Również styl jakim się posługuje nie okazuje się wcale łatwy w odbiorze. Mocną stroną „Dobrego wychowania” jest wiarygodne i barwne oddanie ducha minionych czasów początków XX wieku.
  Dla miłośników stylu retro powieść ta pewnie będzie obowiązkową pozycją, mnie jednak do końca nie przypadła tak mocno do gustu i niezbyt rozumiem te okrzyki zachwytu zachęcające do natychmiastowej lektury.

Warto zerknąć