ebook Życie polskie w dawnych wiekach
4 / 5.00 (liczba ocen: 25)

Życie polskie w dawnych wiekach
ebook: epub (ipad), mobi (kindle), pdf

E-book - najniższa oferta: 35.90
35.90 zł
50.07 zł Lub 45.06 zł
58.91 zł Lub 50.07 zł
41.24 zł
49.28 zł
49.92 zł
55.96 zł
58.91 zł
69.00 zł
Inne proponowane

Pierwszy w naszej literaturze historycznej całościowy opis staropolskich obyczajów szlacheckich. Wyjątkowa monografia, która wywołała zachwyt porównywalny z Sienkiewiczowską „Trylogią”.

W dzienniku zmarłego na emigracji Jana Lechonia znajdujemy opis snu, w którym poeta widział stare ryciny przedstawiające barwne postacie XVII stulecia, husarzy i lisowczyków, a wszystko razem przypominało mu „Życie polskie w dawnych wiekach” Władysława Łozińskiego. Ten pierwszy w naszej literaturze historycznej całościowy opis staropolskich obyczajów szlacheckich po dziś dzień urzeka barwnością i urodą stylu literackiego, który autor zademonstrował już w „Oku proroka” czy „Skarbie watażki”. Współcześni odebrali dzieło Łozińskiego jako swego rodzaju ekspiację za czarny obraz obyczajów nakreślony przez niego w „Prawem i lewem”. Niczym puchar sarmackiego miodu miało zatrzeć nieco piołunowy smak poprzedniego utworu.
Dzięki temu wydaniu czytelnik może zajrzeć do siedzib magnaterii oraz zamożnego ziemiaństwa, podziwiać ich „ubiory i splendory”, towarzyszyć im w życiu publicznym i rodzinnym, na co dzień i od święta, a także w podróżach po tak rozległej niegdyś Rzeczypospolitej oraz w wojażach do dalekich krajów.
Z „Życia polskiego...” czerpano podobną otuchę, co z „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Pokrzepieniu serc służyły bowiem opisy wspaniałych siedzib, jak również rycerskich przewag dawnych Sarmatów. Rozbudzały nadzieję, że kiedyś, podobnie jak to już miało miejsce, Polacy wezmą górę nad sąsiadami, którzy najechali i podzielili ich ojczyznę. Łoziński przypomniał, że Polska nie tylko zawsze stanowiła integralną część Europy, lecz także zapisała piękne karty w dziejach jej kultury.

Życie polskie w dawnych wiekach od Władysław Łoziński możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć