ebook Trzynaście powodów (13 powodów)
3.99 / 5.00 (liczba ocen: 471439)

Trzynaście powodów (13 powodów)
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 25.09
Audiobook - najniższa cena: 31.21
wciąż za drogo?
VIRTUALO#VIRTUALO Urodziny
VIRTUALO#VIRTUALO Urodziny
31.53 złpremium: 20.34 zł Lub 20.34 zł
26.44 zł Lub 23.80 zł
33.90 zł Lub 30.51 zł
25.09 zł 20% rabatu
26.42 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Inne proponowane

Bestseller „New York Timesa” przetłumaczony na ponad 40 języków.

Serial wyprodukowany przez NETFLIX.

„Istnieje trzynaście powodów śmierci twojej przyjaciółki. Ty jesteś jednym z nich”.

Nie możesz zatrzymać biegu wydarzeń. Nie możesz cofnąć czasu. Jedyny sposób, by odkryć tajemnicę… …to nacisnąć „play”.

Clay Jensen wraca do domu ze szkoły i przed drzwiami znajduje dziwną paczkę. W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez Hannah, koleżankę z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Dziewczyna wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów, dla których zdecydowała się odebrać sobie życie. Clay jest jednym z nich i jeśli wysłucha nagrania, dowie się dlaczego.

Błyskotliwa i fascynująca. – „Kirkus Reviews”

Akcja rodem z thrillera. – „The New York Times”

Zaskakująca i porywająca. – „Entertainment Weekly”

Mroczna, piękna, olśniewająca. – „Chicago Tribune”

Tajemnica i historia z zaświatów – intrygująca opowieść. – Sherman Alexie, autor bestsellera The Absolutely True Diary of a Part-time Indian

Trzynaście powodów od lat utrzymuje się na liście bestsellerów „New York Timesa“. W Stanach Zjednoczonych sprzedano prawie 6 milionów egzemplarzy!

Trzynaście powodów (13 powodów) od Jay Asher możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Nie można przewinąć przeszłości.
Rolą czytelnika jest odszyfrowanie kodu, czyli słów, na podstawie całej posiadanej wiedzy o życiu i emocjach.
Ale nie da się uciec od samego siebie. Nie można postanowić, że się już nie będzie siebie oglądać. Wyłączyć zgiełku w swojej głowie.
Czasem plotka oparta na jakimś tam pocałunku inicjuje reakcję łańcuchową, daje efekt śnieżnej kuli.
Zwykle, kiedy jakaś osoba ma nieskalaną opinię, reszta tylko czeka wypatrując okazji, by nie zostawić na niej suchej nitki.
Nie sposób wrócić do tego, co było kiedyś. Co nam się wydaje, że jest. Tak naprawdę do nas należy jedynie... teraz.
Nikt nie wie ze stuprocentową pewnością, w jakim stopniu jego postępowanie odbija się na życiu innych. Bardzo często nie mamy choćby bladego pojęcia. Mimo to robimy, co nam się żywnie podoba.
Jeśli słyszysz piosenkę, która wywołuje u ciebie łzy, a nie chcesz już płakać, nie słuchasz jej więcej.
Ale nie da się uciec od samego siebie. Nie można postanowić, że się już nie będzie siebie oglądać. Wyłączyć zgiełku w swojej głowie.
Nierzeczywiste pragnienie budzącego się nieba, które w tym konkretnym odniesieniu ma jakże istotne znaczenie, bo gdy dotrzesz do końca tej w sumie niewielkich rozmiarów książki nic już nie będzie takie samo…

To skojarzenie z dwoma przytoczonymi powyżej tytułami pojawiło się na początku lektury i towarzyszyło mi przez cały czas. Musiałbym się tylko zastanowić nad chronologią, wtedy wszystko stałoby się jasne. No może prawie wszystko, choć łączy je jakaś bliżej nieokreślona materia i po raz pierwszy od dłuższego czasu nie mam wątpliwości na jaką ocenę zasługuje Trzynaście powodów.

Cała recenzja na blogu: Trzynaście powodów (13 powodów)

Ocena: 6/6
©Żółta karteczka
Od kiedy Netflix wyprodukował serial, a wszyscy nagle zaczęli recenzować zarówno jego jak i książkę wiedziałam, że ta fala dotknie i mnie. Siłą woli przetrzymałam ten czas, kiedy ta fala była najwyższa i tak oto ja jedna uchowałam się na samym końcu. Dlatego bierzcie i czytajcie recenzję.

Hannah Baker nie żyje. Jak odebrała sobie życie? Istnieje wiele wersji. Ale główne pytanie: dlaczego, znajdzie naprawdę okropną odpowiedź. Clay jest jednym z tych, do których dotarła lub dotrze paczka z kasetami. Na tych kasetach znajdują się odpowiedzi, a także kilka faktów na temat Hannah i innych osób z jej szkoły. To jak, wchodzisz w to?

Od początku byłam przekonana, że książka będzie super ekstra, bo przecież wszyscy ją tak zachwalają i w ogóle. Absolutnie nie.

Przeczytałam ją w jeden dzień, chociaż czego się tutaj dziwić, skoro ta powiastka liczy sobie 270 stron z tego co pamiętam. Jak usiadłam, tak przeczytałam i koniec. Emocje? Kilka ich było. Głównie złość. Dlaczego Hannah była tak bezmyślna, żeby zabić się przez durne gadanie jakiegoś kolesia, zamiast przyjść do kogoś - kogokolwiek! - i pogadać. Serio, przecież liceum to nie jest tylko zbiórka osób, które tylko czyhają na Twoje potknięcie. Hannah, co jest z Tobą?

I nawet jeśli ktoś nie chciał Ci pomóc, zawsze mogłaś się zwrócić z pomocą nawet do Claya. Bo przecież on tylko na to czekał.

Jeśli chodzi właśnie o Claya, to ja nie mam pytań. Wydał mi się totalną ciepłą kluchą, a po skończeniu książki bardzo szybko zapomniałam o jego istnieniu. Nie wiem czy autor celowo tak to wszystko wymyślił, czy po prostu tak wyszło. Cały czas próbował zagadać do Hannah, chcąc ją jakoś poderwać, czy coś, ale za każdym razem się peszył. Hej, ja wiem, że nieśmiały, że wstyd, bo co jak da kosza, ale nie róbmy z siebie już takich ciućmoków, ok?

Spodziewałam się czegoś, co zostanie w mojej pamięci na długo, sprawi, że będę miała chęć niesienia pomocy osobom nękanym przez innych, czy ogólnie będę chciała zostać taką Matką Teresą. No to się przeliczyłam. Po zamknięciu książki, w mojej głowie zapanowała obojętność. Jay Asher napisał to naprawdę dobrze, łatwym językiem, który przypadnie do gustu młodzieży, ale to chyba tyle. Owszem, historia sama w sobie przeraża i wprowadza niepokój, ale nic po za tym. Dzień czy dwa po skończeniu, pomyślałam "hej, to było fajne, dam temu może 4/6 lub nawet 5", ale teraz (to jest tydzień później) stwierdzam, że tak naprawdę jest to totalnie przeciętna młodzieżówka, która niby poruszyła trochę temat samobójstw młodzieży, ale nie wnosi nic do życia czytelnika. Liczyłam na coś więcej, na coś naprawdę WOW, ale cóż. Może zabrałam się za tę powieść w złym czasie?

Jeżeli sami jesteście ciekawi tej książki i jakimś cudem uchowaliście się tak jak ja, to śmiało. Ja Wam nie bronię. Najwyżej stracicie kilka godzin z życia. A co do serialu: obejrzałam pierwszy odcinek. Na razie podziękuję za ciąg dalszy.

Ocena: 3/6
©Inthefuturelondon
Hannah - dwa tygodnie temu popełniła samobójstwo. Gdy Clay Jensen wraca do domu ze szkoły, odnajduje paczkę z kasetami. Okazało się, że zostały nagrane przez nieżyjącą już koleżankę z klasy. Trzynaście taśm - to trzynaście powodów do popełnienia samobójstwa. Clay otrzymuje je, ponieważ on również znajduje się na jednym z nagrań i musi je poznać. Zabierając koledze odtwarzacz, wędruje całą noc po miejscach, o których wspomina Hannah. Jednak co dadzą bohaterowi wspominki nie żyjącej już dziewczyny? Czy to jej świadectwo będzie miało wpływ na młodego Jensena?

Okładka nie jest jakaś specyficzna czy przepiękna. Widzimy dziewczynę na huśtawce, zapatrzoną gdzieś przed siebie. I tyle. Może domniemać, że jest to Hannah. Ale nikt nie mówi o tym wprost. Co do wydania, jestem zadowolona. Posiada skrzydełka, a więc jest dodatkowo zabezpieczona przed urazami. Na jednym z nich przeczytamy kilka słów o autorze. Z kolei samo wydanie, czcionka, odstępy, marginesy zostały zachowane, a błędów nigdzie nie zauważyłam.

Przechodząc do autora muszę przyznać, że debiut, który mam przed sobą jest naprawdę udany. Świetnie dopracowana powieść, niczego jej nie brakuje, a dodatkowo oddziałuje na nas. Plastyczne opisy idealnie odzwierciedlały rzeczywistość i bez problemu mogłam wejść do świata Claya i Hannah. Mogłam poznać bohaterkę mimo, iż już nie żyła. Cieszę się, że istnieją jeszcze na świecie tacy pisarze, nowi, młodzi z nowymi pomysłami, którymi potrafią zaskoczyć. Nie spodziewałam się aż tak trudnego odbioru - bo to, o czym pisał Jay jest okropnie trudne w odbiorze. Ale jak najbardziej warte Waszej uwagi.

Nie można jednak czytać tego w nieodpowiednich chwilach naszego życia. Sama czytałam ją w chwilach gdy humor mi nie dopisywał, byłam zmęczona i wielokrotnie wydawało mi się, że książka jest po prostu... beznadziejna. Ale dopiero po skończonej lekturze, po kilku dniach dopiero mogłam zasiąść do pisania recenzji. Musiałam wyzbyć się z organizmu tej niechęci i złych emocji, jakie wytworzyły się podczas czytania tej powieści. Nie uważam, że jest zła. Czytałam ją po prostu nieodpowiednim momencie życia, które oddziałało negatywnie na odbiór jej. Po dłuższym namyśle o tej lekturze doszłam do wniosku, że naprawdę zasługuje na Waszą uwagę. Dlaczego? Ponieważ w tak specyficzny sposób autor chce nam opowiedzieć o śmierci. O tym, co kierowało dziewczynę do popełnienia samobójstwa. Skupia się na trzynastu osobach, które w pewien sposób spowodowały, że dziewczyna chciała ze sobą skończyć raz na zawsze. Nie uważam, że samobójstwo to dobra droga do skończenia z wszelkimi problemami. O takich rzeczach powinno się rozmawiać, niekoniecznie z psychologiem... Niemniej jednak znów pojawia się problem - spotkać dobrego lekarza jest niestety problem w tym wieku. Wiem z przypadku mojej koleżanki, że psycholog nie radzi sobie z tym, co męczy moją znajomą. Nie potrafi jej pomóc i w ogóle zachowuje się nieprofesjonalnie. Ale cóż, ja na to nic nie jestem w stanie poradzić.

Bohaterowie są w pełni dopracowani, ale w szczególności autor skupił się na jednej osobie, najważniejszej - Hannah. To tutaj wszystko od niej zależy, jak i kto zostanie potraktowany, jak o tej osobie wyrazi się na kasecie. Za nic w świecie nie chciałabym być na jednej z trzynastu kaset. Nie dla każdego może okazać się to po prostu kasetą, niektórych może psychicznie złamać. Jedni są słabsi, drudzy silniejsi i nie możemy tego zmienić. Niemniej jednak nie chciałabym być na miejscu Claya i pozostałych dwunastu osób, ani też nie życzę tego nikomu. Tym bardziej taka podróż do przeszłości jest trudniejsza, dla których ta osoba cokolwiek znaczyła. A jej już nie ma. A słuchać jej głosu po śmierci jest trudne. Nie chcę sobie wyobrażać i czuć tego wszystkiego... Obawiam się, że mogłoby mnie to wtedy totalnie zniszczyć.

Na koniec chciałabym z całego serca Wam polecić tę powieść. Nie napisałam dziś o niej zbyt wiele, ponieważ nie wiem, jak w słowa ubrać to, o czym myślę. Nie wiem, jak Was do niej przekonać, ponieważ sama czytając ją w złym czasie nabrałam sporo negatywnych odczuć mimo, iż okazała się bardzo refleksyjną i smutną powieścią. Daje nam do myślenia dużo, dlatego też jest to jeden z trzynastu Waszych powodów do sięgnięcia po nią. Nie obiecuję, że będzie lekko i przyjemnie. Nie obiecuję, że obejdzie się bez bezbrzeżnego smutku czy łez. Nie obiecuję niczego, prócz tego, że może Wami wstrząsnąć.
Ocena: 5,5/6
©Tylko magia słowa
JEŻELI TO CZYTACIE TO NIE JEST ZA PÓŹNO NA SIĘGNIĘCIE PO KSIĄŻKĘ...

Siema, dziewczyny i chłopaki. Mówi Hannah Baker. Na żywo i w stereo. (...) Mam nadzieję, że jesteście gotowi, ponieważ zamierzam wam opowiedzieć o swoim życiu. A konkretniej, dlaczego moje życie się skończyło. Bo skoro słuchacie tych taśm, jesteście jednym z powodów.

Clay Jensen wraca do domu po dosyć męczącym dniu w szkole. Na schodach przed drzwiami znajduje dziwną paczkę. Po jej rozpakowaniu, ku jego zdziwieniu, jego oczom ukazują się taśmy magnetofonowe. Gdy włącza jedną z nich zamiera. Taśmy nagrane są przez Hannah Baker - dziewczynę, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo...

Hannah Baker to nastolatka, która po przeprowadzce miała zacząć całkowicie nowe życie. Nowe miasto, szkoła, znajomi. Miało być lepiej. Nie było. Dlaczego? Bo plotki bolą bardziej niż mogłoby się wydawać. Ile przykrości może znieść jedna nastolatka? Oni chcieli to sprawdzić i nikt ich nie zatrzymał. Nagrania z taśm magnetofonowych ujawniają całą prawdę. Dziewczyna wyjaśnia na nich, że istniało trzynaście powodów, które pchnęły ją do podjęcia decyzji o samobójstwie, a w końcu i do samego samobójstwa. Trzynaście powodów - trzynaście osób, a Clay Jensen jest jednym z nich. Dlaczego? Dowie się tego, gdy tylko wysłucha wszystkich nagrań. Dziwne jest to, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Zawsze darzył dziewczynę ogromnym szacunkiem, a nawet skrycie się w niej podkochiwał. Co takie zrobił, że trafił na listę?

Chłopak przez całą noc, w słuchawkach na uszach, kroczy po mieście śladami Hannah Baker. Jej głos, który dociera z taśm magnetofonowych, jest głosem-przewodnikiem - jakby z zaświatów. Clay jest świadkiem ogromnego bólu przeszywającego serce Hannah od momentu przeprowadzki do miasta aż do chwili, kiedy postanowiła go zakończyć poprzez odebranie sobie życia, a podróż, którą odbywa jest wędrówką po najciemniejszych zakamarkach ludzkich serc i odkrywaniem tajemnic, których nikt nie chciałby odkryć. Po wysłuchaniu nagrań Hannah Baker nic nie będzie już takie samo... ani miejsca, ani ludzie... NIC.

13 powodów Jaya Ashera to jedna z najbardziej kontrowersyjnych powieści młodzieżowych ostatnich lat. Po tym, jak Netflix wypuścił serial rozpoczęła się prawdziwa burza. Atakujących jest tyle samo co fanów, a może i więcej. Dlaczego historia Hannah Baker wzbudza tyle kontrowersji? Czy to książka nieodpowiednia dla młodzieży? Najbardziej krytykują rodzice. Twierdzą, że książka jak i serial zachęcają do samobójstwa, pokazują, że to jedyne i najlepsze rozwiązanie problemów. Co za głupota! Owszem, 13 powodów nie porusza tematów łatwych. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że temat samobójstwa to dla wielu temat tabu. A ja uważam, że o tym powinno się pisać i mówić. Książka jest skierowana do nastolatków, ale i opowiada o nastolatkach. To opowieść o tym jak krzywdzące mogą być niektóre zachowania i jakie są ich konsekwencje. To również historia o tajemnicach, bujnym życiu towarzyskim nastolatków oraz o reakcji społeczeństwa na śmierć.

Książka młodzieżowa, a niezwykle trudna. Ale wiecie co? To jest do przewidzenia. Przecież pisać o śmierci nie da się łatwo. 13 powodów przepełnione jest bólem, ale lektura zapewnia również i inne emocje, ba, dysponuje całym wachlarzem uczuć. I to trzymało mnie przy tej książce długo po północy. Nie mogłam pójść spać, dopóki jej nie skończyłam. A co dały mi ostatnie strony? Roztrzaskały moje serce na milion małych kawałków. Do tej pory nie mogę przestać myśleć o tym, co przeczytałam. Nie mogę wyjść z zażenowania i wyzbyć się uczucia gniewu jeśli chodzi o zachowanie nastolatków w tej książce. Może nie do końca rozumiem samą Hannah Baker, jednak wiem, że psychika każdego człowieka jest inna.

Dalej przeżywam tę książkę. Nie potrafię napisać tego, co chciałabym wam przekazać. Książka jest rewelacyjna. Trzyma w napięciu, wyjawia mroczne tajemnice o człowieku, ale przede wszystkim chwyta za gardło i sprawia, że pojawiają się łzy. Wielkie uznanie dla Jaya Ashera. Chcę więcej takich książek. Mądrych, pięknych, ale i przerażająco ludzkich. Zatrważający jest fakt ilu ludzi, takich jak bohaterowie powieści, możemy spotkać codziennie na ulicach. Hannah nie chciała umierać, może i oni nie chcą. Otwórzcie oczy. Spróbujcie pomagać. Bądźcie dobrymi ludźmi. Takie przesłanie płynie z powieści. Warto więc podsuwać ją nie tylko młodym czytelnikom, ale tym w każdym wieku. Nikt nie jest zbyt dorosły na takie książki. Musicie ją przeczytać, polecam z całego serca.
©Książkomaniacy Recenzje
Napisana w 2007 roku powieść 13 powodów, za sprawą niedawno wyprodukowanego na jej podstawie serialu, przeżywa drugą młodość. Dlaczego warto po nią sięgnąć? To poruszająca powieść o zagubionej, młodej dziewczynie, śmierci i taśmach magnetofonowych.

Clay Jensen, uczeń liceum, dostaje tajemniczą paczkę. Wewnątrz starego pudełka po butach znajduje siedem kaset magnetofonowych, których kolejne strony oznaczone są numerami od 1 do 13. Kiedy włącza pierwszą z kaset, przeżywa szok. Taśmy nagrała jego szkolna koleżanka Hannah Baker, która niedawno popełniła samobójstwo. Istnieje trzynaście powodów, przez które to uczyniła. Każdy z powodów to jedna z osób, które słuchają tego nagrania. Hannah ustaliła dwie zasady. Pierwsza: wysłuchaj kaset i żyj z tym, co na nich usłyszysz. Druga: przekaż je dalej, bo inaczej świat dowie się, co uczyniłeś. Clay jest przerażony. Nie ma sobie nic do zarzucenia. Ale czy na pewno? Co takiego zrobił, że znalazł się na taśmach? Kto jeszcze został ich bohaterem i czym zawinił? Czegokolwiek Clay dowie się z nagrań, jednego jest pewien – potem już nic nie będzie takie samo.

Muszę przyznać, że pomysł na fabułę jest naprawdę ciekawy. Od samego początku tajemnica kaset rodzi wiele pytań. Co Hannah przeżywała w szkole, że została doprowadzona do ostateczności? Jaką rolę w jej życiu odegrał Clay? Kim są pozostali „bohaterowie” taśm i co mają na sumieniu? Ciekawość i chęć poznania odpowiedzi na te pytania nie pozwalały mi oderwać się od książki.

Przesłuchując kasety, Clay bardzo emocjonalnie przeżywa spowiedź Hannah. Zachodzi w głowę, co takiego mógł zrobić, że znalazł się na tej przerażającej liście. Czytając, w pewnym stopniu dzieliłam jego uczucia. Zżerała mnie ciekawość, kogo będzie dotyczył kolejny rozdział. Z nagrań wyłaniali się kolejni bohaterowie szkolnego dramatu, ujawniając swoje brudne sekrety i oblicze tak różne od tego, jakie Clay znał na co dzień, uświadamiając mu, jak wielu osób tak naprawdę nie zna. Poznając szokującą prawdę, zastanawiałam się, co jeszcze wyjdzie na jaw, a wierzcie mi, pewne rzeczy okazały się naprawdę mocne. W napięciu oczekiwałam także na to, kiedy na kasecie pojawi się Clay i kiedy wreszcie poznam jego sekret.

13 powodów to dosyć przygnębiająca powieść. Od początku wiesz, że nie ma mowy o happyendzie, bo w końcu Hannah się zabiła. Clay, choćby bardzo chciał, nie jest w stanie nic zrobić, by zapobiec katastrofie, bo ta się już wydarzyła. Może tylko obserwować efekt kuli śnieżnej – jak coraz to kolejne rzeczy nawarstwiały się, kumulowały, aż doprowadziły Hannah do ostateczności i zmusiły ją do odebrania sobie życia. Ta bezsilność Claya jest przytłaczająca. 13 powodów to powieść ciężka gatunkowo, ale w końcu czy można napisać lekką książkę o samobójstwie?

13 powodów, to książka, która zmusza do refleksji. Przede wszystkim każe się zastanowić nad tym, jak traktujemy inne osoby. Nigdy nie wiemy, co przeżywa dana osoba, jakie ma problemy, w jakim stanie psychicznym się znajduje. Coś, co dla nas może być błahostką, niewinnym żartem, drobną złośliwością dla kogoś innego może być czymś, co przepełni czarę goryczy. Ta powieść każe postawić się na miejscu innej osoby i pomyśleć, zanim coś powiesz czy zrobisz. W dzisiejszych czasach tak przepełnionych głupim hejtem 13 powodów jest jak dzwonek alarmowy. Jeśli za sprawą tej powieści ktoś zmieni swoje podejście, zastanowi się „hej, a może jednak nie warto zachowywać się jak dupek”, to będzie to ogromny sukces autora. Uważam, że ta książka powinna trafić w ręce jak największej liczby nastolatków i nie tylko ich.
Swoją powieścią Jay Asher zwraca uwagę nie tylko na to, jak traktujemy innych. Ta książka pokazuje, że być bardziej uważnym, spostrzegawczym, by móc dostrzec subtelne sygnały, iż ktoś ma problemy i nie radzi sobie z nimi samemu.

13 powodów to powieść, po którą naprawdę warto sięgnąć, bo choć niewątpliwie trudna i przygnębiająca, jest także bardzo pouczająca. To powieść, która ma uwrażliwić, pobudzić empatię i dać ważną lekcję. Polecam!

Ocena: 5/6
©Zaczytana Dolina
Bardzo dawno nie czytałam literatury młodzieżowej, a zwłaszcza takiej, która porusza znacznie poważniejsze problemy niż np. nastoletnie miłości. Na "13 powodów" zdecydowałam się przede wszystkim za sprawą serialu, który premierę miał bardzo niedawno i został nakręcony na podstawie powieści, a którego zwiastun bardzo mnie zaintrygował. Z reguły najpierw czytam książkę, a później oglądam ekranizację, dlatego i tym razem tak zrobiłam.

Clay Jensen to spokojny licealista, którego życie pewnego dnia diametralnie się odmienia. Jego koleżanka ze szkoły - Hannah popełnia samobójstwo, a wszyscy w około zastanawiają się, jaki był tego powód. Dwa tygodnie po tym wydarzeniu, Clay znajduje pod domem paczkę zaadresowaną na jego nazwisko. W środku znajduje siedem kaset, ponumerowanych od 1 do 13. Zdezorientowany włącza pierwszą z nich, a narratorką okazuje się być Hannah, która wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów przez które popełniła samobójstwo, a Clay jest jednym z nich i aby dowiedzieć się reszty musi po kolei słuchać kaset oraz podążać w miejsca zaznaczone przez nią na mapie, którą Clay dostał kilka dni wcześniej. Następnie musi odesłać kasety kolejnej osobie, która jest po nim na "liście". Chłopak wędrując po mieście ze słuchawkami na uszach i stopniowo odkrywa tajemnice, które skrywała jego przyjaciółka, jak i otaczający ich ludzie...

Książka jest krótka, liczy sobie niespełna 300 stron i zdecydowanie można ją przeczytać w jeden dzień. I tak też zrobiłam, bo nie mogłam odpuścić sobie poznania tej historii od razu. Nie liczy się ilość stron, ale siła oddziaływania tej historii, która zdecydowanie daje do myślenia. Pokazuje jak ciężkie jest życie w dzisiejszych czasach nie tylko po osiągnięciu dorosłości, gdy trzeba przejmować się pracą, czy pieniędzmi, ale dużo wcześniej, jeszcze w liceum. Książka pokazuje, że życie w szkole z rówieśnikami potrafi być trudne, jak ciężko jest się przystosować do nowego środowiska i zostać zaakceptowanym. Jak wiele szkód może wyrządzić plotka, przekazywana przez zazdrość, złość, czy po prostu przez zabawę. Trzeba pamiętać o tym, że wszystko co zrobimy lub powiemy może wpłynąć na inną osobę w taki sposób, jakiego byśmy się nigdy nie spodziewali, bo każdy ma inną wrażliwość i co innego powoduje u tej osoby smutek, przygnębienie, złość. Nigdy nie wiadomo, co kogo może zranić. Bardzo podobała mi się forma, dzięki której została nam przedstawiona historia Hannah. Wiadomość na kasetach, które zostały wysłane dopiero po śmierci to naprawdę trafiony sposób przekazania informacji. Dobrze, że autorka nie wykorzystała pamiętnika, czy wspomnień innych osób. Jest to oryginalne, świeże i sprawiło, że śledzenie fabuły stało się jeszcze bardziej interesujące.

Literatura opowiadająca o samobójcach porusza bardzo trudną tematykę. Bo co się mogło się wydarzyć w życiu tej osoby, która stwierdziła, że lepiej umrzeć niż poradzić sobie z problemami? Że nie warto żyć? "13 powodów" porusza ten problem, a osobą która zdecydowała się na ten ostateczny krok jest przecież bardzo młoda dziewczyna. Zakończenie nie jest happy-endem, bo tutaj takiego być nie mogło. Dobitnie pokazuje, że mimo poznania przez głównego bohatera powodów desperacji jego przyjaciółki, on już nic nie może z tym zrobić, nie może zapobiec tragicznym wydarzeniom, które niestety już miały miejsce. Może tylko przyjąć nauczkę i lekcję na przyszłość... Tę powieść powinni przeczytać wszyscy, bez wyjątków. Każdy powinien uświadomić sobie, jak wielką siłę mają nieprzemyślane słowa i czyny, które mogą dogłębnie zranić drugą osobę, a z pozoru niewinna plotka może zniszczyć życie i to dosłownie. Opowieść ta jest tragiczna, przejmująca i pełna bólu, ale jakże prawdziwa. Hannah nie ma depresji, nie ma myśli samobójczych od samego początku, ale lawina różnych zdarzeń sprawia, że problem staje się ogromny i jest nie do udźwignięcia dla dziewczyny. Czytelnicy mogą nie rozumieć jej powodów, bo osobno nie wydają się aż tak straszne, ale razem? Gdy połączy się wszystko, co spotkało Hannah można stwierdzić, że została osaczona przez ludzi, których spotyka na co dzień. Można stwierdzić, że nikt nie przejmuje się tym, co ona czuje. Stwierdziła, że nigdzie nie może się czuć bezpieczna, ani w szkole, ani w domu, czyli w miejscach, w których przebywa ciągle. Moim zdaniem nie można oceniać jej zachowania, dlatego że każdy inaczej postrzega różne sytuacje i inne są odczucia na różne tematy.

Było mi strasznie smutno, gdy Clay w końcu doszedł do swojej części i tak strasznie chciałam, żeby na koniec okazało się, że to jednak nie była prawda i Hannah nie zabiła się, ale chciała zobaczyć, jaka będzie reakcja osób na jej kasety, ale niestety... Zdecydowanie polecam książkę, jak i serial na jej podstawie, bo obydwie te formy wzbudziły we mnie mnóstwo emocji. Ekranizacja jest świetnym dopełnieniem książki, bo pokazuje trochę więcej niż powieść.

Ocena: 5/6
©Spojrzenie EM
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Straszna dewiacja.

 • Awatar

  Historia jest ciekawa, pokazująca ważne tematy, aczkolwiek momentami wydawała mi się naciągana. Historia pokazuje, że to te „niewinne” żarciki, drobne docinki i plotki mają moc niszczenia młodych ludzi od środka. Niby takie nic, ale drobne rzeczy nakładają się i pozostawiają po sobie ślad. Znam to z autopsji. I choć każdy odbiera takie rzeczy inaczej, powinniśmy pamiętać jak łatwo jakieś życie może zostać zniszczone.

  Momentami faktycznie miałam wrażenie, że ona szuka na siłę powodów, by się zabić. Chociaż gdy człowiek traci nadzieję, to nic już nie ma sensu.
  Czytając, czasem się gubiłam. Niby głos Hannah był kursywą, a Clay'a nie, ale i tak to przeplatanie się czasem powodowało moją dezorientację.
  Myślę, że książkę warto przeczytać, aczkolwiek spodziewałam się czegoś lepszego i może bardziej dobitnego. Osobiście nie znalazłam więzi z główną bohaterką, właściwie nawet jej nie polubiłam ani nie poczułam żalu. Brakowało mi właśnie emocjonalnego połączenia z tą historią. Może serial okaże się bardziej dobitny w swojej postaci (nadal go nie oglądałam).

 • Awatar

  Przeczytałem tę książkę błyskawicznie, nie mogłem się opanować i nie odłożyłem czytnika, dopóki nie poznałem zakończenia tej rewelacyjnej opowieści. To historia, która, chwytając czytelnika w swoje władanie, obezwładni go, zaatakuje wszystkie zmysły, zapewniając prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Poruszone w niej problemy przewartościowały moje postępowanie wobec ludzi oraz sposób, w jaki postrzegam inne osoby. Po takich lekturach chciałoby się powiedzieć: oby wszystkie debiuty były na tak świetnym poziomie.

 • Awatar

  Kolejna książka, która udowadnia, że kanon lektur w Polsce powinien się jak najszybciej zmienić. Jestem ciekawy, ilu nieszczęściom w szkołach udałoby się zapobiec, gdyby młodzi przeczytali "13 powodów" zamiast chociażby "Wesela".

 • Awatar

  Każdy nastolatek powinien tę książkę przeczytać. Opisuje w jaki sposób można swoim zachowaniem sprawić innym przykrość. Pokazuje jak to co uważamy za głupi dowcip czy żart, może kogoś zaboleć czy zranić. Książka ciekawa i przekazuje sporo wartości. Niestety jednak opisuje trudny temat, więc zbyt przyjemną i lekką lekturą nie jest.

Warto zerknąć