ebook Cesarz
4.02 / 5.00 (liczba ocen: 5061)

Cesarz
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 13.23
wciąż za drogo?
17.96 zł Lub 16.16 zł
13.23 zł
16.38 zł
Inne proponowane

Czasy panowania ostatniego cesarza Etiopii naznaczone były strachem jego współpracowników i ubóstwem poddanych. Fenomen rządów tyrana zgłębia w swej książce mistrz reportażu Ryszard Kapuściński. „Cesarz” miał być pierwotnie obszerną relacją z etiopskiej rewolty. Historia kraju, którą zgłębiał reporter, ukazała mu jednak swoje drugie, znacznie straszniejsze oblicze. Kapuściński w czasie zbierania materiałów coraz bardziej ogniskował swoją uwagę wokół dworu cesarza Hajle Sellasjego i to jemu właśnie – bezwzględnemu tyranowi, uznawanemu przez rastafarian za wcielenie Boga – poświęcił swój reportaż. Rozmowy z współpracownikami cesarza zaowocowały spisaniem znanej obecnie na całym świecie uniwersalnej opowieści o mechanizmach władzy, manipulacji i złu, które uzależniają i podporządkowują umysły poddanych.Wraz z pierwszymi publikowanymi w „Kulturze” fragmentami utworu padały pytania, czy historia dotyczy Etiopii, czy może środowiska I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka. Każdy z odcinków brzmiał dość niewinnie, dlatego też cenzura nie zwróciła na nie uwagi i nie wstrzymała publikacji. Całość zaś, której nie można było zablokować po wydrukowaniu fragmentów, wywierała wielkie, porażające wrażenie.

Cesarz od Ryszard Kapuściński możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Tron dodaje godności, ale tylko przez kontrast z otaczającą go pokorą, to pokorność podwładnych stwarza potęgę tronu i nadaje jej sens, bez niej tron jest tylko dekoracją, niewygodnym fotelem o wytartym pluszu i pokrzywionych sprężynach.
Jakby ludzie nie mogli zapanować nad rzeczami, które istniały-nie-istniały własnym złośliwym istnieniem, wymykającym się z ludzkich rąk. Zaczarowana siła tych rzeczy była taka, że wszyscy czuli się bezradni wobec ich samoczynnego prawa powstawania i zaniku i nie umieli tej samowoli ani złamać, ani ujarzmić.
O Boże, wybaw mnie od tych, co czołgając się na kolanach skrywają nóż, który chcieliby wbić w moje plecy.
Na szczytach nigdy nie jest ciepło. Wieją lodowate wichry, każdy stoi skulony i musi pilnować się, żeby sąsiad nie strącił go w przepaść.
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć