ebook Lalki w ogniu
3.66 / 5.00 (liczba ocen: 2640)

Lalki w ogniu

Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail
lub korzystając z konta na Facebooku

damy Ci znać, kiedy oferta będzie dostępna.
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Inne proponowane

W swej reporterskiej książce „Lalki w ogniu” dziennikarka „Rzeczpospolitej” i podróżniczka Paulina Wilk daje czytelnikom zaskakujący obraz Indii. Z jednej strony medialny symbol azjatyckiego boomu, indyjski tygrys, zdumiewa gospodarczym potencjałem i uwodzi egzotycznym urokiem. Z drugiej to społeczeństwo wciąż podzielone na panów i służących, rządzone przez skrywane namiętności i tysiącletnie przesądy.
Kraj, w którym politycy są posłuszni astrologom, geniusze chodzą bez butów, a miliony dziewczynek znikają bez wieści. W „Lalkach w ogniu” te dwa światy przenikają się. Autorka zagląda Hindusom do garnków, łóżek i serc. Wyjaśnia, jak załatwia się sprawy najbardziej przyziemne i najintymniejsze. Gdzie myją się miliony ludzi, którzy nie mają łazienek. Jak pójść na randkę w kraju, w którym za przedmałżeńską miłość grozi śmierć. Czym nakarmić gości, by nie wywołać wojny religijnej.
Książka dzięki sugestywnemu stylowi Pauliny Wilk zapiera dech swą obrazowością i magią. Równocześnie dla wszystkich, którzy wybierają się eksplorować ten egzotyczny kraj, stanie się nieocenionym przewodnikiem po meandrach tej fascynującej kultury.

Świetnie napisana, wciągająca i mądra książka o obcowaniu z Indiami, które niczego nie ukrywają – odsłaniają całe piękno i nędzę istnienia. Paulina Wilk znakomicie wciela się w rolę wrażliwej i spostrzegawczej przewodniczki.
Wojciech Jagielski

Bardzo wciągająca lektura opowiadająca historię niezwykłego kraju w niezwykły sposób. Wiernie oddany obraz panujących zwyczajów, szczegółowe opisy postaci, kultury miejsca oraz prawdziwego oblicza Indii, nierzadko tragicznego. Plastyczny język pobudza wyobraźnię i płynnie przenosi czytelnika w poszczególne miejsca i sytuacje. Mimo dużej ilości poruszanych tematów oraz wyczerpujących opisów – proporcje dobrane są idealnie. Książka z powodzeniem może służyć jako przewodnik po Indiach, ponieważ pokazane są oczami osoby, która zna ten kraj i bardzo dobrze go rozumie. Nie mogłam się oderwać – żałuję, że skończyłam!
Martyna Wojciechowska

Lalki w ogniu od Paulina Wilk możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Czekanie jest w Indiach nieodzowne – trzeba się go nauczyć, aby tutaj żyć.
Indyjskie stroje są utkane ze znaczeń. Ubranie zawiera kod informacyjny. Niesie treści, które miejscowi z łatwością odczytują; obcym pozostaje podziwiać różnorodność form i kunszt wykonania.
Poszukiwanie toalety publicznej w indyjskim mieście jest jak wypatrywanie tygrysa w bengalskim rezerwacie - szanse spotkania są minimalne. Jeśli do niego dojdzie, przeżycia mogą być wstrząsające.
O bezpieczeństwie myślą ci, których na nie stać.
Każdy wie, że oszustwo przynosi zysk tylko raz, a uczciwość popłaca przez lata.
Indie. Jak dla mnie czysta egzotyka, której pewnie w życiu nie uda mi się zobaczyć na własne oczy, ale dzięki takim reportażom jak ten Pauliny Wilk Lalki w ogniu. Opowieści z Indii, przez kilka godzin poczułam się jakbym tam była.

Zdjęcie na okładce: Paulina Wilk - uliczna żebraczka, Ćennaj, 2007

1. Obyś była matką tysiąca synów
Malec nigdy nie będzie sam, bo w Indiach życie nie ma liczby pojedynczej - jest zawsze zbiorowe. Jego sens i wartość leżą w połączeniu, nie w indywidualności.
I indyjskiej populacji jest wielka dziura - brakuje milionów dziewczynek. Znikają codziennie, w tajemnicy, hipokryzji i kłamstwie.
Indie rodzą się i umierają w sprzecznościach.


2. Poranna kąpiel bogów
Indie, które się z wielkim poświęceniem szorują i co rano wypowiadają wojnę nieczystości, mimo ogromu wysiłku pozostają krajem brudnym, co dzień pozbawiającym swych mieszkańców życia i zdrowia.

3. Republika latryn
Korzystanie z toalet publicznych wymaga stalowych nerwów, a czasem umiejętności opanowania paniki.

4. Tajemnica haftowanej lamówki
Podczas gdy ubrania mają zwykle poplamione, przepocone i poszarzałe - w Indiach, nawet przy najlepszych chęciach, trudno zachować czystość - to włosy pielęgnują nienagannie.

5. Tabu na talerzu
Dziś zamiast głodu Indie mają inny problem - niedożywienie. Pojawiła się łagodniejsza kategoria, tym trwalsza, że nie wszczyna alarmu. Wielu Hindusów je akurat tyle, by przetrwać.
To, co Hindus ma na talerzu mówi o nim więcej niż strój i język, którym się posługuje.
Jedzenie rękoma nie jest oznaką prymitywizmu, tylko sztuką i egzaminem z dobrych manier.
Dzielenie się jedzeniem to najbardziej dosłowna forma bratania się, potwierdzenie równości i obustronnego poszanowania.


6. Rodzinna partia szachów
W wielopokoleniowych rodzinach wychowanie jest wspólnym obowiązkiem domowników i żaden z nich nie ma bezwzględnej władzy nad losem swych dzieci, swego małżeństwa ani nad własnym życiem.

7. Handluję, więc jestem
Jeśli w czymś Hindusi są niezrównani, to w właśnie w handlu. On jest ich przeznaczeniem (...)

8. W drodze z bóstwami
Indie podróżują jednocześnie na Zachód i na Wschód, pędzą ku nowoczesności i ciągną ku tradycji, poruszają się naprzód i wrzucają wsteczny bieg.

9. Korowód nędzarzy
Bieda pierwsza rzuca się w oczy. Nie ukrywa się, leży na ulicy.

10. Cmentarzysko książek
Mężczyzna z dziennikiem - bo gazeta jest tu atrybutem męskim - ma powody, by czuć się wyjątkowo.
Gdy Europa czyta, Indie rozmawiają.


11. Tragarze na moście
W sprawach przewozu dóbr i osób Hindusi są nieustraszeni.

12. Czekam tu od wieków
Indie nie biegną do celu. Siedzą.

13. Śiwa odjechał rikszą
Ta religia nie ma jednej świętej księgi ani niepodważalnych dogmatów. Jest jak drzewo, które rozrastało się i rozgałęziało przez wiele tysięcy lat, tworząc skomplikowany system.

14. Nie czekaj na jutro. Ono nie nadjedzie
(...) emancypacja astrologii była tylko kwestią czasu.

15. Najpierw ślub, miłość rośnie z czasem
Taki wielki kraj, a miłość nie ma się gdzie podziać.

16. Minuty przed zmrokiem
W ciemności Indie stają się krainą ze swoich sennych marzeń: obfitą, bogatą i piękną.

Nie ma jednego hinduizmu, jednych Indii. Jest wielość pozbawiona najwyższej reguły.

Autorka ma tę niezwykła moc i umiejętności, że poprzez słowo pisane potrafiła tak pokazać to co sama doświadczyła i zaobserwowała podczas podróży do Indii, że ten odległy kraj wydawał się jak na wyciągnięcie ręki. Mogłam go poczuć wszystkimi zmysłami. To nie było podglądanie przez dziurkę od klucza. Autorka szerokim gestem zaprosiła mnie do tego kraju kontrastów. To była cudowna podróż i niezapomniana przygoda!

Ocena: 6/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć